IronSky

sobota, 5 lipca 2014

[3] Budujemy quadcopter - Nasz zestaw: części, ceny, linki

Jak zrobić quadcopter? - Zrób sobie drona! - Cały zestaw
Nasz skompletowany zestaw quadcoptera, gotowy do złożenia.
Ponieważ dostaliśmy kilka głosów od czytelników, że dobrze by było z naszej strony - prócz samego pokazania zestawu - zamieścić dokładną listę części, z których będzie się on składał, do tego z cenami i najlepiej z linkami do sklepów ;) to zdecydowaliśmy się opublikować ten wpis zanim przejdziemy do składania tej sterty części w jedną całość. Wprawdzie od początku chcieliśmy poprowadzić tak relację z budowy naszego drona, by była ona uniwersalna, pokazywała raczej co trzeba kupić i na co zwrócić uwagę i tym samym nie namawiać Was do zakupu konkretnych podzespołów dokładnie takich jak nasze - ale jeśli ktoś ma ochotę nieco bardziej wzorować się na naszej konstrukcji to ten wpis będzie szczególnie dla niego. A zatem nasz zestaw wygląda tak...


Zacznijmy od centralnego elementu czyli ramy...

1. Rama Tarot FY650 Tarot IRON MAN 650 - najniższa cena: 436 PLN
Polskie sklepy:
 • http://abc-rc.pl/Rama-Tarot-FY650
 • http://www.perfecthobby.pl/detale.html?id=5000

Zalety ramy to przede wszystkim wysoka mobilność, bo rama jest w całości składana: ramiona quadcoptera jak i podwozie składają się do takich rozmiarów, że quadcopter po złożeniu jest wąski i wejdzie spokojnie do dłuższego plecaka:

Poza tym jest to rama znanej i szanownej firmy, wykonana z rurek węglowych więc jest dobrej jakości i wytrzymałości. Producent (TAROT) ma w swojej ofercie sporo gadżetów pasujących do tej ramy (FY650) jak i do innych większych ram z tej serii więc można dokupić parę fajnych rzeczy.

2. Regulatory silników EMAX SimonK 4IN1 4x25A - najniższa cena: 140 PLNPolskie sklepy:
http://www.nastik.pl/emax-4x25a-multirotor-4in1-p-5159.html
http://abc-rc.pl/Emax-Simonk-ESC-4IN1-25A
http://www.marvio-rc.pl/regulator-emax-4x25a-multirotor-4in1,3,61,3620

Zalety tych regulatorów to przede wszystkim:
- cena (za 4 regulatory kupione oddzielnie wychodzi ok. 200zł)
- estetyczna konstrukcja "all in one", czyli pozbywamy się czterech osobnych urządzeń, z których każde jakoś trzeba przymocować do ramy, w zamian mamy estetyczne pudełko z dwoma kabelkami: jeden do zasilania baterią i jeden kilkużyłowy kabel sygnałowy do odbiornika
- wymienne części: np. w ofercie sklepu ABC-RC są części zamienne gdyby uszkodzeniu uległ jeden z modułów (regulatorów lub BEC zamontowany w środku konstrukcji)
- wgrany soft SimonK gotowy pod quadcoptery

Jedyny mankament jaki widzę na tę chwilę to możliwość grzania się regulatorów i ograniczone możliwości ich chłodzenia, ale mam nadzieję, że jednak producent przemyślał tę konstrukcję pod względem temperatury pracy... Poza tym (to akurat na plus) w zestawie producent daje kable (12 sztuk) do silników, natomiast (tu minus) kable są za krótkie o jakieś 10cm żeby ich użyć do naszej ramy niestety więc czeka nas dolutowywanie kabelków. Ale na mniejsze ramy będzie idealny.

Alternatywą dla tego zestawu regulatorów jest Q Brain 4x25A, nad którym zastanawialiśmy się w pierwszej kolejności. Jest tańszy, ale nie znaleźliśmy go w polskich sklepach (chyba tylko w HobbyKing.com jest dostępny i to najkorzystniejsza opcja), a że nic innego nie mieliśmy na razie do zakupienia w HobbyKing to nam się niezbyt kalkulował zakup przy niewiele droższym EMAX 4x25A dostępny od ręki w polskich sklepach. Dodatkowe minusy w porównaniu do EMAX to brak wgranego dedykowanego software SimonK pod quadcoptery i brak części zamiennych. Zatem ostatecznie EMAX wydał się być sporo korzystniejszym zakupem.

3. Silniki ze śmigłami EMAX MT2216 CCW (lewe obroty) i CW (prawie obroty) - najniższa cena: 70 PLN/sztuka x 4 = 280 zł


Polskie sklepy:
 • http://abc-rc.pl/EMAX-MT2216
 • radio-modele.pl/silnik-emax-mt2216-810kv-do-milticopterow-(-prawe-obroty-lewy-gwint),543,26085.html
 • http://www.funandfly.pl/pl/p/Silnik-Emax-MT2216-810KV-228W-ciag-950g-lewe-obroty/249
 • http://cyber-fly.pl/pl/p/Zestaw-napedowy.-Silnik-3F-EMAX-MT2216-810-plus-smigla/4687
 • http://www.modelmotor.pl/zestaw-napedowy-silnik-62g-kv810-emax-mt2216-810plus-smigla.html
 Zalety tych silników:
- stosunkowo niska cena jak na silniki w zestawie z dwoma różnymi (prawymi i lewymi) śmigłami w rozmiarze 10x4,5
- specjalne przeznaczone do kopterów, mają niski montaż co minimalizuje  drgania ramion powodowane obrotem wału silnika i śmigła
- w zestawie piasty do montażu śmigieł

Wybrane przez nas silniki są dość budżetowym rozwiązaniem. Po rozmowie z właścicielem sklepu modelarskiego dowiedziałem się, że dobre sprawdzone silniki zaczynają się m/w od 150zł / sztukę, ale że to dużo za dużo jak na pierwszy nasz kopter kupiliśmy coś o połowę tańszego. Mamy jednocześnie świadomość, że (niestety) ok. 2 na 10 silników trafiają się felerne pod tym względem, że chodzą nierówno lub mają kiepskie łożyskowanie i trzeba je zmieniać. Cóż, jeśli taki się nam nieszczęśliwie trafi będziemy musieli go wymienić.

Warto pamiętać, że silniki EMAX MT2216 występują w dwóch wersjach: lewe i prawe, co nie jest wcale taką normą, bo klasyczne silniki trójfazowe używane z samolotach lub kopterach są po prostu jednego rodzaju natomiast kierunek ich obrotu zmienia się poprzez zamianę kabli zasilających. Tutaj natomiast rozróżniono silniki CCW i CW, a ma to jedynie związek z kierunkiem nakręcania piasty, która w ten sposób jest zabezpieczona przed odkręceniem się w trakcie lotu.

4. Arducopter APM 2.6 + GPS - najniższa cena: 420 zł


Polskie sklepy:
 • http://abc-rc.pl/ArduCopter-APM-2-6-GPS
 • http://www.avifly.pl/apm-26-ardupilot-gps-p-2190.html 
 • http://radio-modele.pl/kontroler-lotu-ardupilot-apm-2-6---gps---autopilot---arducopter-apm-2-6,454,29613.html
Zalet APM 2.6 nie będziemy tu opisywać, bo w zasadzie pisaliśmy o nim przy okazji wielu wcześniejszych postów i zastosowaniu tego autopilota w naszych samolotach. Lubimy APM 2.6 za prostą konfigurację, a przy tym bardzo duże możliwości i nie wygórowaną cenę. Wprawdzie do tej pory stosowaliśmy go na samolotach, ale nadszedł czas na sprawdzenie go na quadcopterze.

5. Płytka do montażu GPS na ramę TAROT - najniższa cena: 20zł


Polskie sklepy: 
 • http://abc-rc.pl/Tarot-TL68B13
Część w zasadzie potrzebne (lub nawet nie...) posiadaczom ramy TAROT lub tym, którzy chcą kupić taką ramę. Planujemy zamontować go na jednym ramion i zobaczyć jak będzie z wyważeniem całości. Przeważnie GPS montuje się inaczej - na swego rodzaju rurce/antence wysuniętej wyżej ponad konstrukcję, ale stwierdziliśmy, że to będzie nie praktyczne przy transporcie (chcemy mieć bardzo mobilnego drona ;) i może uda się GPS umiejscowić na jednym z ramion. Zobaczymy.

AKTUALIZACJA 09.07.2014: w prawdzie zakupiona płytka się przyda, ale jednak nie do montażu GPS'a na ramieniu drona, bo tam będą szły kable do silnika, co może zakłócić pracę GPSa. Poza tym nasz GPS z zestawu z Arducoptera jest zdecydowanie większy niż ta płytka więc będziemy musieli pokombinować.


6. Akumulator ABC-POWER 3300mAh 3S 20C 11,1V - najniższa cena: 114,90zł / sztuka


Polskie sklepy:
 • http://abc-rc.pl/3300mAh-3S-25C-lipol
Akurat te akumulatory są dostępne chyba tylko w sklepie ABC-RC, bo są to chyba produkcje autorskie tego sklepu. Od razu mówię (w zasadzie piszę), że to są akumulatory zaadoptowane z naszych innych samolotów i do quadcoptera będą za małe. Przypuszczam, że przy naszej wadze drona (ok. 2kg) dadzą nam ok. 10 minut lotu więc posłużą chyba tylko do testów. Ale wszystko przed nami, faktyczny czas lotu będziemy mogli oszacować po testach. Jeśli maszyna da radę to zamierzamy latać z obydwoma pakietami podpiętymi równolegle.

7. Odbiornik Optima 9 - najniższa cena osobno: 235zł (przy zakupie całej aparatury Hitec Aurora 9 odbiornik jest w komplecie)


Polskie sklepy: 
 • http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4141,odbiornik-optima-9-2-4ghz-hitec
 • http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=7454
 • http://www.rctrax.pl/odbiornik-hitec-optima-9-24ghz/7795/
W zasadzie odbiornik i nadajnik (+ oczywiście aparatura) to kwestia indywidualna, latamy od kilku lat na zestawie Hitec Aurora 9 z odbiornikiem Optima 9 i sobie chwalimy, ale do quadcoptera wystarczy jakakolwiek inna aparatura co najmniej 4-kanałowa.

Jeśli zastanawiacie są po co na zdjęciu jest podkładka filcowa to... sami nie wiemy ;) po prostu jest na zdjęciu. Może użyjemy jej do tłumienia drgań np. Arducoptera, który spocznie na ramie quadcoptera.Na pierwszym zdjęciu całego zestawu zabrakło jeszcze 2 rzeczy:

8. Aparatura Hitec Aurora 9 - najniższa cena: 1100zł za komplet: radio, nadajnik SPECTRA 2.4GHz AFHSS oraz odbiornik Optima 6, 7 lub 9 opisany wyżej

Polskie sklepy:
 • http://abc-rc.pl/p/103/2134/aparatura-hitec-aurora-9-2-4ghz-odbiornik-optima-7-aparatury-rc-zestawy-aparatury-i-osprzet-rc.html
 • http://www.rctrax.pl/odbiornik-hitec-optima-9-24ghz/7795/
 • http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Hitec-Aurora-9-2.4GHz-Optima-7/239
 • http://hobby-model.pl/aparatura-aurora-9-2-4ghz-odbiornik-optima-7-hitec-promocja.html
 • http://www.nastik.pl/hitec-aurora-24ghz-optima-p-2913.html
 • i inne ;
O aparaturze też nie będziemy się rozpisywać - wszystko kwestia indywidualna. Można kupić równie dobrze Turnigy 9X, która jest bardzo popularna wśród modelarzy, a kosztuje mniej niż połowę Hitec Aurora 9 zatem co kto woli.

9. Około 3m kabla 1,5 mm^2 + 12 sztuk konektorów 3,5 mm do kabli - cena: 6zł/metr kabla (18zł razem) + 28zł za 12 konektorów w kompletach (gniazdo i wtyczka)

Polskie sklepy:
 • chyba wszystkie modelarskie ;)
Jak już wcześniej wspomniałem zakupiony przez nas regulator EMAX 4in1 4x25A ma okablowanie w zestawie, niestety każdy z kabelków ma ok. 20cm. Nasza rama ma z kolei ramiona ok. 35cm więc niestety firmowe kable nie sięgną silników tym bardziej, że chcemy je puścić przez wnętrze rurki węglowej (ramiona są z nich wykonane) zatem potrzebujemy trochę luzu. Niestety jedyną opcją jest dosztukowywanie kabli lub zrobienie ich od nowa. Stwierdziliśmy, że spróbujemy je dosztukować poprzez dolutowanie i tym samym wydłużyć o kolejne 20cm. Do tego silniki są również sprzedawane bez konektorów zatem musieliśmy je kupić i również będziemy lutować.

AKTUALIZACJA (7.07.2014): wydłużanie kabli może jednak nie być konieczne. Po założeniu silnika i regulatorów okazało się, że jeśli zrezygnujemy z wpuszczania kabli do wnętrza rurki węglowej kable z zestawu będą w sam raz ;)10. Gniazdo XT-60 lub inne pasującej do baterii
Polskie sklepy:
 • chyba wszystkie modelarskie
Zestaw regulatorów EMAX 4in1 4x25A SimonK, którego użyjemy nie ma w standardzie przylutowanego żadnego gniazda przy kablach do zasilania. Ponieważ nasze baterie w większości są zakończone wtyczką XT-60 więc do regulatora przylutujemy gniazdo XT-60 co by pasowało ;).

11. Ładowarka do baterii


Polskie sklepy:
 • większość modelarskich oraz znaczna część sklepów z akcesoriami do AirSoftGuns


Przed dłuższy czas nie było jej na tej liście, aż ktoś się o nią upomniał w komentarzach ;) Oczywiście ładowarka jest czymś niezbędnym, czymś co będziemy używać znacznie częściej (lub raczej dłużej) niż samego drona. Ładowanie baterii to proces długotrwały w zależności od pojemności i możliwości ładowania samej baterii. Trwa od 1h wzwyż i jest to normalna procedura. Tak czy inaczej - wybór ładowarek jest całkiem spory i tak samo spory jest zakres cen tychże sprzętów. My polecamy rozwiązanie proste i stosunkowo tanie: Redox Alpha V2. Przez wiele lat używaliśmy Redox Beta, jednak obecnie nie da się jej kupić (lub ciężko ją spotkać). Redox Beta wciąż jest na chodzie jednak dokupiłem jeszcze kolejną, żeby szybciej ładować baterie. Redox Alpha V2 niczym nie ustępuje wersji Beta, jest banalnie prosta w obsłudze i do tego tania: koszt około 100zł.

Uwaga: w stosunku do wersji Redox Beta ładowarka Redox Alpha V2 ma wszystkie końcówki przystosowane pod wtyczki/gniazda DEAN a nie XT60, które chociażby my używamy. Nie jest to jednak powód do zmartwień, bo ładowarka ma w zestawie krokodylki, którymi można złapać gniazdo XT-60 i bez problemu naładować baterię z taką końcówką.


Łączna wartość części "latających" (czyli bez aparatury) to 1800 PLN. To jest wersja "gołego" koptera, jeśli dołożymy do tego GoPro + gimbal i FPV to jego wartość spokojnie przekroczy 3500 PLN a takiego zestawu chyba nikt nie chciałby zgubić lub rozbić... Jednocześnie jest to mimo wszystko kopter z bardzo średniej półki cenowej, regulatory wybieraliśmy jak najtańsze, podobnie jak silniki czy baterie, zainwestowaliśmy jedynie w lepszą ramę. A to oznacza, że koptery na profesjonalnych podzespołach, które latają z lustrzankami i kręcą profesjonalne filmy kosztują 2, 3 czy nawet 4 razy więcej.

To chyba tyle. Miało być krótko, a wyszło jak zwykle. Jeśli coś mi się przypomni dopiszę. Do następnego wpisu. Zaczynamy montować quadcopter "do kupy"! ;)

263 komentarze:

 1. Zastanawiam się czy zamiast Ardu 2,6 nie kupić dużo droższego DJI Wookong-M. Nie ukrywam, że w niedalekiej przyszłości chciałbym wykorzystywać drona do robienia zdjęć - ale czy warto tyle dopłacać ?
  PS Pany robicie świetną robotę z tym blogiem :) Od Was zaczęło się zainteresowanie tematem! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DJI Wookong-M to zdecydowanie nie ta półka cenowa, w którą celujemy - kompletny zestaw kosztuje prawie 4000PLN zatem nie ma co porównywać do APM 2.6, który nawet w oryginalne z (3D Robotics) kosztuje 5 razy mniej ;) Nie wiemy jak działa Wookong-M, ale sądząc po opiniach w sieci i po możliwościach to można stwierdzić, że jest to profesjonalny i pewny sprzęt. Czy sprawdzi się lepiej niż APM 2.6? Tego nie wiem. Zależy czego potrzebujesz, bo do zwykłej stabilizacji lotu nie trzeba jakichś czarów (zwykła płytka KK 2.5 za $99 starczy), a APM/Wookong-M są raczej wykorzystywane jako autopiloty i tu tkwi ich największy potencjał. Co nie zmienia faktu, że jeśli stać Cię na takiej klasy rozwiązania to możesz brać i testować ;).

   Usuń
 2. Dji Naza M powinna wystarczyc i jest prosta w obsludze. APM jest juz troche stary wiec jako cos to lepiej zainwestowac w PIXHAWKa. generalnie wszystko z arducopter to pain in the ass jest jesli sie na tym nie znasz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda co do APM, jego godnym następcą jest nowszy PIXHAWK. My kupowaliśmy APM 2.5/2.6 z myślą o samolotach, bo tymi latamy głównie i tam APM sprawdzał się dobrze. Kopter robimy w zasadzie jako nieco poboczny projekt i ze względów ekonomicznych zaadoptowaliśmy do niego elektronikę, którą już mamy. Jeśli ktoś myśli jedynie o kopterach to przypuszczam, że Naza M będzie prostsza w użyciu i lepiej się do tego celu nadaje. Wciąż jest jednak droższa od APM i to w wersji "Lite" z ograniczonymi funkcjonalnościami.

   Usuń
 3. Pany, a czy poskladanie hexy wyglada analogicznie? Tzn., czy wystarczy kupic inna rame, dolozyc silnikow, regulatorow, inna aparature, czy moze to jednak bardziej skomplikowane ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. M/w tak samo to wygląda. W zasadzie kopter to konstrukcja skalowalna - więcej silników, więcej regulatorów, więcej śmigieł no i większa bateria do zasilania. W zasadzie główna różnica to soft do sterowania, ale taki do hexa posiada większość płytek sterujących.

   Usuń
 4. http://www.agmhobby.com/4-x-agm-multi-copter-motorccw-thread-propeller-combo-p-848.html

  czy te silniki sa lepsze od twoich ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To są te same silniki pod inną nazwą firmy, mają nawet te same oznaczenia i wygląd. Nie wiem czy różnią się jakością wykonania, bo ciężko stwierdzić, ale jeśli chodzi o deklarowaną moc to jest to dokładnie to samo co w przypadku moich Emax MT2216.

   Usuń
 5. przy 3 punkcie są złe linki wstawione

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam
  Jestem początkujący i patrząc na cenę całości zastanawiam się czy nie lepiej kupić gotowego drona? Wychodzi około 1000 - 1200 zł (Cheerson cx-20):
  http://www.banggood.com/Cheerson-CX20-Opensource-Version-AutoPathfinder-Quadcopter-RTF-p-932145.html

  A jeśli już składać ( jak rozumiem takiego składaka łatwiej jest rozbudowywać) to czy nie lepiej gotowy zestaw kupić za około 800 zł:
  http://www.banggood.com/10-In-1-HJ450-RC-Quadcopter-Frame-Kit-WLanding-Gear-Skid-Set-p-941611.html

  Proszę o krótkie ustosunkowanie się w czym opisywany zestaw jest lepszy od podanych rozwiązań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda jest taka, że początkującym nastawionym na latanie (a nie na grzebanie w częściach, skręcanie, lutowanie i nerwy nad tym wystrzępione) zdecydowanie polecamy zestaw, bo tańszy i lata od ręki.

   Nigdzie też nie pisaliśmy, że składamy quadcopter z najtańszych części, bo tak nie jest. Ani Tarot, ani Hitec nie są tanimi firmami, części zamawialiśmy też wyłącznie z polskich sklepów gdzie jest drożej niż u chińskich dostawców co oczywiste. To co podesłałeś jako linki to po pierwsze chiński sprzęt i oparty w pełni na chińskich częściach/gotowych zestawach, a wiadomo, że te są sporo tańsze. Różnią się też zapewne jakością (APM w drugim zestawie jest nieposkładany, niepolutowany, bez obudowy, rama jest dużo prostsza, bateria mniejszej pojemności, a silniki i regulatory nieznanej firmy), ale faktycznie dla początkujących, którzy chcą latać łatwiej jest kupić gotowy i cieszyć się lotem.

   My tu jedynie próbujemy pokazać co jest potrzebne do złożenia i jak to m.w. robić, a de facto części tańsze lub inne każdy może sobie wybrać wg własnych preferencji ;).

   Pozdrawiamy!

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Zawsze wydawało mi się że drony są przez wielu ludzi składane (a nie kupowane jako gotowe do lotu maszyny) właśnie ze względów finansowych. Oczywiście w takich składakach łatwiej jest wprowadzić nowe elementy a i podzespoły użyte do budowy można dobrać lepszej jakości niż w seryjnie produkowanych gotowcach. Poza tym złożyć samodzielnie taką maszynę to musi być niesamowita frajda i satysfakcja. W opisywanym przez Was przykładzie wadą jest trochę porażająca cena całości – oczywiście każdy może dobrać sobie inne tańsze elementy ale spójrzcie tylko – dobraliście elementy renomowanych producentów a musieliście: zmieniać konstrukcję ramy, wymieniać elementy bo coś się przepaliło, silniczki nie do końca pasują do ramy (dają się przytwierdzić jedynie dwoma śrubami). Strach pomyśleć z jakimi problemami będzie się musiała zmierzyć osoba próbująca zbudować drona z tańszych elementów – mnie już wystraszyliście tym nieposkładanym APM w proponowanym przeze mnie zestawie – rzeczywiście w swoim opisie wspominacie tylko o jego podłączeniu bez szczegółowego opisu – jak rozumiem miał wtyczki i każdy laik mógłby się w tym zorientować a ten w przytoczonym przeze mnie zestawie ma tylko jakieś piny i pewnie trzeba się nieźle nagimnastykować żeby to prawidłowo podłączyć i wcześniej nie spalić.
   Pozdrowienia

   Usuń
  3. Niestety składanie quadcoptera z części od podstaw zawsze jest obarczone takim ryzykiem, że coś nie przypasuje lub coś się spali podczas łączenia. Do tego trzeba mieć jakieś podstawowe pojęcie o lutowaniu, łączeniu elektroniki itp. Prawda jest taka, że renomowane są u nas jedynie rama koptera i aparatora/odbiornik (Hitec). Pozostałe podzespoły to raczej bardzo średnia półka (Emax to typowe chińczyki), nawet sam ArduCopter to podróbka o połowę tańsza (ok. 400zł) od oryginału z 3DRobotics (800zł). To co Ty podrzuciłeś to też jest APM (ArduCopter), ale w wersji do samodzielnego montażu (lutowania) i bez obudowy - stąd koszt jest jeszcze niższy i szczerze mówiąc nie polecam lutowania tego sprzętu jeśli się nie ma w tym wprawy. Z kosztami da się zejść maksymalnie do 300-400zł tyle, że taki kopter nie uniesie nic poza swoim cieżarem, a my chcieliśmy mieć platformę chociażby pod GoPro i FPV (widok z kamery w czasie rzeczywistym). To z kolei wymogło na nas zastosowanie nieco lepszych części, bo skoro montujemy na platformie kamerę, która sama w sobie kosztowała 1800zł to trochę głupio robić samego drona po kosztach, bo taki oparty na najtańszych chińskich podzespołach będzie niestety awaryjny i zawodny, a woleli byśmy nie rozbić kamery warte 2 razy tyle co sam dron. Niestety quadcopter to taka konstrukcja, która musi swoje kosztować żeby móc ją wykorzystać do czegoś więcej prócz samo latanie. Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Witam, mam pytanie, zapewne dla was głupie, jednak, czy jest możliwość użycia tańszych podzespołów do zbudowania podobnego quada? Czy jest możliwość zmieścić się (bez aparatury) w cenie do 800 zł za sam projekt? Z góry dzięki za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne że się da. Raczej nie z autopilotem (chociaż może...), ale poza tym można się zmieścić pewnie nawet w mniejszej kwocie.

   Usuń
  2. tak więc, czy mogę prosić o jakiś mniej-więcej opis czego szukać do tańszego odpowiednika? Oczywiście bez autopilota :)

   Usuń
  3. jeśli masz czas to czy mógłbyś zapodać przykładową konfigurację do tej ceny pod gopro Hero? poproszę

   Usuń
  4. Ależ to jest dron jak najbardziej pod GoPro (w następnych postach opisaliśmy loty z gopro na "ręcznym montażu" oraz na gimbalu Tarot T-2D).

   Usuń
  5. Da sie bez problemu :) ja za swoj w przeliczeniu zaplacilem 650 zl.
   Fakt ze mieszkan na wyspach i zamawial em wszystko na e-bazarku (ebay uk).
   Moja konfiguracja:
   rama: alien v2 quadcopter X-mode okolo 80 zl (ramka z"polka"na kamerke typu go pro) bardzo ladnie wyglada:)
   silniki i esc : zestaw E-Max 4in1 esc (taki jakiego uzyli autorzy artykulu) plus 4x silniki emax 2212 1400kv badz 960kv okolo 240 zl
   kontroler lotu: KKboard 2.1.5 cena okolo 150zl (bodstawowa plytka do stabilizacji i nic wiecej)
   smigielka : koszt okolo 30 zl za komplet 4 sztuki.
   Lipo: turnigy 2200mah 3s , zestaw dwoch baterii okolo 95zl.
   Do tego troche roznych gratow ktpre albo sie ma albo kupuje ba to poszlo jakies 55 zl.
   Jak wspomnialem to ceny bardzo przyblizone gdyz mieszkam na wyspach i wszystko staralem sie przeliczyc jak dobrze sie da:)

   Obecnie buduje platforme na ardupilocie wiec uwagi z waszych artykulow sa bardzo pomocne.
   Pozdrawiam

   Usuń
  6. Dzięki za miłe słowo ;) Przeważającym kosztem jest rama, kontroler i sama aparatura - to tutaj można najwięcej zaoszczędzić lub najwięcej wydać jak kto woli. Pozdrawiamy!

   Usuń
 8. W ciągu nadchodzącej zimy chcę skompletować drona i na wiosnę zacząć latać. Fajnie tu macie wszystko opisane.
  Polećcie też jakiś zamiennik baterii podanej w artykule, bo w abc-rc są tylko małej pojemności. Wiem, że im większa pojemność, tym większa waga i trzeba dobrać jakieś kompromisowe rozwiązanie.
  To będzie mój pierwszy sprzęt rc, więc potrzebuję fachowej rady i na pewną tu będę pytaj nieraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamienników baterii jest cała masa wystarczy szukać Lipol 3S od 3000mAh w górę, obecnie najbardziej korzystne cenowo w stosunku do pojemności są pakiety Turnigy np. http://allegro.pl/lipo-li-po-11-1v-3s-5000mah-25c-35c-turnigy-i4707203650.html. Natomiast do śmigieł 11x4,7 można brać Lipol 4S i podobną pojemność.

   Usuń
 9. Brakuje jeszcze w tym zestawieniu ładowarki. Niby oczywista rzecz, a poczatkujący może o niej nie wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo słuszna uwaga! Dodamy zatem ładowarkę.

   Usuń
 10. Upatrzyłem sobie takie silniki. http://www.funandfly.pl/pl/p/Silnik-Emax-MT2808-850KV-120W-ciag-660g-prawe-obroty/247
  nie bardzo jestem w temacie parametrów silników do kopterów. KV wygląda na ok, ale czy zalecane śmigła 11 cali nie będą za duże do tej ramy z artykułu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co gdzieś przeczytałem to na tą ramę nawet 15" wejdą, wiec 11" nie jest żadnym problemem. Bardziej patrzyłbym na moc, 120W i maksymalny ciąg 660g to nie za dużo. Na pustego drona wystarczy, ale w przypadku gimbala, kamery i np. FPV może się robić za ciężki na te silniki.

   Usuń
  2. Tak właściwie o co chodzi z tymi wszystkimi parametrami silników i jak to interpretować. Wiem, że KV to ilość obrotów silnika możliwa do uzyskania z jednego volta, wiem mniej więcej co to jest moc. Ale nie za bardzo wiem o co chodzi z ciągiem. Wiem z fizyki co to za siła i na czym polega, ale to tylko teoria. Co to znaczy, że silnik ma ciąg 660g? Czy chodzi o to, że może 'podnieść' 660g? I dla jakich śmigieł to jest wartość, bo chyba dla różnych śmigieł jest różny ciąg.

   Usuń
  3. Ciąg podawany przez producentów jest wartością raczej poglądową choć wiadomo, że przydatną do ogólnego określenia wydolności. Można założyć, że "ciąg 660g" daje nam informację, że na tym silniku maksymalnie można uciągnąć w pionie 660g przedmiot. W rzeczywistości oczywiście masa koptera musi być mniejsza, bo nikt nie będzie latał modelem, który ledwo się unosi w powietrze i to ma pełnym gazie. Przy quadcopterze z 4 silnikami mamy 4x660=2640g ciągu, zatem kopter o wadze ok. 1,2kg będzie sobie spokojnie latał na 60% mocy, pozostały zapas mocy przydaje się przy szybkim wznoszeniu lub przy wyhamowaniu podczas szybkiego opadania. Dodatkowo "maksymalny ciąg 660g" to jest to ciąg uzyskany na najlepiej dobranym rozmiarze śmigła do tego silnika. Z kolei większe śmigła ciągną więcej prądu zatem często wiąże się to z większym pakietem (ilością cel) baterii. Wielu producentów publikuje takie tabelki z zestawieniem: rozmiar śmigła >> ilość cel w baterii >> maksymalny ciąg. Warto na to zwrócić uwagę. Dla tego silnika, który wcześniej wskazałeś wygląda to tak: http://power-focus.com/image/data/EMAX/Emax%20New%20Servo/MT2808%20850KV-3.jpg

   Pozdrawiam!

   Usuń
 11. Witam.Dopiero zaczynam swoja przygodę z copterami i na wstępie muszę śmiało powiedzieć że wasz artykuł oraz porady są świetne,czytelne i klarowne!

  A przechodząc do rzeczy moje pytanie jest następujące,a mianowicie jakich podzespołów muszę użyć żeby mój copter doleciał na autopilocie do waypointu oddalonego (powiedzmy) o 800-1000m i do mnie wrocil? czy jest to wogole mozliwe?

  POZDRAWIAM


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowo! Co do Twojego pytania - oczywiście, że jest możliwe. Nie trzeba do tego używać specjalnych podzespołów. Odpowiednio duża bateria zapewnia ok. 15 minut lotu. żeby pokonać te 2km (po 1km w jedną stronę) musi pokonywać 1km/6 minut, a więc poruszać się z prędkością ok. 2,8 m/s = 10 km/h. Drony potrafią się poruszać znacznie szybciej niż te 10km/h więc nie będzie to problemem. Przypominam tylko, że loty poza zasięg wzroku są w Polsce prawnie dozwolone jedynie w określonych (wydzielonych) strefach.

   Usuń
  2. Rozumiem.Po prostu moja ciekawość:-) mam jeszcze pytanie odnośnie kontrolerów,a mianowicie jakie są jeszcze dostępne na naszym rynku autopiloty poza: Nazą, ArduPilotem, MultiWii w przystępnych cenach?

   Chociaż z ArduPilotem będe miał chyba problem bo szukałem po sklepach i w paru jest ale niedostępny i chociaż bede robił swój pierwszy copter to właśnie na Ardu chciałbym go oprzeć .Chyba że jest jakaś dobra alternatywa?

   POZDRAWIAM

   Usuń
  3. Z tego co mi wiadomo to MultiWii nie jest autopilotem, tylko zwykłą płytką sterującą z podstawową stabilizacją. Achyba najpopularniejsze nie tylko w Polsce, ale i na świecie to NAZA, Wookong, Pixhawk i APM (Arducopter). Wymieniłem je chyba w takiej kolejności w jakiej kształtują się ich ceny - od najdroższej do najtańszej. APM 2.6. to opcja zdecydowanie najtańsza, Pixhawk jest niewiele droższy i jest nowszym lepszym następcom APM 2.6 natomiast NAZA i Wookong to dwa produkty firmy DJI i one tutaj cenowo trochę odstają. APM 2.6 można zamówić np. z abc-rc.pl za 450zł, można szukać też gdzieś indziej po sklepach w podobnej cenie. Zamówienie bezpośrednio z 3DRobotics to koszt ok. 700zł z przesyłką.

   Usuń
  4. I tu wychodzi mój laicyzm:-) na abc-rc.pl czekają na dostawę ale jest nadzieja że niedlugo będzie.
   A czy do ArduPilota da się podłączyć 6 silniczków? a jeżeli tak to czy jest to jakaś większa filozofia?
   Jakie ma dokładnie znaczenie wielkość ramy(tzn. długości ramion)?
   I jak to jest z tym gps-em w Ardu...on jest wbudowany czy jest to dodatkowa płytka,a jesli płytka to czy nie lepszy był by taki ''krążek'' :) na kablu typu gps w zestawie naza umieszczony na samej górze maszyny?

   Usuń
  5. Arducopter można skonfigurować maksymalnie pod 8 silników (tutaj screen z MissionPlannera: http://copter.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/2/2013/07/select-frame-type1.png). Filozofii specjalnej nie ma, byle były odpowiednio rozmieszczone oraz obracały się w odpowiednią stronę. Długość ramion dobiera się to tego, jakie chcemy używać śmigła - tak, żeby się po prostu zmieściły. Co do GPS - APM ma oddzielny GPS, który na kablu wpina się do APM'a - dokładnie jak w NAZA. Nie licz jednak na taki "ładny" sprzęt jak w NAZA, bo tam prócz jakości płaci się też za wygląd. W tym Arcudopterze z abc-rc.pl płaci się 400zł więc wszystko jest takie dość toporne, GPS to zwykła płytka z elektroniką. Jak chcesz mieć takie ładniejsze jak w NAZA to trzeba kupować oryginalne APMy z 3DRobotics ;) tam mają ładniejsze, ale i droższe.

   Usuń
  6. Wiadomo- estetyka z dobrymi osiągami+ekonomiczna cena...ta kombinacja się raczej rzadko zdarza.Ale bardziej zależy mi na lepszych parametrach niż ładniejszym wyglądzie.
   A jak się ma ArduPilot Mini APM V3.1+GPS Ublox NEO-6M do ArduPilota 2.6 z GPS-em ??
   Co prawda w Ubloxie jest podane przeznaczenie do APM 2.6 ale wedlug opisu Kontrolera Mini APM V3.1 na abc-rc.pl taka kombinacja jest mozliwa.I jeszcze jedno pytanie a mianowicie czy da sie przedłużyć czas działania w powietrzu np podłączając 2 baterie?

   Usuń
  7. APM Mini to jest jakiś chiński wynalazek, 3DRobotics czegoś takiego nie wypuściło więc nie mam pojęcia o tym sprzęcie, tutaj jest o nim temat - można poczytać: http://diydrones.com/forum/topics/miniapm-v3-1.
   Jeśli chodzi o czas lotu to na 90% nie wydłużysz go bardziej niż 15-20 minut i dokładanie baterii tu nic nie zmienić, bo dodając baterię dodajesz ciężaru, a tym samym skracasz czas lotu. Tutaj trzeba potestować jaka pojemność baterii i o jakim ciężarze się sprawdza najlepiej. I tak jak pisałem - najprawdopodobniej dojdziesz do pułapu 15 minut - dalej będzie cieżko chyba, że nie będziesz używał żadnych kamer na pokładzie, gimbali, fpv i innych gadżetów.

   Usuń
  8. A czy macie jakies doswiadczenia z sinikami tarot np. TAROT 2814/700KV - TL68B18 - 440W - 3-4S - ciąg 1450g.I czy do takich silniczkow trzeba jakies specjalne podzespoly? I jakich regulatorów uzyc do 6 silnikow bo Emax Simonk 4in1 raczej nie podejdzie

   Usuń
  9. Nie mamy żadnych doświadczeń niestety - za każdym razem jak się przymierzaliśmy do zakupu do akurat w sklepie nie było ich wcale, albo były np. 3 gdy potrzebowaliśmy kompletu 4. Sądząc po specyfikacji i samej firmie to bardzo dobre silniki w stosunku jakości/mośliwości do ceny. Takiego ciągu i mocy w tej cenie się nie znajdzie w żadnych innych silniach raczej. Oczywiście do 6 silników nie da rady użyć Emax 4in1 ;) - trzeba polować na 6 osobnych regulatorów ok. 40A.

   Usuń
  10. zostane chyba jednak przy 4 silnikach,a poprostu w nie zainwestuje zeby troche dzwignal:) a czym sie kierowac w doborze smigla do np.takiego tarota zeby dal mi max mozliwosci:) bo nie wiem czy sie czasem nie myle ale chyba inne smigla sie dobiera do latania wyczynowego a inne do bardziej statycznego....mnie interesowalo by statyczne

   Usuń
  11. Wcześniej w komentarzach pisałem o doborze śmigieł do silnika - do praktycznie każdego silnika ich producenci dostarczają informacji w postaci tabelki o możliwościach silnika: poborze prądu, obrotach i ciągu w zależności od użytych śmigieł i tak np. dla silników Emax, których używamy wygląda to tak: http://power-focus.com/image/data/EMAX/Emax%20New%20Servo/MT2808%20850KV-3.jpg

   Zatem jak upatrzysz sobie silnik to poszukaj w internecie do niego takiej specyfikacji. Generalnie im większe śmigło tym większy udźwig i mniejsze obroty - idealne do stabilnych latających platform. Szybkie wyczynowe drony są dużo mniejsze, mają stosunkowo szybko obrotowe silniki i mniejsze śmigła.

   Usuń
  12. Co myslicie o takim zestawie:
   1.kontroler- APM ArduPilot 2.6+gps
   2.regulatory- ESC ABC-Power 40A 2-4S - BEC 3A
   3.silniki- TAROT 2814/700KV- 440W-3-4S 1450g
   albo Silnik ABC-Power D4023 850KV-3S-380W-1500g
   4.czujnik pradu- do APM 2.6+BEC
   5.plytka zasilajaca- DEAN na 4xDEAN
   6.rama- DJI F450 KIT
   albo Quadcopter S500-GF
   (o niczym nie zapomnialem?:)

   Jesli chodzi o baterie to nie mam jeszcze zielonego pojecia jaka bedzie najlepsza,tak samo z odbiornikiem i nadajnikiem ale tutaj nie mam jakis wysokich wymagan :) wiec moze jakas propozycja? I jak to jest z tymi silnikami ktore wymienilem? bo w opisach nie ma zadnej wzmianki o obrotach prawych-lewych ale sa zaliczone do sinikow do copterow a wzorowalem sie na ofercie abc-rc.pl.
   Tak jak wczesniej pisalem,chce zlozyc stabilny i silny copter.

   Usuń
  13. Brakuje wtyczek/gniazd do regulatorów (są sprzedawane bez, z obu stron "puste" kable). Poza tym APM 2.6 jest sprzedawany z czujnikiem prądu, więc nie ma sensu dodatkowego dokupować. Natomiast celujesz w silniki obsługiwane przez śmigła 11-12 cali a tymczasem wybrałeś sobie rame o 20cm mniejszą niż nasza (F450 = 45cm rozpiętości) - moim zdaniem za mała, bo jak dasz tam śmigła 12" to będą się obracać praktycznie nad centrum drona, więc będzie problem, żeby GPS dać wyżej nie mówiąc już o tym, że Ci może kable przyciąć jeśli będą wystawać. Poza tym dron o szerszych ramionach jest o wiele stabilniejszy w locie niż na takiej wąskiej ramie. Co do silników - każdy obraca się w lewo lub w prawo - kwestia tylko odwrotnego podpięcia kabli ;)

   Usuń
  14. Witam.Po kilku dniach przemyslen:) chyba postawie na silniki Emax MT3110 305w 480kv...max moc udzwigowa maja 1620g a wydaje mi sie ze jego parametry beda mniejszym obciazeniem dla baterii...tylko nurtuje mnie kwestia napiecia.Czy 14,8 bedzie podchodzilo do ArduPilota? i czy pudelko simonk 4x25a wystarczy? I pytanie poboczne odnosnie SERWO? A mianowicie co to jest i do czego sluzy?:)

   Usuń
  15. Do APM dociera zawsze takie samo napięcie - z czujnika prądu jest ono stabilizowane na poziomie 5,3V, podobnie jeśli wciśniemy zworkę i puścimy prąd z odbiornika. Emax 4x25A wciąż wystarczy dla tych silników (wg tego co napisał producent). Serwo: https://www.youtube.com/watch?v=-XSXfqd1N58 - mechanizm (mały silniczek schowany w plastikowej obudowie), który porusza ramieniem w ograniczonym zakresie. W kopterach nie jest do niczego potrzebne.

   Usuń
  16. A czy w APM 2.6 jest opcja sledzenia trasy lotu na autopilocie w czasie rzeczywistym? jesli tak to jaki dodatkowy osprzet byl by do tego potrzebny?
   Ostatnio ogladalem filmik z lotu na Nazie autopilotem i byl podlglad na mapse pozycji drona...fajna sprawa.

   Usuń
  17. Jest taka opcja, potrzebny jest moduł telemetrii o nazwie Xbee lub np. 3DR Set (https://store.3drobotics.com/products/3dr-radio), który umożliwia obustronną komunikację, czyli z jednej strony przesyła dane lotu real-time, z drugiej umożliwia wprowadzanie w czasie rzeczywistym zmian w trasie i parametrach lotu.

   Usuń
  18. Co myslicie o takim cskladaku?

   1.ATG 12mm 700-X6-AL Glass Fiber Hexa- rama
   2.ArduPilot 2.6
   3.RCTimer 30A OPTO SimonK firmware- ESC
   4.Emax MT 3110 480kv 305w
   5.3DR Radio Telemetry 915MHZ Module For APM APM2 (tutaj nie mam pewnosci czy sie nadaje do sledzenia drogi autopilota a wprowadzania zmian w locie i nie wiem ktora wersja ..433MHz czy 915MHz.WIEC PROSZE O RADE I JAKIES SZYBKIE ROZTLUMACZENIE :)
   6.bateria 4s 5000mah 50c albo 5200mah 30c (Tutaj tez prosze o rade)
   7.Smigla 14stki
   8.wtyczki do regulatorow jesli nie bedzie

   Czy wszystko bedzie sie ze soba zgrywalo i czy czegos mi brakuje?czy da rade bez wiekszego wysilku latac na 50% obciazenia maksymalnego 6 silnikow po 1620g maksymalnego ciagu?

   Usuń
  19. Wszystko wygląda OK. Co do telemetrii to 433MHz jest w Polsce zabroniona więc zostaje 915MHz. Co do baterii 50C można ładować większym prądem zatem szybciej niż 30C. Pozdrawiam!

   Usuń
  20. Witam.Troche mnie nie bylo ale totalny brak czasu zmusil mnie do zawieszenia prokektu dron:) Ale to wyszlo mi na dobre bo zdazylem nabyc jeszcze sporo teoretycznej wiedzy o rzeczach o ktorych wczesniej nie mialem pojecia....a teraz do rzeczy(oczywiscie pytanie:),.. mianowicie jesli dam silniki ktore na 100% mocy pobieraja teoretycznie 23,4 A to czy regulator ESC 25a wystarczy?? zapasu zostaje niewiele, a w praktyce moze wyskoczyc leko ponad te 25a i co wtedy?

   Usuń
  21. Regulatory zwykle mają podawane dwie wartości w A np. 25/30A tzn. że radzi sobie ze stałym obciążeniem 25A, ale jest również w stanie uciągnąć 30A przez jakiś krótki czas, więc dla regulatorów 25A obciążenie 23,4A nie będzie w żaden sposób zagrożeniem, bo raz że taki regulator może znieść pewnie 30A przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, a dwa - i tak nigdy nie będziesz latał na 100% przez czas dłuższy niż kilka sekund więc nic Ci nie grozi.

   Usuń
 12. Witam, jestem w trakcie budowania drona z tego poradnika chciałem zamówić takie silniki -> http://www.modelmotor.pl/silnik-102g-kv600-emax-mt3510ccw.html nie mogę znaleźć tylko silników z oznaczeniem CW zamiast tego są Plus. Czy to one są właśnie tymi CW? Drugie pytanie to nie znalazłem w żadnym sklepie Kontroler lotu ArduPilot APM 2.6 - GPS - Autopilot czy zamiast tego można zamówić coś podobnego w przystępnej cenie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Np : http://www.funandfly.pl/pl/p/Stabilizator-lotu-RC-X-2-autopilot-z-GPS-/342

   Usuń
  2. Z tego co widzę, to jest stabilizator i autopilot tylko do samolotów, nie obsługuje w ogóle wielowirnikowców.

   Usuń
  3. Co do pytania o silniki: CW oznacza Clock Wise, czyli "zgodnie z ruchem wskazówek zegara" i taki kierunek oznacza się "+". Proszę natomiast pamiętać, że każdy silnik może poruszać się w prawo lub w lewo (odpowiednio CW i CCW lub + i -) - to tylko kwestia podłączenia na odwrót dwóch (z trzech) kabli łączących silnik z regulatorem. Producenci sprzedają silniki lewe i prawe ze względu na gwint do montowania śmigieł, żeby nie odkręcały się w locie.

   Usuń
 13. Witam,
  Uwielbiam Waszą stronę. Mam ją otwartą ciągle na kompie i smarcie. Nie tylko jest ona otwarta, ale i czytana.
  Mam możliwość latania phantomem. Oczywiście tak mi się to podoba, że skłoniło mnie do zbudowania własnego Quada, służącego do zabawy, ale z FPV i gopro.
  Mam jednak 150 do 200 pytań i wątpliwości.
  Żeby nie zanudzać nie będę się rozwodził na temat dlaczego podjąłem taki, a nie inny wybór, ale prosiłbym Was o ocenę zestawu.
  Acha, zapomniałem wspomnieć: jestem jasno zielony w tych sprawach:)))

  1. HobbyKing HK6S 2.4Ghz FHSS 6Ch Tx & Rx (White) (Mode 2)

  2. Kontroler lotu ArduPilot APM 2.6 - GPS - Autopilot - ArduCopter APM 2.6
  http://abc-rc.pl/ArduCopter-APM-2-6-GPS

  3. HKPilot Mega LED Driver Board 12V (4ch) (APM)
  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55557__HKPilot_Mega_LED_Driver_Board_12V_4ch_APM_.html
  Tu pytanie, czy APM przez ledy podaje różne komunikaty jak np. phantom?


  4.Rama klon f450 - tu uzasadnię. Kupuję dwie (na części wymienne) Ramiona są te same co w f550, więc jeżeli spodoba mi się i będę chciał kręcić czymś lepszym ni hero, to kupię płytki dwa silniki, trochę drobnych gratów i hop mam HEXA! :))

  5. Silniki Multistar 2212 920kv lub 2213 935kv - tu pytanie co lepsze.
  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65262__Multistar_2212_920KV_Multi_Rotor_Motor_Set_w_CW_and_CCW_Threaded_Shafts_4pcs_box_EU_Warehouse_.html

  6. Śmigła - 9 x 6 slow fly ~ 10 x 4.7 slow fly - Kupie różne i popróbuje, chyba że nie warto?

  7. MultiStar High Capacity 3S 3000mAh Multi-Rotor Lipo Pack
  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__63534__MultiStar_High_Capacity_3S_3000mAh_Multi_Rotor_Lipo_Pack.html

  Kupię jeszcze jedną 5200mAh na próbę.

  8. Turnigy multistar 20A
  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65155__Turnigy_Multistar_20A_V2_Slim_BLHeli_Multi_Rotor_Brushless_ESC_2_6S.html

  9. zwroki, kable i oczywiście T.Rz - Taśma rzepowa :))

  Co o tym myślicie? Czy multistar, to jakaś masakra, czy też daje radę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale się rozpisałem tam powyżej... przepraszam.

   Mam jednak jeszcze jedno pytanie.

   Kopter w założeniu będzie docelowo rozbudowany do Hexy 550.
   Czy Tx będzie wystarczający, czy też powinien być 8ch (6 silników + kamera)?

   Co myślicie o Orangerx? Bawiliście się nim?

   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__54822__OrangeRx_T_SIX_2_4GHz_DSM2_Compatible_6CH_Transmitter_w_10_Model_Memory_and_3_Pos_Switch_Mode_2_.html

   Jak mogliście zauważyć wszystko jest z HK, bo wychodzi najtaniej.
   No za wyjątkiem APM - tu abc jest bez konkurencji... :))

   Usuń
  2. Dzięki za miłe słowa. Co do pytań:
   1) Aparatura 6-kanałowa do hexacoptera jest na styk - jeden silnik to jeden kanał, natomiast nie starczy już kanałów do obsługi gimbala czy czegokolwiek innego przez odbiornik.
   2) APM ma wbudowane dwie diody, które sygnalizują uzbrojenie się APM'a i status GPS. Nie wiem w sumie po co jest ten HKPilot Mega LED Driver Board? ;)
   3) Rama F450 do hexa jest moim zdaniem za mała, nawet do quadro może okazać się za mała, bo jak chcesz tym wozić FPV+GoPro+Gimbal to będziesz potrzebował sporo mocy >> to wymaga sporych śmigieł 10-11 cali, a przy ramie 45cm będą się one obracać prawie nad płytką centralną, poza tym dron będzie mniej stabilny niż taki z większym rozstawem ramion.
   4) MT2213 935kv są mocniejsze (200W) w porównaniu do MT2212 (130W) więc brałbym te pierwsze.
   5) Jeśli bierzesz MT2213 935kv i baterie 3S to najlepsze śmigła będą 10x4.5.
   6) Bateria z myślą o hexa musi być sporo większa, 5000mAh dobre będzie do quadcoptera jak i do hexy, ale w tym drugim przypadku masz 2 silniki więcej więc czas lotu maks do 10 minut bez obciążenia.
   7) Nie słyszałem nigdy o firmie Multistar, ale to dlatego, że rzadko kupuję z HobbyKing, natomiast są to popularne budżetowe akcesoria modelarskie - tanie, więc trzeba się liczyć z tym, że coś czasem może zawieść...
   8) Niestety nie znam OrangeRX - to typowo chińskie marki z HobbyKing, a naprawdę rzadko tam coś kupujemy. Czytaj komentarze pod produktem tudzież szukaj tematu na forach (rcgroups.com) na pewno coś tam będzie o tych aparaturach ;)

   Pozdrawiamy!

   Usuń
  3. Ten ArduPilot APM 2.6 - GPS w abc-rc (http://abc-rc.pl/ArduCopter-APM-2-6-GPS) nie jest dostępny już dłuższy czas. Polowałem na niego już ponad pół roku i stale na ich stronie jest 'Poinformuj mnie gdy produkt będzie dostępny'. Więc zacząłem się rozglądać za jakąś alternatywą, ale poszukiwania idą słabo. Nie wiem czy w innych sklepach jest on dostępny, ale wcześniej też nigdzie nie było. Można wnioskować, że już nie produkują go. Natomiast nie wiem co jest jego następcą.

   Usuń
  4. APM 2.6 z ABC-rc.pl to tańsza wersja oryginału z 3D Robotics. Być może chińczyki już jej nie robią, albo sklep wciąż czeka na dostawę. Zapytam bezpośrednio właściciela sklepu i dam znać.

   Usuń
  5. Dostałem informację ze sklepu, że "dostawa APM jest teraz na odprawie celnej. Myślę że środa,czwartek będzie (można już kupować)". Pozdrawiam!

   Usuń
  6. Oj, dzięki wielkie za szybką odpowiedź...
   Ale przede wszystkim dziękuję za kompleksową odpowiedź.
   Zabieram się za poprawianie swojej listy ;)

   Pozostanę przy wyborze ramy f450 z możliwością rozbudowy do f550.
   Podchodzę do tego tak - jeżeli Dji sprzedaje takie ramy, montują gopro i działa, to nie może być to takie złe... Najwyżej będzie to nie udany experyment. :))

   HKPilot Mega LED Driver Board z tego co zrozumiałem (i'm no expert), to przerzucenie komunikatów LED na zestaw świateł montowanych na ramionach.
   Coś w rodzaju oświetlenia Phantoma - Miga co jakiś czas jak baterie są na 15%, a miga bardzo szybko jak na 10%. Pokazuje kiedy silniki są uzbrojone, a kiedy nie.
   Tak to zrozumiałem, a może mam nadzieje, że to tak działa... :))

   Co do APM 2.6 - jak będą na stanie, to kto pierwszy ten lepszy! :))

   Jeszcze raz wielkie dzięki...

   Usuń
 14. Witam,
  Przeczytałem jeszcze raz Twoją odpowiedź, przejrzałem ponownie słownik i proszę o poradę.
  Załóżmy, że mamy dwa koptery: ta sama rama, ten sam osprzęt, ale inny zestaw silnik/śmigła.
  1. 920kv moc 130W - śmigłą 10x4.5
  2. 1200kv moc 400W śmigła 9x4.5
  Zakładam, że "większy" zestaw będzie bardziej zrywny i nerwowy, ale czy da radę go utrzymać w powietrzu? Czy APM da sobie z nim radę?
  A co się stanie z kopterem jeżeli do zestawu 1200kv włożymy łopaty 10x4.5 a nie 9x4.5?

  POZDRAWIAM :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większa ilość KV oznacza więcej obrotów śmigła (w czasie) zatem faktycznie dron będzie bardziej dynamiczny, choć przy 900kv a 1200kv różnica nie będzie bardzo odczuwalna. APM sobie da radę bezproblemu, dla niego to nie ma takiego znaczenia ;). Jeśli podmienimy łopaty na 10x4.5 to byćmoże uzyskamy jeszcze większą siłę ciągu, ale możemy przeciążyć silnik. Najlepiej używać wskazanych przez producenta śmigieł (wielkości śmigieł).

   Usuń
  2. Tak na chłopki rozum oba te silniki będą podobnie ciągnęły.
   Jeden jest wolniejszy, ale z większymi śmigłami da porównywalny ciąg z tym szybszym, ale z mniejszymi śmigłami. Różnica największa będzie w sterowaniu maszyną. Szybciej obracające się silniki z mniejszymi śmigłami są bardziej dynamiczne i szybciej reagują na stery. Wolniejsze z większymi śmigłami odwrotnie.
   Nie wiem tego z doświadczenia, ale z naczytałem się już tyle poradników i for internetowych, że chyba mogę coś w tym temacie napisać. Jakby ktoś lepiej się na tym znał i uznał, że chrzanię głupoty, to niech mnie poprawi:))

   Usuń
 15. Dzięki wielkie za opinie.

  O teorii mocy, kv i śmigłach wszystko jest super jasno wyjaśnione w artykułach i słowniku.

  Brak mi jednak praktyki i jest to dla mnie w miarę nowy temat.
  Sprawdzę empirycznie i dam znać. :)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Znalazłem coś dość ciekawego dla początkujących i główkujących jak ja nad wyborem odpowiedniego silnika do Multirotora.

  http://youtu.be/HSQGI6u2DlM

  Dla ułatwienia dodaje link do strony widocznej na filmiku.
  http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php

  OdpowiedzUsuń
 17. Hej.
  Czy kupując ładowarkę, trzeba dodatkowo dokupić jakiś zasilacz, czy wszystko jest w zestawie? Upatrzyłem sobie ładowarkę taką: http://sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Ladowarka-Turnigy-accucel-6/176

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już jest kwestia bardzo indywidualna - część sklepów sprzedaje razem z zasilaczem, część bez. Z tego co widzę, to w podrzuconym przez Ciebie linku ładowarka jest bez zasilacza; sklep ma je oddzielnie w ofercie. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dziękówa

   Usuń
 18. Ja mam takie może trochę dziwne pytanie.
  Jeżeli quadro potrzebuje 4 śmigieł , czyli 2 prawych i dwóch lewych to czy i silników też potrzebuje 2 prawych i 2 lewych? I przy montażu do silników prawych trzeba dać prawe śmigła a do silników lewych trzeba dać lewe śmigła?
  Wiem że to trochę jest zaplątane ale mam nadzieję że ktoś mnie zrozumie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile śmigła faktycznie muszą być lewe (CCW) i prawe (CW) tak w przypadku silników to tylko kwestia umowna, bo kierunek obrotu silnika można zmienić po prostu przez zmianę dwóch (z trzech) kabli zasilających zatem dowolny silnik trójfazowy może się poruszać i w lewo i w prawo. Natomiast nazywane są "silnikiem lewym" lub "silnikiem prawnym" ze względu na kierunek gwintu, na który nakręca się piastę do montażu śmigła. Robi się to po to, żeby śmigło podczas obrotów nie odkręcało się z piasty - jeśli śmigło obraca się w tym samym kierunku co gwint to się wręcz nakręca na piastę i mamy dzięki temu pewność, że nie odkręci się podczas lotu. Silniki mają różne montaże piast, część z nich nie jest w ogóle nakręcana z gwintem, śmigło jest mocowane na gumki lub ma jakiś inny zacisk - to już kwestia producenta silników, jak rozwiązał montaż śmigieł. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Co myślicie o takim dronie:
   rama : http://abc-rc.pl/Tarot-FY-550
   regulator : http://abc-rc.pl/Emax-Simonk-ESC-4IN1-25A
   silnik prawy : http://abc-rc.pl/EMAX-MT2216
   silnik lewy : http://abc-rc.pl/EMAX-MT2216-CCW
   śmigło cw: http://abc-rc.pl/HQProp-props-10x45CW
   śmigło ccw : http://abc-rc.pl/HQProp-props-10x45CCW
   kontroler lotu Ardupilot: http://abc-rc.pl/ArduCopter-APM-2-6-GPS
   akumulator : http://abc-rc.pl/Li-pol-Tiger-2800mAh-3S
   podwozie : http://abc-rc.pl/T12-200mm
   aparatura sterująca : http://abc-rc.pl/FlySky-Fs-i6-iA6
   konektory: http://abc-rc.pl/GOLD-3-5mm
   kable: http://abc-rc.pl/Przewod-silicon-14AWG-black
   złącze baterii: http://abc-rc.pl/p/126/2372/wtyk-t-dean-z-przewodem-meski-100mm-male--akcesoria-zlacza-wtyki-itp-akumulatory-i-pakiety.html
   ładowarka: http://abc-rc.pl/ladowarka-IMAX-B6
   zasilacz do ładowarki: http://abc-rc.pl/zasilacz-12V-5A

   Dron głównie do latania, ale później do filmowania :)

   Usuń
  3. 1. Bateria za mała, polatasz 5 minut i tyle, minimum 3300mAh, ale lepiej brać koło 4000-5000mAh.
   2. Te silniki Emax powinny być sprzedawane z kompletem 2 śmigieł każdy (lewe i prawe) - dopytaj sklepu czy zapomnieli w opisie tego napisać czy faktycznie są bez śmigieł, bo jeśli tak to w innym sklepie w podobnej cenie można kupić ze śmigłami.
   3. Do tej ramy podwozie nie jest potrzebne (ma takie małe nóżki ;) - zresztą nie widzę zabardzo możliwości montażu tego wybranego podwozia do tej ramy.
   4. Rama ma pola lutownicze, które Ci się nie przydadzą jeśli bierzesz ten regulator Emax 4in1, ale oczywiście mogą zostać.
   5. Dodatkowy przewód silikonowy też zbędny, chyba że coś innego chcesz sobie nim podpiąć niż silnik<-->regulator.
   6. Kontektory 4x3=12 zarówno wtyczki jak i gniazda.
   7. Złącze baterii dobierz do baterii: jeśli wybierzesz batkę T-Dean to dobierz takie złącze do wlutowania kabli regulatora (jeśli zmienisz batkę to zwróć uwagę na wtyczkę - prócz T-Dean moze być jeszcze XT-60).
   Pozdrawiam, M

   Usuń
 19. Ja mam trochę inne pytanie. Mam latający model (dostałem go w prezencie jakiś czas temu), aparaturę nadawczą kupiłem używaną od znajomego. W końcu do tego musiało dojść i aparatura padła. Byłem w serwisie i powiedzieli, że to dość stary model i nie bardzo opłaca się go naprawiać. Z tego względu poszukuję nowego zestawu (nadajnik + odbiornik). Myślę trochę na wyrost i chcę kupić porządny sprzęt, bo modele zaczynają być dość ważne w moim życiu (jako hobby:) ). Ten zestaw proponowany wyżej (aurora 9) nie jest już chyba produkowany, bo w sklepach go nie ma i wielu sprzedawców już go nie będzie sprowadzało. Natomiast pojawił się chyba jego następca. Mianowicie aurora 9x. Co sądzicie o tym sprzęcie http://www.nastik.pl/hitec-aurora-24ghz-maxima-p-5072.html. Czytam różne opisy i jest tam dużo uwag na temat odbiorników, że odbiornik maxima współpracuje tylko z aurora9x, że odbiorniki minima i optima współpracują z aurora9x, ale soft musi być w wersji 3, że odbiornik maxima współpracuje tylko z serwami cyfrowymi. Jak się to ma do przyszłości. Jak syn podrośnie, to obiecałem mu, że zbudujemy samochód i czy nie będzie potem problemu z doborem części?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dokładnie tak, jak Pan pisze: Aurora 9x to godny następca Aurory 9, która ma już dobre kilka lat. Aurora 9x jest wstecznie kompatybilna z odbiornikami (przynajmniej tak twierdzi producent, ja nie testowałem). Natomiast ma też nowe pewnie lepsze odbiorniki Maxima dedykowane jedynie do 9X. To, co jest istotne to fakt, że nowe odbiorniki Maxima współpracują jedynie z cyfrowymi serwami - fakt o tyle istotny, że to podnosi dość znacznie koszt, bo najzwyklejsze analogowe 9g serwa można kupić za 10-15zł, przy cyfrowych cena raczej nie spada poniżej 100zł za sztukę, więc jak widać jest duża różnica. Przy standardowym samolocie używa się przeważnie 3-4 serw, więc 50zł a 300zł różnica spora. Natomiast można do 9X użyć odbiorników starszych (minima, optima) i wtedy aparatura będzie działać i serwa będą analogowe. Jedyny mankament tego rozwiązania jest taki, że w zestawie 9X jest sprzedawane z dedykowanym odbiornikiem Maxima więc znów dochodzi koszt zakupu starszej generacji odbiornika, żeby używać analogowych serw. Mimo wszystko jeśli myśli Pan o przyszłości to lepiej brać sprzęt nowszej generacji niż taki co ma już 6-7 lat, albo i więcej. Aurora 9X jest na pewno ulepszona w stosunku do 9-tki więc po co się cofać, skoro jej koszt w zestawie jest bardzo zbliżony do jej starszej wersji. Problemu z doborem części nie będzie w przypadku 9X, w końcu jest to nowszy sprzęt ;). Pozdrawiam!

   Usuń
  2. I to się nazywa konstruktywna odpowiedź.
   Jeszcze pytanie. Widziałem kiedyś u znajomego (ten co sprzedał mi aparaturę) podłączoną aparaturę do komputera, jego dzieciak sterował tą aparaturą jakimś samolotem w symulatorze. Możecie coś na ten temat napisać. Co jest potrzebne, czy trzeba to dokupić czy raczej jest w zestawie (np z aurorą 9x).

   Usuń
  3. Do Hiteca jest dedykowany kabelek: http://sklep.modelarnia.pl/index.php?p1466,kabel-mikroprocesorowy-interfejs-usb-58318-hitec - tu akurat niedostępny i drogi, normalnie za ok. 70zł powinno się go dostać. W zestawie niestety Hitec nie dodaje tych kabli. Zakończony jest z jednej strony wtyczką do aparatury, z drugiej USB (w zestawie jeszcze przepinka do czegoś tam innego ;). Generalnie kabelek daje tyle, że aparatura jest widoczna przez komputer jako joystick więc można ją użyć do większości symulatorów samolotów zdalnie sterowanych i nie tylko. Proszę w Google szukać "Hitec kabel USB do symulatora" - w każdym sklepie mają, tylko na razie chyba jakiś problem z dostępnością. Tutaj więcej: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1090600. Pozdrawiam!

   Usuń
 20. Witam,
  Mam pytanie dotyczące baterii.
  Mamy 2s-6s czyli ilość celi, ale również napięcie np. 3s - 11,1V, to jasne.
  Jest pojemność np. 3300mAh - czyli na jak długo starczy.
  Mam jednak pytanie o rozładowywanie...
  Jakie jest minimum, co jest dobre a co złe, z czym to się je?
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2s - 6s oznacza ilość celi w akumulatorze (od 2 do 6). Każda cela przyjmuje się, że ma 3,7V napięcie więc np. 3s = 11,1V, 4s = 14,8V itd. Pojemność to inna bajka i nie powiem Ci na ile wystarczy, bo "TO ZALEŻY" ;). Przy naszym kopterze, bez dodatkowego gimbala i kamery (czyli waga około 1kg) 3300mAh starcza na 10 minut lotu (bateria 3s, śmigła 10x4.5). Co do rozładowywania - musisz sprecyzować pytanie. LiPole nie powinny być rozładowywanie nigdy to maksimum, przyjmuje się, że 3,3-3,5V na celę to jest tak w sam. Lepiej trzymać się tego i nie rozładowywać akumulatora 3S poniżej 10V, bo się szybko zużyje i straci pojemność.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź.
   Ok, na przykładzie:
   Akumulator 3300mAh 3S 20C 11,1V
   Rozkładając na czynniki: 3S i 11.1V to już wiemy, 3300mAh też, ale tego czego nie rozumiem to 20C? To rozumiem rozładowywanie (?).
   Od czego odpowiedzialny jest ten współczynnik, z czym to się je.
   Czy lepiej mieć 20C czy 70C?

   Usuń
  3. 20C to maksymalny prąd rozładowania, gdzie C - to pojemność akumulatora wyrażona w Ah. Na ampery przelicza się to tak: 3300mAh = 3,3Ah, zatem 3,3Ah * 20 (wartość z baterii) = 66A - maksymalny prąd rozładowywania (dopuszczaly jaki może płynąć przez pakiet, żeby nie uległ on uszkodzeniu). Wiadomo, że im większy tym lepiej, bo bateria bardziej odporna na rozładowywanie.

   Usuń
 21. U mnie w mieście mają w sklepie taki sam regulator, ale różni się tylko tym, że jest 4x30A a nie 4x25A. Mogę taki kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, większy bez problemowo, nawet lepiej, bo można wykorzystać większe silniki/śmigła.

   Usuń
 22. Zauważyłem na zdjęciu pakietów dodatkowe kabelki. Te grubsze są wysokoprądowe domyślam się, a te cieńsze do czego?
  Tak z ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te cieńsze to kabelki do balansera, podpina się je do ładowarki i dzięki temu ma ona większa kontrolę nad ładowaniem poszczególnych cel w baterii. Poza tym tę wtyczkę można wykorzystać do podglądu napięcia baterii w trakcie lotu (to już jest zależne od możliwości odbiornika).

   Usuń
  2. Hmm. Jestem zainteresowany tematem monitorowania napięcia akumulatora podczas lotu. Aparatura już do mnie jedzie (w zasadzie to dla syna na mikołaja), będzie to hitec aurora9x. Czy ona obsługuje zdalny podgląd stanu baterii? Co do tego trzeba? Głupio mi pytać chłopaka o to, bo to ma być prezent. Sami rozumiecie.Ojciec w potrzebie:)

   Usuń
  3. Niestety w nowych odbiornikach MAXIMA (oraz uproszczonych wersjach MINIMA) nie ma możliwości przesyłania informacji o niskim napięciu w standardzie. Taką możliwość mają odbiorniki OPTIMA, jeśli będzie Pan takich używał to wtedy TAK, jeśli w zestawie ma Pan natomiast odbiornik MAXIMA, który jest odbiornikiem nowszym to niestety nie, wtedy będzie potrzebna cała telemetria (dodatkowy moduł).

   Usuń
 23. Jako, że nie zależy mi na krótkim czasie dostawy rozważam zakup ArduPilot z Chin:

  http://www.aliexpress.com/item/APM2-6-ArduPilot-UAV-Flight-Controller-APM-2-6-6M-GPS-w-Compass-Power-Module-915Mhz/2021736205.html

  Czy ten zestaw wygląda OK? Jego cena jest znacznie niższa niż w polskich sklepach więc zastanawiam się co może być z nim nie tak.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to samo co można dostać w polskich sklepach, które z oczywistych względów mają produkt drożej - w końcu na czymś muszą zarabiać, więc naliczania marża jest czymś oczywistym. W tym podesłanym produkcie z tego co widzę dodatkowo jest moduł telemetrii więc wygląda to bardzo dobrze jak za tę cenę.

   Usuń
 24. hmm
  rama tarot fy650 jest wykupiona do ostatniej sztuki
  nigdzie niema

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biorąc pod uwagę popularność tego artykułu i generalnie bloga (ku mojemu zaskoczeniu) to część czytelników mogła się przyczynić do takiego stanu rzeczy. Generalnie jest sporo innym ram o podobnych wymiarach więc nie powinien to być problem - fakt, że FY650 ma tę zaletę, że jest w pełni składana, co ma spore znaczenie (przynajmniej dla mnie).

   Usuń
  2. no tak
   tylko że ja już kupiłem gimbala pod tą ramę
   znaczy gimbal jest też tarota i pewnie przypasuje do innych ram tarota
   pośpiechu niema
   poczekam jeszcze chwilę a może któryś sklep będzie miał dostawę wkrótce

   Usuń
  3. Zawsze można zamówić z zagranicy np. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__61379__Tarot_FY650_IRON_MAN_650_Quad_Copter_Carbon_Kit_TL65B01.html - trochę się czeka, ale wychodzi taniej lub m/w tyle samo co w PL.

   Usuń
  4. Można też zrobić samemu podobną konstrukcję:))
   Właśnie to zamierzam i potrzebuję kilku wymiarów. Jakie wysokie są nogi i jaki jest ich rozstaw?
   Z góry dzięki.

   Usuń
  5. Wysokość 20cm, rozstaw dolny ok. 22cm, rozstaw góry ok. 12cm.

   Usuń
 25. Witam ponownie,
  Mam drobne pytanie. Zakładając, że pozostaje przy swojej ramie f450 i chciałbym ją przerobić na X8, to czy również muszę zakupić min. 8 kanałową aparaturę?
  Pytam, bo zakładam, że silniki muszą pracować parami - na każdym ramieniu jest zamontowany jeden silnik np. CW, a drugi do góry nogami silnik CCW.
  Gdy daję jakiś sygnał z apki to oba silniki muszą w tym samym czasie zmieniać obroty...
  Zakładam (pewnie błędnie), że wpinam oba silniki do regulatora o podwójnej mocy lub podwajam ilość ESC.
  Pytanie brzmi: Czy można podpiąć dwa silniki pod jeden kanał?
  Najprawdopodobniej jestem w błędzie proszę o krótkie uzasadnienie gdzie leży pomyłka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ nie znam tematu hexa- ani octocopterów z doświadczenia odpowiem tyle, co wiem z teorii: nie słyszałem o używaniu jednego regulatora do dwóch silników jednocześnie, do każdego silnika trzeba stety niestety mieć oddzielny regulator, choć pomysł ciekawy, może ktoś już testował takie rozwiązanie. Natomiast faktycznie można łączyć kable sygnałowe regulatorów w jeden (kablem "Y") i tym samym podpinać dwa silniki do jednego kanału na aparaturze. Wtedy nie musimy mieć tylu kanałów aparatury ile chcemy mieć silników w copterze (teoretyczne wystarczy 4-ro kanałowa do octocoptera). Kwestia połączenia odpowiednich silników (kabli sygnałowych) kablami "Y". Wtedy wolne kanały warto mieć pod dodatkowe funkcjonalności jak np. przełączanie trybów lotu, żeby nie latać cały czas w manualnym. Ale jeśli to będzie 6-cio kanałowa aparatura to nie ma się czym martwić. Pozdrawiam!

   Usuń
 26. Czyli jest nadzieja... :)))
  Zdecydowałem się na takie rozwiązanie, bo cały czas chodzi mi po głowie to napisaliście. Jeden silnik padnie i całość runie jak skała.
  Czytałem, że X6 lub X8 można wylądować jeżeli padnie jeden silnik.
  To zaleta, szczególnie, że przy hexie lub octo podpina się raczej trochę droższy sprzęt, a sam dron również nie należy do najtańszych (6-8 silników, rama itp.)
  Dodatkową zaletą X'ów jest waga całego drona - mniej ramion= mniejsza waga.
  A przy zwyczajnych silnikach np.
  2213 935kv ciąg całkowity wynosi przy kładzie ok. 2400 - 3600g. A kład bez kamery, waży około 1200gr.
  X8, to waga rzędu 1600g, ale ciąg 4800 - 7200g!
  Zostaje nam jeszcze mnóstwo mocy do zamontowania np. małej lustrzanki i porządnego gimbala.

  Wielkie dzięki za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda - X8 czy nawet X6 z racji większej ilości silników/śmigieł i większego ciągu zwykle służą do filmowania przy użyciu lustrzanek, w quadcopterach to raczej rzadkość, choć nie jest niemożliwe. Ale nie jestem pewien co do jednego - że jak nawali jeden silnik w X'ie to można gładko wylądować. Wciąż będzie to lądowanie awaryjne, kopter będzie prawdopodobnie się obracał względem swojej osi pionowej i wytracał dość szybko wysokość. Co jest na plus to fakt, że nie powinien przekręcić się do góry podwoziem czy zacząć ostro pikować jak to ma miejsce np. w quadcopterze bez jednego silnika.

   Usuń
  2. Dobry pomysł na rozbudowę koptera z 4 do 8 silników.
   Tak się zastanawiam, czy ta rama z artykułu (tarot fy650) nadaje się do zamontowania dodatkowych czterech silników (do góry nogami).
   Będę zmieniał ramę w swojej maszynie, bo ta co mam teraz, jest już dość wysłużona.
   Druga sprawa, to czy jak mam regulatory emax 4 in 1 4x30A, wystarczy dokupić drugi taki sam. Podłączyć je tak:
   od odbiornika do autopilota i dalej kablami Y z jednego kanału na dwa regulatory i potem każdy regulator do jednego silnika? Można założyć, że jeden zestaw regulatorów będzie odpowiedzialny za górne silniki, a drugi za dolne.

   Usuń
  3. Myślę, że nie byłoby problemu z montażem dodatkowych silników od dołu, kwestia tylko dokupienia płytek montażowych i pewnie nieco dłuższych śrub mocujących. Przypuszczam (tak na logikę), że również te regulatory Emax 4in1 też by się sprawdziły, kwestia jedynie odpowiedniego podpięcia kabli zasilających i sygnałowego.

   Usuń
  4. Witam,
   Z montażem silników nie będzie żadnego problemu.
   Poniżej linki odpowiednich części do mojego przyszłego X8. :))

   Ramię, a poniżej pokazana dodatkowa płytka do montażu drugiego silnika:

   http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=76_96_204&products_id=1801

   Pytanie jednak brzmi czy pod pojedyńczy regulator (emax lub 4 oddzielne esc) mogą być podpięte dwa silniki...

   Dzięki za odpowiedź

   Usuń
  5. Obawiam się, że dwa silniki do jednego ESC nie mają racji bytu. Znalazłem wątek na forum: http://aeroquad.com/showthread.php?3039-Can-one-ESC-drive-2-motors. Wprawdzie taki układ zadziała w tym sensie, że oba silniki się będą obracać, ale nie zapewni to w żadnym stopniu jednakowych obrotów na obu silnikach. Proszę przeczytać tamten wątek. Po prostu takie rozwiązanie jest ryzykowne i nie gwarantuje, że będzie latał w ogóle lub np. stabilnie.

   Usuń
  6. Tak. Ja rozumiem, że każdy silnik powinien mieć swój regulator. Pytanie jak to wszystko połączyć. Najprościej byłoby (i najwygodniej) tak:
   od odbiornika idą cztery kanały do autopilota, od autopilota wychodzą cztery kable Y
   tu mamy już osiem kabli do których podpinamy regulatory
   a do regulatorów silniki
   Teraz trzeba rozwiązać problem, żeby dwa silnik na jednym ramieniu obracały się w różne strony (wystarczy zmienić dwa kable z trzech)
   drugi problem będzie polegał na tym, żeby jeden kanał odpowiadał za dwa silniki na tym samym ramieniu. Tu wystarczy odpowiedni silnik z regulatorem podpiąć pod odpowiedni kanał wychodzący z autopilota.
   Tyle mojej teorii. Wydaje się to logiczne, choć logika może być błędna:)

   Usuń
 27. Ja tak trochę zapytam o coś banalnego powiecie. Nie interesuję sie za bazrdzo rodelami rc, ale zainteresowało mnie coś jedno. Jak te wszystkie podzespoły są zasilane. W którymś wpisie tu widziałem taki schemat połączeń i mniej więcej było tak: odbiornik -> autopilot -> regulatory -> silniki. Natomiast pakiet zasilania jest podłączony tylko do regulatorów. Czy np odbiornik może być zasilany przez autopilot, a autopilot przez regulatory?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W większości modeli bateria jest podpinana do regulatora, a ten ma za zadanie zasilić silnik (grubsze kable wysokoprądowe) oraz odbiornik (cienki kabel trójżyłowy). W ten sposób zasilony odbiornik zasila całą resztę, która jest do niego podpięta (serwa, autopilota). Autopilot może zostać również inaczej zasilony poprzez Power Module, bezpośrednio z baterii głównej, ale dalej sam odbiornik zasilany jest z regulatora. Odbiornik można zasilić oddzielnie, nie poprzez regulator, ale ponieważ większość regulatorów ma tzw. układ BEC (redukuje napięcie do 5V do zasilania odbiornika) to mało kto podpina oddzielnie baterię 5V po to tylko, żeby zasilić odbiornik i ew. serwa.

   Usuń
  2. Wg tego schematu
   http://2.bp.blogspot.com/-sRT6rHOIWZ4/VBom87vsNlI/AAAAAAAAGnI/g1jjpyyjzqU/s1600/schemat-quadcoptera.jpg
   autopilot jest pomiędzy odbiornikiem, a regulatorami. Czyli to autopilot zasila odbiornik, nie odwrotnie. Chyba, że coś źle odczytuję ten schemat.

   Usuń
  3. Jasne, jest tak jak piszesz. Akurat w przypadku autopilota jest wyjątek, bo musi znajdować się między odbiornikiem a regulatorami (sygnał idzie do odbiornika, przechodzi przez autopilota, który go interpretuje i dalej juz zmieniony sygnał podawany jest na regulator/silnik). Jeśli nie używa się autopilota, to regulator jest zawsze wpinany w kanał 3 odbiornika i wtedy zasila go bezpośrednio.

   Usuń
 28. Ej panowie.
  Mam te same silniki, właśnie paczka przyjechała. I w zestawie są takie podkładki (takie dyski z dwom mniejszymi dziurami i jedną na środku większą. Do czego to? Są też śrubki. Na mniejszy imbus przykręciłem piasty, na śrubokręt przykręcę do ramy. Są jeszcze dwie na większy imbus z takimi grubszymi łebkami. Pewnie mają coś wspólnego z tym dyskiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te dyski służą do ewentualnego zamontowania innego rodzaju śmigieł niż te w zestawie. Jeśli zamierzasz używać dorzuconych do silnika śmigieł 10x4.5 to "dyskami" się nie przejmuj ;). Śrubki z mniejszym imbusem służą do montażu piasty (tak jak zrobiłeś), a tradycyjne na krzyżak służą do montażu silnika do wręgi/ramy koptera. Te z większymi imbusami są zdaje się 2 sztuki i faktycznie służą do montażu innych śmigieł z użyciem tego - jak to nazwałeś - dysku ;).

   Usuń
 29. Witam, mam zamiar zbudować swój własny dron. Proszę o kontakt (nie mogę znaleźć do was bezpośredniego :( ) GG-8781777

  OdpowiedzUsuń
 30. Wam też iskrzy przy podłączaniu pakietu do regulatora?
  Mam taki pakiet http://www.sklep.rc-lipol.pl/pl/p/11%2C1V-3S-5000mAh-20C30C/698 i regulatory podobne jak w poście wyżej i przy wtykaniu wtyczki strzasznie sypią się iskry aż metal wtyczki się po trochę topi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinno nic iskrzyć, proszę sprawdzić czy kable się gdzieś nie stykają podczas łączenia gniazda z wtyczką, bo to nic dobrego nie wróży..

   Usuń
  2. Nic się nie styka, wszystko dobrze mam odizolowane. Czytam na różnych forach, że to przez ładowanie kondensatorów w regulatorze i żeby temu zapobiec trzeba najpierw zestawić połączenie przez opornik, a dopiero potem bezpośrednio. http://www.4-max.co.uk/grafix/AntiSpark1.JPG i http://www.4-max.co.uk/grafix/AntiSpark2.JPG
   Ktoś proponował zakupienie specjalnie przygotowanych wtyków z opornikiem http://www.espritmodel.com/jeti-afc-anti-spark-connectors-5-5mm-150a.aspx

   Usuń
  3. Nie wiem po co aż tak kombinować skoro to zwykłe podpięcie baterii, które nie powinno generować żadnych zwarć. Może rozwiązaniem prostszym będzie wmontowanie między regulator a baterię włącznika, wtedy bateria podpinana przy wyłączonym przełączniku nie będzie robić iskier.

   Usuń
  4. I prawdopodobnie tak zrobię, tylko proszę powiedzieć czy wystarczy wyłącznik tylko na jedną żyłę, czy zamontować dwukanałowy?

   Usuń
  5. Mi też iskrzy. Czytałem, że obwód z opornikiem może być nie najlepszym rozwiązaniem. Kondensatory w regulatorze będą się wolniej ładowały przez co regulator może źle rozpoznać ilość cel w pakiecie. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie wyłącznik. Tylko jaki wybrać? Akurat mam pod ręką 6A http://www.planetaelektroniki.pl/sklep/obrazki/0330.jpg Będzie ok?
   Druga sprawa, to potrzebuję zasilacza do ładowarki. Ładowarkę będę miał http://sklep.rc-lipol.pl/pl/p/Ladowarka-Turnigy-accucel-6/176, a zasilacz upatrzyłem sobie taki http://abc-rc.pl/Zasilacz-do-ladowarek-14V-16A

   Usuń
 31. Panowie,
  Spokojnych i wesołych świat.
  Dziękuje za wciągniecie mnie w tak fajne hobby. Przede mną super nowy rok. Życzę Wam wszystkim tego samego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Choć jeden komentarz bez pytania o konfigurację. I wzajemnie - Wesołych i Spokojnych! ;)

   Usuń
 32. Witam w nowym roku.
  Zepsułem jedno śmigło w mojej maszynie. Mam silniki emax mt2216, takie jak w tym wątku zalecacie. Silniki były ze śmigłami, ale mi już ich brakło. Czy powinienem kupić takie same? Czy jak zamontuję jedno śmigło inne (średnica i skok będą takie same, ale np będą sztywniejsze, o innym kształcie), to koper będzie niestabilny?
  Ze zdjęcia te http://abc-rc.pl/propeller-1045-TL2710-04 są bardzo podobne i piszą, że są elastyczne. Te z zestawu z silnikami też były trochę elastyczne. Ewentualnie pomarańczowe http://abc-rc.pl/propeller-1045-TL2710-05.
  Pomożecie w tym zakresie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście nie wymieniałbym jednego śmigła z innego zestawu/producenta. Przy tej cenie śmigieł weź od razu 4 lub 8 żeby wymienić całość. Ew. możesz kupić parę (L+P) śmigieł EMAX (które masz już na kopterze) za 14zł http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p6848,smigla-10x4-5-l-p-emax.

   Usuń
  2. Dzięki. Chyba zrobię zapas tych pomarańczowych, bo czarnych brak. Za taką cenę raczej się opłaca. Zobaczę jak się będą sprawować.
   Możecie powiedzieć na co wpływa, podczas lotu, sztywność śmigieł?

   Usuń
  3. Z reguły sztywne i cięższe śmigła (APC, węglowe, drewniane) mają większą wydajność, nie odkształcają się tak jak tańsze cienkie plastikowe, są też zdecydowanie bardziej odporne na kretowania (nie łamią się, ale przy większym krecie mogą się uszczerbić). Osobiście polecam APC - optymalne rozwiązanie na początek, potem można iść w węglowe, ale to już koszt ok. x3 większy od śmigła APC.

   Usuń
 33. Witam, co sądzicie o zastosowaniu tego silnika w quadzie, czy nada się do tego celu, czy miał ktoś może z nim do czynienia, w jaki sposób zamocować do niego śmigła ? http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/SILNIKI-ELEKTRYCZNE/Silnik-SuperTigre-10-Brushless.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem to nie silnik do quada, obroty na poziomie 1250V to dość dużo, do kopterów lepiej podchodzą silniki zdecydowanie poniżej 1000V (i mniej tym stabilniejszy będzie w locie chyba, że to ma być jakiś szybki dron wyścigowy).

   Usuń
 34. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 35. Wie ktoś kiedy abcrc planuje zaopatrzyć sklep? Pisałem do nich, ale czekam już tydzień na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A na czym Ci konkretnie zależy? Mogę zapytać bezpośrednio właściciela.

   Usuń
  2. Tak ogólnie.
   Mam tam kilka części upatrzanych i chciałbym je wszystkie zamówić z jednego sklepu.

   Usuń
  3. Ok, zatem zapytam ogólnie o dostawę i dam znać ;)

   Usuń
  4. Otrzymałem odpowiedź, że "dostawy są codziennie, ale nie wszystkie rzeczy są na raz od jednego dostawcy. Dziś np. jest dostawa śmigieł gemfan i feixiang."

   Usuń
  5. Ok. Dzięki.

   Usuń
  6. Ja się przyłączę do pytania o dostawę w abcrc. Mi chodzi o części tarota ramy i gimbale.

   Usuń
 36. Witam,

  Czy taniej wyjdzie samodzielna budowa quadrocoptera z kupionych części niż kupno gotowego ? Jeżeli taniej to ile procent mniej więcej ?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupno gotowego wychodzi przeważnie taniej. Ale quadcopter quadcopterowi nie równy więc musiałbyś podać model, który Cię interesuje (zależy jaki rozmiar drona, jaki udźwig, jakie chcesz mieć funkcje itd.).

   Usuń
  2. Zgadzam się z Michałem i dodam z mojego doświadczenia:
   Wychodzi tak samo "drogo", jeżeli nie weźmiesz DJI, bo te są z założenia drogie.
   Jak trochę poczytasz (nawet dużo), to dowiesz się co chciałbyś mieć w swoim latawcu.
   Składam samodzielnie fpv 250 i są dwie zalety pójścia tą drogą:
   1. Gotowe zestawy są ok, ale wymieniłbym silniki (mocniejsze), flight controller i rama jakaś nie taka. Jak sam dobierasz części i wiesz za co płacisz, jeżeli poczytasz opinie, fora i zajrzysz do Youtube'a.
   W moim przypadku znalazłem trochę tańszy kit, ale walczę z myślami czy dobrze zrobiłem. Coś czuję, że skończy się tym, że w ciągu roku wymienię wszystko w swoim maluchu.

   2. Kupiłem KIT, bo chcę sam go złożyć. W ciągu pierwszych 20 lotów na bank mi się przytrafi jakiś kret lub gałąź. Trzeba umieć samemu to wszystko naprawiać, bo inaczej zostawisz fortunę na serwis. Przy okazji ja osobiście nie znalazłem kompetentnego serwisu do tego typu latawców.
   Trochę przydługie tłumaczenie, ale mam nadzieje, że pomoże w wyborze.

   Ps: i tak czeka Cię trochę czytania, bo nie dostaniesz raczej Lipola. Zanim wybierzesz który wybrać, będziesz już siedział i liczył wagę zestawu, moc silników, wielkość śmigieł, moc esc, czy wybrać 3S lub 4S, Oczywiście będziesz chciał, aby latał 15-25 min........... ........ ........ ....... i tak w nieskończoność. :))

   Usuń
 37. Zaproponujcie jakąś inną ramę, ale w podobnej cenie i parametrach.
  Chyba nie doczekam się na dostawę w żadnym sklepie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykładowe:
   http://radio-modele.pl/rama-quadcopter-slimone-na-wysokim-podwoziu,457,20672.html
   http://www.rctrax.pl/szklana-rama-do-quadrocoptera-550mm-x550/88170/
   http://www.rctrax.pl/kit-do-sk450-do-filmowania-quadrocopter-gopro/88172/

   Generalnie co kto lubi (wizualnie), byle miało około 50cm średnicy, żeby się śmigła 10-11" zmieściły bezpiecznie. Warto też patrzeć jak duży ma "center plate" czyli powierzchnię płytki centralnej, co by się wszystko udało tam upchać.

   Usuń
  2. Hmm. Ja postanowiłem poczekać jeszcze chwilę. Może któryś sklep ją w końcu sprowadzi (tarot fy650). A tak ogólnie to chyba tylko dwa polskie sklepy mają tę ramę w swojej internetowej ofercie. Chyba że wiecie jeszcze o innych. Dajcie namiar.

   Usuń
  3. Panowie, jeśli zależy Wam jakoś szczególnie na tej ramie właśnie to proponuję nie czekać tylko zamawiać z http://www.banggood.com/Tarot-Full-Folding-Carbon-Fiber-4-Axis-IRON-MAN-650-TL65B01-Rack-p-89713.html , http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/RC_PRODUCT_SEARCH.asp?strSearch=tarot+650 , http://www.ebay.com/itm/Tarot-Iron-Man-650-Foldable-3K-carbon-fiber-Quad-copter-Quadcopter-Frame-TL65B02-/151050276421 , http://www.aliexpress.com/w/wholesale-tarot-iron-man-650.html

   Sklepy, które sprzedają tę ramę tak samo sprowadzają ją tych zagranicznych/chińskich sklepów więc czas oczekiwania jest taki sam, a cena w zasadzie niższa lub taka sama jak w polskim sklepie (bo zapłacicie jeszcze marżę ;).

   Usuń
  4. Jeszcze zapytam. W niektórych sklepach różnie tę ramę nazywają. Jedni fy650 inni iron man 650. Ci co ją nazywają fy650 często mają też podobną, ale z innymi nogami, takimi zaokrąglonymi i ją nazywają iron man.
   Przeglądając masę zdjęć tych obu ram doszedłem do wniosku, że ta z artykułu (nazwijmy ją fy650) ma składane nogi, a ta z zaokrąglonymi (nazwijmy ją iron man 650) chyba nie ma składanych nóg.
   Mi zależy na składaniu nóg, więc mam zagwozdkę jak sklep w nazwie produktu podaje fy650, a na zdjęciach widzę iron man650.
   A może się mylę i iron man też ma składane nogi? Wtedy aż tak nie robi mi różnicy.

   Usuń
  5. Wydaje mi się, że nie jest tak całkiem. Proszę spojrzeć na stronę oficjalną http://www.tarotrc.com/Product/?Lang=en&CategoryId=f6927e5f-2f58-4c3d-94ba-e93f4eb5fc5d - niektóre ramy nazywane są IRON MAN,inne FY jeszcze inne tylko T (np. T15). Co więcej wersja 650 nazwana jest jedynie IRON MAN zarówno ze składanym podwoziem jak i stałym. Sądzę zatem, że FY650 to nazwa nieco przekręcona przez sklepy. Wersja 650 oryginalnie nazywa się IRON MAN 650, a nie FY650 - tak sądzę ;). Ale fakt - żeby mieć pewność warto dopytać w sklepie.

   Usuń
  6. Trochę mi się rozjaśniło. Popytałem i dowiedziałem się, że są dwie wersje tej ramy. A rama ma nazwę iron man 650. Wersja z prostymi i składanymi nogami ma kod TL65B01, a ta druga ma kod TL65B02.

   Usuń
 38. Cześć mam pytanie - jestem w trakcie budowy dwóch hexakopterów na ramie H-500 do każdego zakupiłem po 3 silniki emax 2216 CCW i chwilowo nie ma 2216 prawych. Poradz czy mam czekać aż sie pojawią 2216 CW czy kupić reszte CCW i na regulatorach zmienić obroty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różnią się tylko gwintem pod nakrętkę na śmigło. Jak dobrze przykręcisz to nie ma zasadniczo różnicy, ja bym nie czekał ;)

   Usuń
 39. A co do tych obrotów?Zmieniać czy zakładać śmigło lewe i prawe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o kierunek obrotów silników i śmigła lewe/prawe to tu nic się nie zmienia: silniki obracające się w prawo muszą mieć prawe śmigła, a w lewo lewe - inaczej kopter nie poleci.

   Usuń
 40. Michał prosił bym Cie abyś mi wytlumaczył jak wołowi-montuje na ramie sześć silników obracających się w prawo z prawymi śmigłami i to wszystko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, montujesz 3 obracające się w prawo z prawymi śmigłami i 3 w lewo z lewymi śmigłami. W kopterach począwszy od quadcoptera (4-silnikowego) zawsze silniki/śmigła występują parami: lewe i prawe. Inaczej kopter obracałby się zawsze w jedną stronę, a coś musi równoważyć te siły - stąd są parami. Przykładowo: http://www.plejad.net/en/images/schema_hexa_med.gif

   Usuń
 41. A...dobrze tylko powiedz mi jeszcze nawiązując do twojej pierwszej odpowiedzi-kupiłem sześć silników CCW -czy moge te sześć CCW zabudować na ramie na nie założyć śmigło parami jak na rysunku który mi przesłałeś czyli lewe i prawe, podłącze regulatory i kontroler i po sprawie?Bo jeśli tak to masz racje czekał na silniki CW nie będe, tylko dokupie silniki CCW,i na tych dwóch ramach h-500 założe 12 silników CCW.I czy do tych silników nadają sie regulatory- http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-Multi-30A lub np.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mowa o tych silnikach Emax 2216 to z tabelki http://leda.redcart.pl/templates/images/description/995/Image/silnikemax/mt2216t.jpg wynika, że maksymalny pobór prądu jest w granicach 15A więc regulatory 30A są nawet za duże, wystarczy 20-25A, ale oczywiście 30A też pasują (zawsze można w przyszłości wykorzystać do nieco większych silników/śmigieł).

   Co do silników - tak, możesz wszystkie 6 silników założyć na ramę - to, że są nazwane CCW/CW to tylko kierunek nakręcania nakrętki trzymającej śmigło - jak dobrze nakręcić i się nie będzie odkręcać śmigło to bez znaczenia czy to CCW/CW. Znaczenie ma jedynie kierunek obrotu silnika, jeśli ma się obracać w prawo to podpinasz tak kable, żeby kręcił śmigłem w prawo i oczywiście śmigło ma być prawe. Dla lewego - analogicznie ;)

   Usuń
 42. Dziękuje Michał o to mi chodziło i moge spokojnie zamawiać .Bardzo mi pomogłeś!

  OdpowiedzUsuń
 43. Gdzie moge jeszcze kupić te silniki emax mt 2216?Bo nigdzie nie moge ich kupić wszędzie BRAK.Znacie jeszcze jakieś sklepy gdzie są one dostępne?I co sądzicie o aparaturze rc Turnigy 9X V2 2,4GHz 9CH jakie odległości moge nią osiągnąć?Będzie zamontowana antena kierunkowa FrSky 7 dB ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.perfecthobby.pl/4990-silnik-3f-emax-mt2216-810-smigla-10x4-5-l-p-plus-ccw
   http://www.modelemax.pl/product_info.php?products_id=15270
   http://rc.susco.pl/sklep/details/11253/zestaw-nap%C4%99dowy.-silnik-3f---emax-mt2216-810-ccw-plus-%C5%9Bmig%C5%82a.html
   http://www.funandfly.pl/pl/p/Silnik-Emax-MT2216-810KV-228W-ciag-950g-lewe-obroty/249

   Aparatura chińszczyzna, ale przez wielu modelarzy dobrze oceniana, bo tania i spore możliwości. Na standardowych antenach pewnie do 1km da radę, ale mocno zależy od tego, gdzie się lata. Antena kierunkowa oczywiście wydłuża zasięg (jak się stoi w kierunku modelu;).

   Usuń
 44. A jak sprawa wygląda z podglądem na żywo tzn.chodzi mi o zasięg jaki wyrać żeby kasy nie utopić i czy możesz mi doradzić jaki pakiet lipo dobrać żeby hexa latała minimum 30min?Wiadomo zależy mi by było dość tanio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc, co do pakietów to sie nie wypowiadam, bo silniki sa chyba tylko do 3s lub 4s. Będziesz musiał spróbować. 4s maja większy woltarz (14,8V, 3S-11,1V), silniki dostają większego kopa, bo mozna dać im większe śmigła. Pamiętaj jednak, ze większy lub mocniejszy lipol to dodatkowa waga, a to zmniejsza czas lotu.
   Ostatnio na spocie grupy Race Kopter rozmawialiśmy o tym, ze fajny byłby program, który by to wyliczał, ale ilośc zmiennych jest zatrważająca.
   Co do podglądu, to nadajnik np. 200mw przy 5,8Ghz (np. Boscam TS 5823) starcza na ok. Kilometra. I tu znów "pamiętaj", ze loty fpv sa zasadniczo zabronione. Dzis kolega wrócił z Gdyni z kursu uavo vlos i mówi, ze nawet zajrzenie na monitor przez pilota jest w zasadzie karalne (do 5lat!!!)

   Usuń
  2. Do polatania przy nodze FPV wystarczy 200-400mw 5,8GHz tak jak kolega wyżej napisał. Dalej to już trzeba iść w anteny kierunkowe, diversity i systemy sterowania typu Long Range. Tak dla sprostowania to loty zabronione nie są o ile się je zgłosi do ULC odpowiednio wcześniej i zostanie wydzielona strefa dla takiego lotu. Co do doboru lipol'a a pół godzinny lot to chyba takiego nie ma ;) nie ma się co łudzić, że kopter będzie tyle czasu mógł latać. Celuj raczej w 15-20 minut. Niestety tak jak napisał wyżej Jan, zmiennych jest za dużo, żeby to wyliczyć. Przemyśl najpierw jakie siliki+śmigła użyjesz, ile potrzebujesz ciągu, wtedy zdecyduj czy ma być 3S, 4S czy więcej i kupuj batkę. Myślę, że na hexe to 5000mAh to jest minimum.

   Usuń
 45. Jednak musze was troche pomęczyć bo okazuje się że to wszystko nie jest do końca takie proste -troche wiedzy trzeba mieć;)Domówiłem wczoraj trzy brakujące silniki z linków które mi przysłałeś ale zastanawiam się teraz jakie zamówić do drógiej hexy jakie polecacie -śmigła zamontuje 9x4,5 węglowe,z mniejszym poborem ale żeby tego kopa jednak miała ta hexa.

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam.
  A ja mam pytanie jak podłączyć oświetlenie LED do quadrocoptera jak mamy ESC 4in1?? Do tego esc? Chciałem zamontować Oświetlenie ale nie wiem do czego najlepiej podpiąć zasilanie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na świecące ledy fajnym rozwiązaniem jest led driver do APM. Pokazuje jak w Phantomie gps, baterie i czy jest uzbrojony. Ja mam ten.

   http://www.banggood.com/APM25252-APM-26-DIY-Module-LED-Light-Switch-Control-APM-Indicator-p-928869.html

   W przypadku 4in1, to chyba trzeba zrobić rozgałęziacz z lipola.

   Usuń
  2. Jak wyżej - LEDy nie mają nic do regulatorów - te obsługują tylko silniki. Chodzi jedynie o ich zasilenie z baterii głównej, więc można kupić rozgałęziacz wtyczki lub zwyczajnie kable z dodatkową wtyczką dolutować do wtyczki regulatora, którą wpinamy w baterię główną.

   Usuń
 47. Witam, chaiłbym zbudować drona takiego ja Wy tutaj, mam pytanko apropo Aducopter 2,6 GPS, czy w zamian tego ten zestaw jest tak dobry jak wasz?
  http://www.aliexpress.com/item/APM2-6-ArduPilot-UAV-Flight-Controller-APM-2-6-6M-GPS-w-Compass-Power-Module-915Mhz/32239717027.html

  Proszę o opinię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedziałbym, że ten z AliExpress jest nawet lepszy ;) Tzn. APM 2.6 jest ten sam, ale za tę samą cenę w zestawie jest jeszcze telemetria, podkładka antywibracyjna i wysięgnik na GPS więc dużo więcej niż w zestawie, który mamy.

   Usuń
  2. Czyli warto zakupić do tego drona? chciałbym wszystko skompletować i zbudować takiego jak wy macię bądz heksakoptera, nie wiem co będzie stabilniejsze w powietrzu.

   Usuń
  3. myślałem jeszcze o tym zestawie:
   http://www.aliexpress.com/item/PX4-Pixhawk-V2-4-5-32Bits-Flight-Controller-w-Ublox-NEO-7M-GPS-3-axis-Compass/32232230979.html

   Usuń
  4. Ja bym brał Pixhawk'a - wprawdzie nie miałem go w ręce i nie mam z nim doświadczenia, ale to nowsza wersja APM 2.6 z szybszym procesorem więc nie ma co kupować już nieco przykurzonego APM'a skoro można mieć Pixhawka ;).

   Usuń
 48. Bardzo proszę także o opinie tego radia

  http://abc-rc.pl/FlySky-Fs-i6-iA6

  Czy wystarczy do tego drona czy nie bardzo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FlySky to tanie chińskie aparatury, za 279zł nie ma się co spodziewać cudów, ale będzie działać. Nie znam natomiast ani jej konfiguracji, obsługi, awaryjności itd. bo nigdy nie używałem. Informacji trzeba szukać na forach pfmrc.eu albo rc-fpv.pl.

   Usuń
  2. Czyli jakbym zakupił to radio to nie ma możliwości pomocy z kofiguracją tego radia u was? :)

   Usuń
  3. No raczej nie, bo go w życiu w rękach nie miałem więc ciężko byłoby mi pomóc przy jego konfiguracji ;) Ale to jedynie kwestia wpięcia 4 kabli w odbiornik i ewentualne ustawienie rewersów, więc powinieneś dać sobie radę.

   Usuń
  4. a jakie byś radio polecił w przystępnej cenie do quadokoptera?

   Usuń
  5. Ja wychodzę z założenia, że radio trzeba kupować "najlepsze na jakie mnie stać". Trochę nielogiczne jest wydawać 300zł na radio a 3000zł na kopter, bo w końcu od radia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo i powodzenie lotu szczególnie na dalsze dystanse, jak kopter straci połączenie RC to pozostanie nam się modlić, żeby failsafe zadziałał ;) Ale doświadczenie innych modelarzy pokazuje, że za 300-400zł można kupić tanie chińskie radio o dużych możliwościach i dość małej awaryjności. Mowa tutaj o Turnigy 9/9x/9XR i to radio bym Ci polecił. Następne markowe zaczynają się od 500-600zł a takie już pewniaki znanych i szanowanych firm to koszt powyżej 1000zł.

   Usuń
  6. Czy można jakoś się z Tobą skontaktowac? chciałbym zbudowac drona, lecz jestem szczerze w tym zielony, potrzebuje fachowej pomocy w doborze podzespołów

   Usuń
  7. Można, poprzez formularz kontaktowy po prawej stronie.

   Usuń
  8. Bardzo proszę o odpowiedź na meila.

   Usuń
 49. Witajcie znowu. Kumpel pyta mnie o długości ramion w ramie z tego artykułu. Ja swojej maszyny nie mam przy sobie i nie mam jak pomierzyć. Pomożecie? Chodzi mi o długość rurki ramienia. Samej rurki, bez zawiasu, ale razem z tym kawałkiem który jest w nim.
  A druga sprawa, co jest dobrą alternatywą do takich rurek węglowych? W mojej ramie jedno ramię długo już nie pociągnie, więc będę musiał je wymienić. Opłaca się bawić w jakieś zastępcze elementy, czy kupić oryginalną rurkę? Do podwozia założyłbym nawet jakiś drewniany patyk, ale do ramienia dobrze jest mieć coś lepszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rurka ma ok. 33cm. Ja bym wymienił na tą samą rurkę, chyba, że chcesz wszystkie ramiona na raz wymienić, ale jak wtedy chcesz połączyć inne ramiona w te same zawiasy i uchwyty? Rurki jako takiej oryginalnej nie musisz kupować, może po prostu w sklepie modelarskim znaleźć rurkę o podobnym przekroju i grubości ścian, żeby waga się zgadzała. Ja tak robiłem jak połamałem podwozie ;)

   Usuń
  2. Dzięki za wymiar.
   Pisząc oryginalną miałem na myśli węglową. Chodzi o to, że są różne rurki pcv do instalacji elektrycznych, hydraulicznych i jeszcze pewnie znajdą się inne. I nie są tak drogie jak węglowe. Masz rację, że z innego materiału będzie trudno dobrać taką samą rurkę, dlatego zamówię węglową.
   Już z mocowaniem to ja sobie poradzę. Jeden zawias już mi się rozpadł i zrobiłem zastępczy. Sprawuje się elegancko.

   Usuń
 50. Mam taką informację dla kogoś, kto połamie ramę. Rurki węglowe z powodzeniem można zastąpić innymi. Ja po złamaniu jednego ramienia zamówiłem w sklepie rurkę węglową. Ale zanim paczka przyszła latałem na rurce do instalacji elektrycznych. Można ją kupić w kastoramie za jakieś 3zł za dwa metry. Jest trochę bardziej elastyczna niż węglowa, ale kopter o masie ok 1,5kg lata świetnie. Sprawa komplikuje się kiedy zamontuję jeszcze gimbal. Ramiona trochę bardziej się wyginają i obawiam się złamania. Jednak bez gimbala wylatałem już pewnie ze trzy godziny i mogę stwierdzić, że wszystko gra. Oczywiście przy bardziej agresywnym locie rurki będą się bardziej wyginać, co może doprowadzić do ich złamania np podczas gwałtownej zmiany kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 51. Cześć właśnie przyszła mi paratura turnigy 9x bez instrukcji opisu czy czego kolwiek troche youtube pomogło ale nie za wiele,do czego jest wtyczka z boku i poiedz jak połczyć odbiornik -kolega z forum pisal że mu się spalił i musiał podłączyć go przez regulator napięcia, czy kotroler sam zmniejszy napięcie wole się zapytać nim coś skopce .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie używam Turnigy 9x więc nie wiem, proszę pytać tutaj: https://plus.google.com/communities/110045792375995356078 - prędzej ktoś pomoże niż w tym komentarzu.

   Usuń
 52. Cześć,
  składam hexe i mam problem. Nie wiem czy do Pixhawka kupić regle z BEC czy bez BEC? Gdzieś czytałem, że Pixhawk ma wbudowany BEC, czyli jeśli dobrze rozumiem to dodatkowy BEC w regulatorach nie jest wymagany?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A podaj źródło gdzie jest napisane, że Pixhawk ma BEC, bo nie mogę znaleźć. Wg tego: http://planner.ardupilot.com/wp-content/uploads/sites/5/2013/12/pixhawk-optional-peripherals.png to Pixhawk jest zasilany Power Module'm tak jak APM. Poza tym BEC jest potrzebny do zasilania serw/odbiornika, serw nie będziesz używał raczej w kopterze, a zasilanie odbiornika możesz zapewnić prosto z baterii (o ile odbiornik pozwala na to), pewnie z Pixhawka albo z oddzielnego układu UBEC to wtedy faktycznie regulatory nie będą musiały mieć BEC, ale jak będą miały to nie zaszkodzi na pewno.

   Usuń
 53. Witam, a co z open pilotem i jego CC3D? Czy warto w to wchodzić czy jednak znacznie lepszy będzie Pixhawk?
  Chce poskładać hexe do lotów z aparatem i szukam budżetowego rozwiązania które będzie przyjazne w ustawianiu i późniejszym użytkowaniu.
  Pozdrawiam Konrad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CC3D nie da się do Pixhawka porównać. CC3D nie ma ani barometru ani GPS'a (tzn. GPS ma ale go nie obsługuje w trybie multikopterów), to megabudżetowe rozwiązanie do manualnego pilotażu z podstawową stabilizacją, raczej do QAV250, którego nie będzie żal gdy się rozbije niż do sprzętu, który ma wozić jakikolwiek sprzęt fotograficzny.

   Usuń
 54. Dzięki za wyjaśnienie. Zdecydowałem się na Pixhawka i aparaturę FrSky Taranis X9D PLUS - 2,4GHz ACCST - 16CH + odbiornik X8R. Nad resztą "klocków" jeszcze się zastanawiam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 55. Z ciekawości. Powyższy zestaw jest idealny dla każdej ramy o podobnych rozmiarach i wadze? http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__51425__HobbyKing_174_Alien_560_Folding_Quad_Copter_Carbon_Fiber_Version_Kit_.html Chce zrobić prosty fpv z Xiaomi Yi na starcie i nizszymi kosztami oraz mozliwoscia z czasem rozbudowy. W co musze zainwestowac pierwsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealny na pewno nie jest, ale w rozsądnej cenie i tak - będzie pasował do większości kopterów, których waga do startu będzie w okolicach 1,5-2kg. Oczywiście pierwsza inwestycja to rama - tak z Pańskiego odnośnika jest bardzo ciekawa, aczkolwiek montaż kamery na gimbalu będzie konieczny od góry co jest rzadziej spotykane i ma swoje ograniczenia (np. kamera będzie patrzeć tylko w przód i często może łapać w kadr elementy konstrukcji) natomiast tak czy inaczej do samego FPV wystarczy. Zależy co Pan później chce z tym robić innego niż tylko FPV dla zabawy.

   Usuń
 56. Witam czy ten esc nadaje się do silników emax 2213?http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-30A
  Piszą że jest do samolotów.A było by fajnie gdybym znalazł 30A do 40zł .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na upartego podejdzie, ale radziłbym brać regulator pod koptery, a nie takie, które mają oznaczenie "do samolotów". Te do kopterów mają większe próbkowanie (400-600Hz) i mają wgrany soft specjalnie pod wielowirnikowce, więc lepiej brać takie dedykowane.

   Usuń
 57. http://abc-rc.pl/ESC-ABC-Power-Pro-30A- czy taki się nada?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebardzo, to wciąz regulator bardziej pod samoloty i inne płatowce. Szukaj czegość z softem BLHeli albo SimonK np. http://abc-rc.pl/Emax-ESC-BLHeli-30A

   Usuń
 58. Dziękuje za podpowiedz,poradz mi jeszcze brać e 30A czy 20-ki też sobie poradzą?

  OdpowiedzUsuń
 59. Wziołem 30a miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 60. Niestety rama niedostępna , jak na dzień dzisiejszy :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są fajniejsze ramy niż ta ;) http://sklepavatar.pl/pl/drony/drony-wyscigowe/ramy-drony-wyscigowe/

   Usuń
 61. Aurora 9 jaki dystans można osiągnąć na tym?jestem bardzo ciekawy (wiem że to sprzęt z górnej półki) , jestem w trakcie budowania i nie wiem czy nie lepiej jest kupić jako że jestem początkujący Turnigy 9x koszt tego jest na allegro od 365zl do 400zl, wiem tanie mięso psy jedzą he he, ale myślę że na początek może być :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.