IronSky

poniedziałek, 23 czerwca 2014

ArduCopter z funkcją "Follow Me"!


Znakomita informacja dla wszystkich fanów Ardupilota, w szczególności używanego jako ArduCopter do sterowania swoimi kopterami! 3D Robotics - firma, która sprzedaje oryginalne Ardupiloty - wypuściła około tygodnia temu (15.06.2014) nową funkcjonalność dla ArduCopterów - tryb "Follow Me", który umożliwia autonomiczny lot koptera za określonym obiektem. Oznacza to tyle, że nasz (wasz kopter) może nagrywać np. film z nami w roli głównej, przemieszczać się za nami gdy jesteśmy w ruchu (biegnąc, jadąc rowerem czy nawet autem) i robi to w pełni autonomicznie. Co więcej kopter potrafi również utrzymywać obserwowany obiekt cały czas w kadrze więc kamera nie powinna stracić nas z oka ani na sekundę. Póki co funkcjonalność jest w fazie beta i może nie działać w 100% poprawnie, ale 3D Robotic obiecuje wyjście z bety wciągu kilku tygodni.


Warto obejrzeć film prezentacyjny funkcji "Follow Me":

Tryb "Follow Me" jest dostępny dla wszystki za darmo. Aby z niego skorzystać należy zaprogramować kopter z użyciem najnowszej bety DroidPlannera 2.0 (alternatywa dla Mission Plannera stworzona na Androida, do ściągnięcia tutaj) oraz zaktualizować wersję Arducoptera do najnowszej (3.2 RC 2, dostępnej tutaj). Przy śledzeniu obiektu ArduCopter korzysta z sygnału wysyłanego przez urządzenie wyposażone w Android i aplikację DroidPlanner 2.0. Więcej szczegółów tutaj.

Warto również wspomnieć, że funkcje typu "Follow Me" dostępne są (a raczej będą) jako główna i integralna część niektórych projektów dronów takich jak np. Air Dog, HEXO+ czy PocketDrone. Więcej informacji o tych projektach znajdziecie w artykule Airdog – dron, który będzie za tobą podążał niczym „pies”.

Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się przetestować tryb Follow Me na naszym kopterze i będziemy mogli zamieścić relację z tego wydarzenia ;).

3 komentarze:

 1. Witam

  tego bloga przeglądam drugi raz i powiem że nawet fajnie że coś takiego istnieje :P

  Ale mam pytanie bo jestem "zielony" z tego wszystkiego... :D

  Czym sie rożni ArduCoper od MultiCoper lub też QuadoCopter ? 0.o zaraz napiszecie żebym poczytał sam lepiej zrozumie i w tym problem :P właśnie im krócej mi to ktoś wytłumaczy co i jak to tym szybciej pojmę wszystko ;)

  2 moje pytanie to czy dalibyście radę mi podesłać link do takiego Copter który ma funkcje fallow me i mam rozumieć że każdy program który firma 3DRobotics zrobi np teraz fallow me a za 1 dzień możliwość mowy to że będziemy mogli sami updatować swojego coptera co do programów ?

  Sorki że tak dużo pisałem ;d ale nie potrafiłem się wysłowić ;d (chyba zrozumiecie co się dzieje z człowiekiem kiedy ma ból zęba ;/)

  Pozdrawiam GK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem w skrócie: multikopter = wielowirnikowiec (bez określania konkretnie ile wirników ma), quadcopter lub quadrokopter to czterowirnikowiec (ma 4 śmigła), a ArduCopter to rodzaj autopilota, który akurat my sobie upodobaliśmy do sterowania naszym quadcopterem.

   Co do funkcji Follow Me to polecam przeczytać o takich dronach tutaj: http://www.swiatdronow.pl/airdog-dron-ktory-bedzie-za-toba-podazal. Na dole artykułu są jeszcze linki do dwóch innych tego typu dronów, w rzeczywistości jest ich jeszcze więcej.

   Co do dronów z 3DRobotics to funkcja Follow Me jest dostępna zarówno na ArduCopter jak i na PixHawk (drugi kontroler lotu opracowany przez 3DRobotics) więc pewnie wszystkie drony z tej firmy będą ją miały w standardzie.

   Usuń
 2. Dzięki za odpowiedz chętnie przeczytam materiał który podesłałeś/łaś ;)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.