IronSky

niedziela, 24 kwietnia 2016

Małe wkurzające wtyczki DF13 / PicoBlade


Tym razem będzie krótko i treściwie. Nie wiem jak Wy, ale nam już co najmniej kilkanaście razy w życiu "udało się" wyrwać te małe cienkie kabelki z wtyczek stosowanych np. kamerkach płytkowych, małych nadajnika video (VTX), a APM / PixHawk, w modułach telemetrycznych i zapewne jeszcze kilku innych częściach elektronicznych w modelarstwie. Wprawienie z powrotem urwanego kabelka do wtyczki graniczy z cudem z racji rozmiarów styków i samych wtyczek, więc u nas najczęściej kończy się to podbieraniem kabli z innych zestawów, aż w końcu zużyjemy ostatni. Jak sobie poradzić z tym cholerstwem?


Doprawdy nie wiem czemu nasi skośnoocy bracia z dalekiego wschodu nie zaczną stosować jakichś bardziej przystępnych w ewentualnych naprawach wtyczek i gniazd w kamerkach płytkowych, VTX'ach i tego typu sprzęcie. Może to jakiś wypracowany standard, może chodzi o niewielką ilość miejsca, które zajmują te gniazda... niemniej, nic mnie tak nie dołuje podczas latania jak urwany tego typu kabel, którego sam nie jestem sobie w stanie naprawić. A chodzi o te, dobrze Wam zapewne znane kabelki i wtyczki:

 

Na potrzeby własne zrobiłem zatem rozpoznanie - jak to cholerstwo się nazywa i czy da się kupić osobno kable, styki, wtyczki i ewentualnie gniazda. Okazuje się, że to czego szukałem i czego potrzebuję występuje zasadniczo pod dwiema nazwami - DF13 lub PicoBlade

Pod nazwą DF13 znajdziecie takie kable ze stykami, wtyki lub gotowe kable z wtyczkami np. w sklepie ABC-RC.pl: http://abc-rc.pl/q/?keywords=DF13


Z kolei firma Molex, która jest producentem tego typu wtyczek i styków, nazwała je PicoBlade: http://www.tme.eu/pl/katalog/#search=picoblade&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=112947&page=1

Co istotne, są to wtyki o określonych rozstawie styków wynoszącym 1,25mm. Jest to o tyle istotne, ze inne - węższe lub szersze wtyki noszą już inne nazwy i oznaczenia (z tego co zdołałem wyszukać w sieci):


Tak czy inaczej - jeśli urwiecie kabel z wtyczki DF13/Molex PicoBlade to już wiecie czego i gdzie szukać ;). Zmierzenie rozstawu styku i stwierdzenie, czy będzie to 1mm, 1.25mm czy może 1,5mm do najprostszych nie należy, ale jeżeli urwało się to wam przy kamerze płytkowej FPV, telemetrii do APM/PixHawk, nadajnikach VTX to na 90% będzie to DF13/PicoBlade. To tyle, pozdrawiamy!
 
11 komentarzy:

 1. Czym zaciskacie albo raczej czym prawidłowo zaciskać picoblade pomijając szczypce/kombinerki itp. Póki co jedyne co znalazłem to zaciskarka z japonii za (dość niestety) odpowiedni grosz - wąska więc się nadaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie z racji cen zaciskarek i faktu, że jest to czasochłonne i mało przyjemne - nie używamy zaciskarek. W obydwu sklepach (linki w tekście) można kupić kable już ze stykami i je tylko włożyć do wtyczki.

   Usuń
  2. Faktycznie choć ceny takie, że zaciskarka (ebay: pa-09 crimp tool) się zwróci przy większej ilości styków.

   Usuń
  3. Jak ktoś dużo zaciska to może i tak :] u mnie to kwestia kilku kabli rocznie, kosz liczony w kilku złotych

   Usuń
 2. Jeszcze z myków to uwaga na średnicę przewodu... w picoblade maksymalnie to okolice 0.14mm2 wchodzą jak nie mniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to są te same wtyczki co w płytce gimbala tarot T-2D?
  Pytam bo kupiłem gimbal bez kabla USB do programowania, kabel już załatwiłem tylko wtyczkę muszę odpowiednią dorobić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem na 100% pewien, bo nie mam go teraz pod ręką, ale po zdjęciach z sieci to jest to prawdopodobnie właśnie taka wtyczka.

   Usuń
 4. Też to urywałem co chwila. Teraz każdą nową wtyczkę zalewam hotglutem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wszystkie płytkowe kamerki fpv mają wtyczkę JST 1,25 mm, taka jedna produkcji dalekowschodniej :) 1 g CMOS-owa ma JST 1,5mm.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znalazłem tę stronę przypadkiem, i choć nigdy nie zostawiam komentarzy, zrobię wyjątek: tyle się męczyłem z wkładaniem do styków i szukaniem odpowiedzi w internetach i tylko tutaj znalazłem odpowiedź na mój problem. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.