IronSky

środa, 27 marca 2013

Krok 4 - Zakup kamery i nadajnika/odbiornika FPV

Dziś omówimy zakupy pierwszych i najważniejszych akcesoriów do FPV, które podałem w kroku 3 w poprzednim poście. O ile zakup modelu Easy Stara 2 (czy podobnego) i wyposażenie go w silniki, serwa, regulator i baterię nie stanowi żadnego problemu (zamówienie można złożyć w zasadzie na wszystko w jednym wybranym sklepie) to zakup akcesoriów FPV jest nieco trudniejszy z racji ich dostępności oraz różnicy w cenach.

Na rynku jest wiele różnych zestawów/akcesoriów FPV, które mają swoich zwolenników i przeciwników. W zasadzie ostateczny wybór należy do Was samych. My - zanim dokonaliśmy własnego wyboru - przekopaliśmy się przez trzy polskie fora modelarskie, wertując kolejne tematy i posty, aż w końcu wybór stał się bardziej jednoznaczny i przejrzysty. W omówieniu dostępności i cen oprzemy się właśnie na sprzęcie, który sami wybraliśmy do naszego drona. Dla ułatwienia wybranych przez nas sprzęt będziemy linkować bezpośrednio do sklepów, w których został kupiony. Zainteresowanych innym zestawieniem odsyłam do forów internetowych. A zatem...

1. Kamera FPV - nasz wybór: 600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR Color Board Camera with OSD Menu DNR - koszt to $45 (kamera) + $3 za obiektyw 2,8mm + $2.99 wysyłka ze sklepu SecurityCamera2000. Za całość zapłaciłem $50,99 = ok. 165zł. Czas oczekiwania: ok. 2 tygodnie. Dwie rzeczy warto tu podkreślić: taką kamerę można kupić również w Polsce (czasem na allegro.pl), ale nowa sprzedawana jest za +300zł, zatem oszczędność poprzez zamówienie własne ze sklepu SecurityCamera2000 jest oczywista. Druga rzecz: warto dopłacić te 3 dolary za niestandardowy obiektyw 2,8mm, który dzięki znacznie szerszym kątom widzenia daje lepszą perspektywę w locie (więcej widzimy) mimo, że obraz jest nieco zniekształcony po bokach (zaokrąglony).

2. Nadajnik i odbiornik FPV - nasz wybór: Harxsh™ 1.2GHz 8 Channels 800mW Wireless Receiver & Transmitter Kit czyli nic innego jak popularny Fox 800 1.2 GHz. Koszt to $67,39 na chwilę obecną, ale w sieci łatwo znaleźć kupony rabatowe do sklepu Dino Direct i z takim kuponem -10% Fox 800 kosztował mnie dokładnie $59,12 i ani centa więcej, bo przesyłka była za darmo. Niestety czas oczekiwania jest tu trochę dłuższy bo wynosi ok. 3-4 tygodnie zatem warto zamówić jeszcze przed sezonem modelarskim. Co do oszczędności: $59 = 190zł, koszt Fox 800 w Polsce (w sklepie lub na allegro.pl) to +350zł - oszczędność 160zł na Fox 800 czyli praktycznie tyle ile kamera FPV! ;)

Powyższe zakupy były jedynymi dokonanymi daleko poza granicami kraju, ale były bardzo proste, przyjemne i mimo długiego czasu oczekiwania fakt, że się oszczędziło ok 300zł zdecydowanie rekompensuje te 3-4 tygodnie. Do tego obydwa sklepy nadają ID paczki do śledzenia, ściągając sobie np. na Androidzie aplikację "Gdzie jest moja paczka?" możemy na bieżąco śledzić naszą przesyłkę.

Ważne: obydwie paczki nie zostały obarczone podatkami: cłem ani VATem. Przy większych (droższych zamówieniach) np. hurtowych prawdopodobieństwo nałożenia podatków wzrasta. Stąd ceny w sklepach tych samych produktów są tak wysokie, bo sprzedawcy ponoszą znacznie większe koszta niż nabywca detaliczny taki jak my. Dlatego przy zamówieniach pojedynczych Fox'ów i kamer raczej nic nam nie zostanie doliczone do kosztów zakupu.

21 komentarzy:

  1. Bardzo fajny blog, śledzę z zaciekawieniem kolejne wpisy, bo właśnie uzbrajam swojego TwinStara II w osprzęt FPV. Mam też konkretne pytanie odnośnie kamery. SecurityCamera2000 na swoje stronie polecają do FPV wersję tej kamery z filtrem IR: http://www.securitycamera2000.com/products/SONY-Super-HAD-CCD-600TVL-D%252dWDR-DNR-Board-Camera-For-FPV.html Wszyscy wybierają jednak wersję bez filtra IR :( Zastanawiam się dlaczego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na moje oko to dokładnie ta sama kamera ;) cena jest ta sama, więc jakby ten filtr robił naprawdę dużą różnicę w podglądzie to na pewno modelarze by polecali wyłącznie tą z filtrem IR. Zatem moim zdaniem nie ma się czym specjalnie przejmować - jak chcesz to kupuj z IR ;)

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam.
    czy kamera może być Np. Kamerką komputerową. Czy nie jeśli się nie nadaje to proszę o wyjaśnienie dla czego (jestem kompletnie zielony)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że problem może tkwić w tym, że kamery internetowe potrzebują zainstalowania jakiegoś sterownika do ich obsługi. Kamerki CCTV wystarczy wpiąć kablem sygnałowym w jakikolwiek odbiornik (np. telewizor) i po prostu działają. Być może są też takie internetowe. Tak czy inaczej trzeba by przerabiać wtyczkę USB na taką, którą można by wpiąć w nadajnik A/V.

      Usuń
    2. To może macie jakieś propozycje na kamerę FPV oprócz go pro hero i 600TVL SONY SUPER HAD CCD D-WDR Color Board Camera with OSD Menu DNR

      Usuń
    3. Pierwszy lepszy sklep z kamerami CCTV (przemysłowymi płytkowymi): http://www.ctr.pl/produkty/kamery-mini-i-plytkowe/index.html - należy szukać kamerek płytkowych, wygląda to jak mini obiektyw przymocowany do małej płytki ok. 3x3cm - wtedy są najlżejsze i z tego względu dobre do samolotu RC. Im większa ilość linii TVL tym lepiej, dobre sprawdzone procesory obrazu to Sony lub Sharp.

      Usuń
    4. Czy ta kamera - http://www.ctr.pl/produkty/kamery-bezprzewodowe-2/lc-s988.htm nadaje się na kamerę FPV?

      Usuń
    5. Ma port USB więc teoretycznie można próbować wypuszczać przez niego sygnał A/V tak jak w GoPro, ale czy się da to nie wiem, na pewno potrzebny będzie dodatkowy kabelek do testów.

      Usuń
  4. Świetnie się czyta Twojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  5. fajny blog! będe częściej tu zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  6. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  7. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń
  8. Te informacje są bardzo pożyteczne

    OdpowiedzUsuń
  9. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.