piątek, 6 czerwca 2014

Jakim dronem wolałbyś latać i czemu quadcopterem? Wyniki naszej ankiety.


Przez cały maj można było zagłosować w prostej ankiecie, w której na pytanie "Jakim dronem wolałbyś latać?" można było odpowiedzieć "Wielowirnikowcem / quadcopterem itp." lub "Samolotem / latającym skrzydłem". Wprawdzie z nieznanych mi przyczyn ankieta pod koniec się wysypała jej wyniki są jednoznaczne. Przy ponad 300 odpowiedział łącznie aż 75% opowiedziało się za copterami! Ten wynik nas bardzo nie dziwi ;). Czemu?..Po pierwsze quadrocopoter (najpopularniejszy) czy też inny wielowirnikowiec jest dla wielu niemalże synonimem "drona" i jest po prostu fajnym gadżetem. Można zaryzykować wręcz stwierdzenie, że quadcoptery są obecnie modne! ;) Jest dla mnie w pełni zrozumiały fakt, że ktoś kto nie miał do czynienia wcześniej z modelami RC i widział gdzieś przypadkiem latający quadcopter potraktował go jako fajną zabawkę "do polatania" i zapragnął również mieć taki gadżet. Po drugie - coptery są o wiele bardziej praktyczne, a przynajmniej za takie uchodzą. Można im wybaczyć stosunkowo krótkie czasy lotów w porównaniu z samolotami, na rzecz innych zalet:
 • lata się nimi przeważnie "przy nodze", więc jest cały czas widoczny, pod okiem operatora
 • latają stabilnie i powoli więc są łatwiejsze w pilotowaniu
 • nie potrzebują wiele miejsca do startów czy lądowań, wystarczy kawałek podwórka przed domem
 • można nimi łatwiej i bardziej stabilnie nagrywać filmy lub robić zdjęcia (dla wielu to główny powód zakupów)
 • na rynku jest sporo dostępnych copterów w gotowych zestawach tzw. RTF (Ready To Fly), wystarczy wyjąć z pudełka, naładować baterię i latać - nawet aparatura jest w zestawie!
Powyższe argumenty moim zdaniem przeważyły szalę popularności na stronę copterów w naszej ankiecie (jeszcze raz: równo 75% z ponad 300 oddanych głosów było za copterami!).

Teraz do rzeczy - dostajemy od Was wiele maili o dokładne koszty robienia quadcoptera i jeszcze dokładniejsze wskazówki - jak go zrobić. Co do kosztów - napisaliśmy już na ten temat post - wprawdzie nie są to dokładne wydatki co do złotówki jakie musicie ponieść, ale nigdy takie nie będą, bo zbyt dużo rzeczy "zależy od" (np. zastosowanej ramy, silników, śmigieł itd. itp.). Skracając jednak wywód - jeśli nie mieliście nigdy wcześniej do czynienia z modelarstwem RC i chcecie zrobić quadcopter od samego początku - koszt 1000zł to minimum, ponieważ połowę tego będzie kosztowała sama aparatura oraz odbiornik do sterowania modelem. Pozostałe koszta - prócz ramy coptera, która może być "z czegokolwiek" - to sama elektronika, która tania nie jest. Oczywiście można ją kupić za 50% tego co w polskich sklepach np. ściągając ją z Chin, ale to wciąż koszt 4 regulatorów, 4 silników, 4 śmigieł, kabli, jednostki sterującej. Takim osobom wciąż będę polecał zakup gotowego modelu - od najprostszych "biedronek" do polatania po pokoju po modele w granicach 1000-1500 PLN, które są już w stanie unieść kamerę GoPro lub aparat na pokładzie i latać na zewnątrz przy niewielkim wietrze. Tym samym zaoszczędzicie sobie sporo nerwów związanych z tworzeniem quadcoptera od zera, konfiguracją, wyważaniem i oblatywaniem.

Co do drugiej kwestii, o którą pytacie czyli o dokładne wskazówki - jak zrobić drona opartego na quadcopterze. Dla tych, którzy idą w zaparte i chcą coś zrobić od podstaw mamy pewnie dobrą wiadomość - zrobimy i opiszemy cały przebieg robienia quadcoptera na naszym blogu. Do tej pory nie było takich planów, bo wolimy skrzydlate maszyny, ale zainteresowanie copterami jest tak duże, że czujemy się w pewnym sensie zobowiązani. Od razu uprzedzę, że może to trochę potrwać. Jesteśmy dość mocno zajęci wieloma rzeczami spoza dziedziny dronów, aktualnie niewiele czasu mamy nawet na latanie, poza tym mamy rozpoczęte inne latające projekty - ale postaramy się nie zwlekać i rozpocząć tworzenie i całą relację jak najszybciej. Pozdrawiamy zatem i do poczytania!

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z moich doświadczeń wynika, że do każdego drona trzeba sie przyzwyczaić, bo każdy ma inną wagę i można sobie na inne rzeczy/manewry pozwolić

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.