IronSky

czwartek, 28 marca 2013

Krok 5 - Odbieranie i wyświetlanie obrazu z FPV

Tym razem skupimy się na urządzeniu wyświetlającym obraz FPV, czyli na ekranie, który będziemy musieli mieć "w terenie" podczas lotów FPV. Obraz z kamery FPV transmitowany przez nadajnik A/V Fox 800 drogą radiową po częstotliwości 1,2GHz będzie trafiał do odbiornika A/V Fox 800 na ziemi, a ten będzie przekazywał obraz na nasz telewizor, monitor lub laptop.

Podstawowe kryteria, które musimy przyjąć przy wyborze takiego urządzenia (pomijając już możliwości finansowe) to przede wszystkim zasilanie. Pamiętajmy, że będąc w terenie mamy bardzo ograniczone możliwości dostępu do prądu z gniazdka ;). Stąd wybór pada najczęściej na: urządzenia zasilane prądem 12V lub z wbudowanymi własnymi akumulatorami/baterią (albo jedno i drugie). Dla modelarzy jest to bardzo komfortowe rozwiązanie ponieważ urządzenia te działają również wtedy, gdy są zasilane baterią LiPol 3S 11,1V - czyli taką, której używa większość modelarzy w swoich modelach. Oczywiście to wymaga posiadania dodatkowej baterii (prócz tej do modelu) do zasilania ekranu, więc dochodzi nam dodatkowy koszt. Można na tym nieco zaoszczędzić kupując np. tanie przenośnie odtwarzacze DVD z małymi ekranami (najczęściej 7"-9"), która mają wbudowane wewnętrzne akumulatory - możemy je podładować w domu i przyjechać na loty z naładowanym sprzętem.


Innym rozwiązaniem są małe telewizorki przenośne (np. samochodowe), które również są zasilane prądem 12V. Są lżejsze niż mini odtwarzacze DVD i łatwiej zamontować je nawet na aparaturze RC do sterowania modelem. Dodatkowo można z nich wymontować sam panel LCD wraz z płytką sterującą żeby zmniejszyć ich wagę.

Kolejnym pomysłem są większe monitory/telewizory o przekątnej większej niż 15", ale zasilane 12V jako opcja. Oczywiście pewność i przyjemność z latania jest większa z racji większego obrazu, ale i więcej będziemy mieć sprzętu do dźwigania.

Problemem często poruszanym przez modelarzy związanym właśnie z zastosowaniem tego typu ekranów do FPV jest problem "BLUE / BLACK / NO SIGNAL screen" (jak zwał tak zwał). Mianowicie zaleca się zdecydowanie stosowanie do lotów FPV urządzeń, które SĄ POZBAWIONE BLUE / BLACK SCREEN I ŚNIEŻĄ w przypadku utraty sygnału z nadajnika.


Zatem (patrząc na powyższy obrazek) dążymy do tego aby wybrać taki telewizor/monitor do FPV aby przy zaniku sygnału ładnie śnieżył tak jak ekran w prawym dolnym rogu obrazka.

Popularny "blue screen", który niestety można spotkać w 90% wszystkich tego typu urządzeń jest problematyczny z jednego ważnego powodu - często w takich urządzeniach obraz po utracie sygnału nie chce z powrotem powrócić do transmisji tego, co widzi rzeczywiście kamera. Wtedy najczęściej trzeba zresetować odbiornik, wyłączyć / włączyć i liczyć na to, że sygnał wzmocnił się na tyle, że znów będziemy mieli obraz na ekranie. Łatwo sobie wyobrazić, że w trakcie lotu każda sekunda jest bardzo cenna i nie ma czasu na takie zabiegi tym bardziej, że mogą niewiele pomóc. Dodatkowo wiele ekranów z "blue screen" potrafi nam zaświecić na niebiesko przy niezbyt dużej utracie sygnału co utrudnia jakiekolwiek loty.

W przeciwieństwie do "blue screen" telewizory, które śnieżą po zaniku sygnału przywracają obraz gdy tylko złapią minimalny zasięg. Obraz może śnieżyć, ale przynajmniej da się cokolwiek przez ten śnieg wypatrzeć i np. wyprowadzić samolot z nurkowania. W dodatku śnieżenie nie zaczyna się od razu w stu procentach tylko stopniowo więc gdy zaczniemy tracić sygnał można zawrócić samolot zanim całkiem utracimy wizję.

Na pocieszenie napiszę, że już kwietniu (powołując się na deklaracje, które padły na jednym z forów o modelarstwie RC) ktoś z modelarzy ma wypuścić do sprzedaży moduł własnego projektu i wykonania, który ma usuwać "blue screen" z monitorów i telewizorów. To z pewnością ucieszy większość modelarzy FPV.

Wracając jeszcze do innych urządzeń używanych do odbioru wizji FPV - często stosowanym patentem jest używanie laptopów. Sami od tego zaczęliśmy i również jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania z kilku powodów:
  • własne zasilanie z akumulatorów w laptopie (żywotność nawet kilka godzin w zależności od laptopa)
  • duży ekran (+15" w przeciwieństwie do małych monitorków LCD 7-10")
  • brak "blue/black screen" - wizja dociera do laptopa przez USB Video Grabber, który nie ma tego mankamentu
  • większość z nas posiada laptopy więc jedyny wydatek to ten Grabber, który kosztuje ok 30zł
  • możliwość nagrywania całego lotu z pomocą programu (np. FPV Recorder pana Lastowskiego), robienia pojedynczych zdjęć, regulacja ustawień nagrywania itp. za pomocą programu
Niestety każde rozwiązanie ma swoje minusy:
  • ciężki sprzęt (w zależności od laptopa oczywiście, ale wychodzi dodatkowo ok. 5kg do niesienia)
  • laptopy z błyszczącą matrycą mogą utrudniać patrzenie w pełnym słońcu
  • wymagany raczej laptop nowy z szybkim procesorem i dużą pamięcią RAM, aby transmisja obrazu nie była opóźniona, szczególnie gdy chcemy w tym samym czasie nagrywać lot
  • doświadczeni modelarze sceptycznie podchodzą do laptopów z racji tego, że działają na systemie operacyjnym, który - jeśli "się wysypie" w trakcie lotu - skutecznie uniemożliwi dalszy podgląd..
Zatem jakiekolwiek urządzenie - czy to: mini odtwarzać DVD, telewizorek LCD, większy monitor czy laptop - należy najpierw przetestować podczas lotów "przy nodze" w bliskiej odległości zanim zdecydujemy się na dalsze loty.

My na chwilę obecną wybraliśmy laptop oraz bardzo tani monitorek LCD 7" zakupiony na allegro.pl za 50zł.  Po wymontowaniu z plastikowej obudowy panelu LCD i pozbyciu się kilku niepotrzebnych elementów jego waga spadła z prawie 600g do ok. 350g i dało się go zamontować na aparaturze. Dodatkowo ma bardzo mało nachalny "blue screen", który o dziwo dość szybko przywraca obraz i nie trzeba nic odłączać. Panel LCD będzie służył najprawdopodobniej jako dodatkowe urządzenie - prócz laptopa - do odbierania obrazu FPV (po dokupieniu rozdzielacza kabli A/V na dwa urządzenia).

21 komentarzy:

  1. Najważniejszy minus dla latających fpv, nie został dodany, w przypadku używania grabber'a. Mianowicie, opóźnienie (znaczne) w transmisji sygnału.
    Dla mnie i Wielu innych modelarzy latających fpv, jest to dyskwalifikacja tego rozwiązania.

    Przepis na obecnie najlepszy zestaw (nie pisząc o transmisji cyfrowej) jest:
    Monitor/gogle bez BS + dobra kamera płytkowa (min Sony).

    OdpowiedzUsuń
  2. Najważniejszy minus dla latających fpv, nie został dodany, w przypadku używania grabber'a. Mianowicie, opóźnienie (znaczne) w transmisji sygnału.
    Dla mnie i Wielu innych modelarzy latających fpv, jest to dyskwalifikacja tego rozwiązania.

    Przepis na obecnie najlepszy zestaw (nie pisząc o transmisji cyfrowej) jest:
    Monitor/gogle bez BS + dobra kamera płytkowa (min Sony).

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy post, fajnie się czyta Twoja wpisy

    OdpowiedzUsuń
  4. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie tutaj, dużo ciekawego info!

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe informacje. Nie wiedziałam że odbiornik ma tak duże znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ogromna porcja pożytecznej wiedzy została zawarta w tym wpisie. Super.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dużo tutaj ważnych i interesujących informacji. Brawo.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.