IronSky

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Dobry monitor do FPV - Eachine LCD 5802S



Dość często, z racji licznych subskrybcji newsletterów z chińskich sklepów (Aliexpress, Banggood, Gearbest), dostaję na maila jakieś oferty specjalne na elektronikę do RC/FPV za okazyjną cenę. Lubię je przeglądać, choć na zakup decyduję się raczej rzadko, bo jednak budżet mam ograniczony i muszę dobrze przemyśleć każdy zakup. Ale jak zobaczyłem ofertę na 7-calowy monitorek Eachine LCD 5802S do FPV to przyznam szczerze - nie zastanawiałem się przesadnie długo ;). Co w nim takiego fajnego i po co kupiłem w sumie kolejny już monitor FPV? Przeczytajcie dalej!


W sumie zdąrzyłem się już odzwyczaić od latania FPV z monitorem do podglądu, bo naszego Tarota 550 (zmniejszonego z 650mm ;) użytkujemy dość rzadko, a jeśli już - to dla rekreacji, nie do filmowania. Zatem monitor do takich celów jest nam zbędny, ale... Latamy częściej wyścigówkami na goglach i czasem fajnie byłoby podejrzeć lot na jakimś monitorze. Sęk w tym, że do tej pory używałem monitora z zewnętrznym odbiornikiem FPV i zasilaniem. Niby standard, ale jednak z czasem zaczęła przeszkadzać mi plątanina kabli sygnałowych i zasilających prowadząca między odbiornikiem na monitorem, a do tego wszystkiego trzeba było jeszcze doprowadzić rozdzielony kabel zasilający z podpiętą baterią LiPo. To wszystko (monitor, odbiornik FPV zewnętrzny, pakiet LiPo i kable) trzeba było gdzieś rozmieścić na tyle monitora, a wszystko było mało poręczne w użyciu i w dodatku ciężkie. Zatem podświadomie gdzieś tam przeglądałem oferty kompletnych monitorów LCD do FPV z wewnętrznych zasilaniem i odbiornikiem 5,8GHz. I tak - przez zupełny przypadek ;) - na maila dostałem ciekawą ofertę z Banggood.com, która idealnie trafiła w moje oczekiwania.

Eachine nie jest może marką tak dobrze znaną jak np. Emax, ale portfolio produktów tego chińskiego producenta jest już całkiem spore, a same produkty robią się co raz bardziej popularne.


Mamy tu kompletne zestawy dronów wyścigowych (flagowy model to po prostu Eachne Racer 250), gogle FPV (tańsza opcja: VR-007, nad którą się kiedyś zastanawiałem, ale bardzo mała rozdzielczość ekranu jednak mnie odstraszyła, a teraz myślę nad Eachine Goggles One, na których można odtwarzać obraz HD 1080p), są nawet silniki RC do racerów, pakiety LiPo, kamery płytkowe z nadajnikami, drony zabawki Eachine no i monitory FPV.


Co mnie zainteresowało w tym monitorze FPV?


Przede wszystkim możliwości. Tutaj muszę wspomnieć o jednym małym fakcie - dostałem pierwotnie ofertę na model LCD5802D a nie S (które ostatecznie kupiłem). Model D miał dodatkowo nagrywarkę DVR na kartę microSD. Taki też model zamówiłem, ale niestety w trakcie zamówienia dostałem informację, że cała partia modeli D z nagrywarką DVR została wycofana tymczasowo ze sprzedaży z racji na jakieś nieprawidłowe działanie i awaryjność sprzętu. Dostałem propozycję kupienia taniej wersji S i na taką wersję przystałem. Z tego co widzę wersja D wciąż jeszcze nie jest sprzedawana (tutaj link do oferty).

Zatem co mnie przekonało do zakupu modelu monitora Eachine 7" LCD5802S ma:
  • 7" przekątna - wystarczająco do podglądu FPV  i ideanie mieści się na aparaturze
  • wbudowany odbiornik 5,8GHz i aż 40 kanałów na 5-ciu różnych zakresach (band)
  • Diversity!!! czyli dwa odbiorniki z systemem wykrywania i pokazywania sygnału o lepszej jakości - to naprawdę przydatna rzecz, bo można zamontować sobie dwie różne anteny (w zestawie dwie takie same proste "baciki", ale można dokupić)  np. panelową i dookólną koniczynkę i tym samym będziemy mogli latać i na większe dystanse i całkiem nad głową, a obraz na monitorze w zamierzeniu zawsze ma być wyświetlany z anteny lepiej odbierającej z mocniejszym sygnałem;
  • wewnętrzne zasilanie - to jest spore ułatwienie, bo tym samym ograniczamy ilość kabli do zera, nic nie trzeba dodatkowo podpinać, to rozwiązanie dla kogoś, kto chce mieć schludnie wyglądający lekki monitor
  • osłony ekranu - naprawdę spory szacun za fajne rozwiązanie tego elementu, jednym palcem zwalniamy blokadę a 3 osłonki po bokach i od góry zamocowane na sprężynkach automatycznie się rozkładają, są bardzo solidne i dają podstawową osłonę przed światłem
  • kompaktowa obudowa - coś, co docenia się z czasem (przynajmniej u mnie tak było) - rozłożenie sprzętu wraz z dokręceniem anten, przykręceniem do aparatury i włączeniem gotowym do działania zajmuje kilkanaście-kilkadziesiąt sekund; dodatkowo obudowa jest bardzo solidna, ładnie wykończona, stworzona z myślą o intensywnym użytkowaniu w terenie bez "cackania się" ze sprzętem
  • gniazda wyjścia/wejścia - mamy aż 3 wyjścia, z pojedynczych odbiorników oraz łącznie z Diversity (w sumie nie wiem po co, ale OK ;) i wejście AV IN; jest też wejście na ładowarką lub inne źródło zasilania (kabel dodatkowy w zestawie z wtyczką BEC, ale o tym potem) 
  • brak Blue/Black Screen'a - to chyba oczywiste, ale dopisuję - obraz po utracie sygnału klasycznie śnieży
To tyle z głównych rzeczy, jeśli wgłębimy się w szczegóły to jeszcze można wyłapać kilka sporych zalet:
  • LED backlight i jasność 600cd/m2 - naprawdę nie ma się do czego przyczepić jeśli chodzi o użytkowanie nawet na intensywnie świecącym słońcu - jasności nie brakuje, boli jedynie odblaskowa matryca, ale cóż...
  • kąty widzenia: 140/120degree (Horizontal/Vertical) - raczej rzadko będzie okazja patrzeć pod skrajnymi kątami, ale wciąż to spora zaleta jeśli się patrzy na ekran jako obserwator np. w 2-3 osoby pod różnymi kątami
  • Working Voltage: DC 7~16V - bardzo szeroki zakres pracy! wprawdzie wmontowana bateria to LiPo 2S 7,4V 2000mA, ale jak widać można ją zmienić na coś większego, byle dorobić lub dopasować odpowiednie złącze 
  •  możliwość automatycznego wyszukania sygnału poprzez opcję Search - jest specjalny przycisk do tego celu, nie trzeba przeklikiwać się przez 40 kanałów, można złapać np. innych modelarzy ;)
  • możliwość wyboru źródła sygnału (antena A, antena B, diversity lub AV IN)
  • bardzo fajne czarne etui z miękkiego weluru - megaprzydatne do transportu jakiegokolwiek, chyba, że ktoś chce mieć na stałe monitor przymocowany do aparatury, to się nie przyda ;)  
  • głośnik! - niby nic, ale czasem się przydaje, np. w przypadku latania samolotem/szybowcem RC lubię mieć dźwięk szumu powietrza zamiast samego bezdźwiękowego obrazu;
No to czas na kilka zdjęć z "unboxingu" ;)



Pudełko dotarło w nienajlepszym stanie, na szczęście nic się w środku nie stało monitorowi

Wybór zakresu Band i kanałów CH, tabela sugeruje, że jest łącznie 4*8=32 kanały, ale monitor ma jeszcze jeden Band z 8-ma kanałami, więc razem jest ich 40


Osobno zapakowane kable, ładowarka oraz anteny


Obudowa z logo Eachine

Świetne etui z weluru - miękkie, przydatne

Jednym klikiem otwierają i rozkładają się gotowe do użytku osłonki przeciwsłoneczne

Wszystkie gniazda są po jednej stronie

Kabli aż nadto - dwa identyczne kable AV, dodatkowy do zasilania np. z innej baterii z gniazdem BEC i ładowarka

Producent dostarcza ładowarkę bez kabla zasilającego. Oczywiście ma to związek z faktem, że w różnych krajach (nawet w samej Europie) są różne gniazdka. Jednak do żaden problem, pasuje standardowy kabel zasilający np. z radia czy wyjmowany z innego zasilacza komputerowego. Zawsze można oddzielnie dokupić dosłownie za pare złotówek. Ładowarka oczywiście ładuje baterię LiPo, która znajduje się w środku (2S 7,4V 2000mAh).

Teraz czas na prezentację w terenie. Stwierdziłem, że przetestuję monitor do podglądu i... zarazem do sterowania naszym Tarotem 250... i wiecie co? Nie ma z tym większego problemu! Wprawdzie komfort nieco mniejszy niż na goglach, gdzie panuje ciemność dookoła, ale da się tym nawet latać ;).

Prezentacja w terenie
Mocowanie z ABC-RC: http://abc-rc.pl/CNC-FPV-LCD-Horizontal (uwaga: jest też wersja "Vertical" - zależy od tego oczka na aparaturze, do którego się mocuje np. smycz na szyję do podtrzymywania - czy jest właśnie poziomo czy pionowo). Uchwyt zamocowałem odwrotnie niż powinno być - celowo, bo w odwrotnej (prawidłowej) konfiguracji przysłania mi włącznik radia.

Mocowanie monitora do aparatury, wygląda delikatnie, ale jest sztywne i solidne


Co do przycisków i kontrolek pod ekranem mamy od lewej:
  • dwie pierwsze diody A i B wskazują antenę, z której aktualnie pokazywany jest obraz (gdy działa diversity widać jak się zaświeca raz jedna raz druga dioda A/B w zależności od mocy sygnału z konkretnej anteny A lub B)
  • status naładowania baterii (czerwony/zielony)
  • przycisk Band+ - zmiana Band
  • przycisk CH+ - zmiana kanału
  • przycisk MENU - wiadomo
  • przycisk Search - do przeszukiwania kanałów w poszukiwaniu sygnału AV
  • przycisk Source - wybór źródła sygnału AV (antena A, antena B, diversity, AV in)
  • przycisk POWER - wiadomo
Jak widać testy były wykonywane przy ostrym słońcu. Monitor nie ma problemu z jasnością - wszystko widać bardzo wyraźnie. Doskwiera jedynie wcześniej wspomniana odblaskowa matryca. Jeśli trzymamy monitor razem z aparaturą równolegle do ziemi to za naszą głową w monitorze odbija się niebo/chmury/słońce i wtedy może być problematycznie. Jeśli chodzi o słońce padające z boku lub z góry - tu nie ma problemu, osłonki przeciwsłoneczne spisują się bardzo dobrze.

Co do możliwości ustawień w Menu podstawowym:
  • klasyczne: jasność, kontrast, kolor (saturacja)
  • ostrość (całkiem spoko działa)
  • odwrócenie obrazu
  • głośność dźwięku
  • wyłączenie (Power Off - zupełnie nie wiem po co, jest od tego osobny przycisk)
  • zmiana wersji języka menu: do wyboru angielski i... chiński ;)



Pozwólcie, że ustawienia anten nie będę tłumaczył - pisałem o tym cały obszerny wyczerpujący artykuł ;).

Po pierwszych testach i - co tu dużo mówić - stosunkowo krótkim czasie działania monitora na pełnym naładowaniu baterii (ok. 30 minut) postanowiłem sprawdzić co tam faktycznie w środku siedzi i jak jest przyłączone. Wystarczyło odkręcić kilka śrubek, dostęp jest łatwy:




Okazało się, że w środku siedzi płaski LiPol bez oznaczeń, więc zakładam, że tak jak napisał producent to jest 2S 7,4V 2000mAh. To, co mnie jednak ucieszyło to fakt, że nie jest jakoś wlutowany na stałe do płytki - ma dość standardową (jak dla baterii LiPol 2S) wtyczkę, a więc jest dość prosta opcja zastąpienia tej baterii w przypadku zużycia. Trzeba tylko dobrać odpowiedni  rozmiar co by się zmieścił w środku i obudowa domknęła jak przy oryginalnej baterii.

Testowałem monitorem około 3-4 tygodni. Ma za sobą z 10 cykli ładowań. Póki co jeszcze nie przetestowałem zastępczego zasilania poprzez dołączony kabelek z wtyczką BEC, to jest z pewnością najlepsza opcja na wydłużenie czasu pracy w terenie. Jednak generalnie jestem bardzo zadowolony z monitora, tym bardziej, że kosztował mnie ok. 400zł i za tę cenę funkcjonalność i jakość wykonania jest naprawdę zadowalająca.

Jest oczywiście kilka rzeczy, do których można się doczepić:
  • brak możliwości przestawienia na wymiary 4:3 - jest jedynie na stałe obraz panoramiczny, a wiadomo, że jest to obraz rozciągnięty - kamery płytkowe FPV transmitują przeważnie 4:3
  • czas pracy zbyt krótki - około pół godziny przy stale włączonym monitorze i odbieraniu z diversity 
  • niedosyt, że nie ma DVR, na które też wstępnie się napaliłem w modelu D, który był zaledwie 50-60zł droższy, no ale cóż - skoro miał się psuć z tego powodu, to lepiej chyba go nie mieć, aczkolwiek czasem by się przydał...

Podsumowanie

 Za cenę ok. 400zł dostajemy naprawdę solidny (czuć w rękach, że się nie rozpadnie po 2 miesiącach), ładny i bezobciachowy monitor LCV do FPV, z wbudowanym diversity na częstotliwości 5,8GHz, z wbudowaną baterią LiPo 2S 2000mAh, z osłonami przeciwsłonecznymi, który łatwo można zamocować na statywie fotograficznym lub aparaturze. Nie jest przesadnie ciężki, bardzo poręczny, ma anteny w zestawie, które można wymienić na kierunkowe/dookólne. Można nawet wymienić po jakimś czasie baterię. Ma wystarczające gniazda wyjść i wejścia, ma głośnik, komplet okablowania i świetne etui. Nie wiem, czy w tej cenie dostaniecie coś tak samo fajnego i funkcjonalnego. Osobiście polecam, póki co jestem bardzo zadowolony. Pozdro!

17 komentarzy:

  1. Nie ma bezpośredniego wejścia np hdmi. Chciałbym używać monitora do podglądu w lustrzance. Mam gimbala ręcznego i chciałbym wypuścić podgląd z lustrzanki na jakiś większy monitor. A jednocześnie mieć go do fpv. Co byłoby dobre?
    Przy takim widzę dwa rozwiązania. Albo podłączyć sygnał analogowo, albo przez nadajnik fpv.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przesyłanie HDMI z myślą o obrazie HD na tak mały monitor o rozdzielczości 800x480 i tak nie miałoby sensu. Przesyłanie obrazu HD przez FPV nie jest proste, albo raczej - nie jest tanie. Można np. kupić do tego system Lightbridge używany w dronach DJI, ale to koszt 5000zł za sam ten system. Przeważnie osoby używające lustrzanek do filmowania i przesyłania obrazu i tak korzystają z konwertera HDMI >> AV.

      Usuń
  2. Nie wiem czy to na tej stronie czy na jakimś innym forum ktoś podawał linka z dwoma nadajnikami fpv. Link był do chińskiego sklepu, nadajniki były dwa, jeden słabszy, drugi mocniejszy. Nie mogę na to trafić. Pomoże ktoś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawdopodobnie chodzi o nadajniki TS832 i TS5823. Oba 5,8G. Pierwszy 600mW drugi 200mW.
      Swoją drogą jakiego nadajnika używacie? Czy ten monitor działa z większością popularnych nadajników. Np z tymi dwoma co podałem?

      Usuń
    2. Ten monitor zbierze wszystko ;) ma 40 kanałów na 5ciu różnych bandach, więc obsłuży chyba większość nadajników 5,8GHz. My mamy na stanie obydwa TS832 i TS5823, używamy jednego w Tarot 650, drugiego w Tarot 250.

      Usuń
  3. A da rady zdjąć tę osłonę przeciwsłoneczną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może być z tym problem. Specjalnie sprawdziłem teraz w domu i jest to integralna część. Przypuszczam, że jak sie postarasz to zdejmiesz, ale możesz już nie zamontować spowrotem.

      Usuń
  4. Budowanie dronów to obecnie dość popularne hobby! Co prawda ma się pewną zabawę z korzystania już gotowego drona, ale znacznie lepsza zabawa to zbudowanie samemu takiego sprzętu. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Skoro mówicie o monitorach to się podłączę, aczkolwiek nie chodzi mi od drona tylko monitor do PC. Tutaj https://www.oleole.pl/monitory-led-i-lcd,_Philips.bhtml są LED i LCD - które lepsze i dlaczego? Ktoś jest w stanie to w prosty sposób wytłumaczyć?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  7. Takie informację są na wagę złota. Super wpis.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ciekawie prezentuje się ten monitor

    OdpowiedzUsuń
  9. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.