IronSky

poniedziałek, 25 marca 2013

Krok 3 - Części do modyfikacji samolotu pod FPV

Jak już pisałem wcześniej - w tym sezonie modelarskim najprawdopodobniej skoncentrujemy się na lotach Easy Starem 2 wyposażonym we wszystko co potrzebne do FPV czyli First Person View - widok z pierwszej osoby. Pierwotnie plan zakładał zainstalowanie w pierwszej kolejności Ardupilota (jeden z modeli autopilota RC dostępnych na rynku). Z różnych powodów odstąpiliśmy od tego zamierzenia - również dlatego, że lot z FPV umożliwia nam bezpośredni podgląd widoku z samego modelu. Po pierwsze - dzięki temu zapoznamy się ze sterowaniem modelem z pierwszej perspektywy ( perspektywa "pilota"). Po drugie - po dołożeniu modułu autopilota widok z góry dam nam o wiele większe możliwości testowania np. manualny start i wznoszenie a następnie uruchamianie autopilota do testów w krążeniu itp. Oczywiście da się to zrobić z ziemi patrząc na model, ale testy chcemy przeprowadzić na nieco większej wysokości, aby mieć czas na reakcję w razie błędów w automatycznym sterowaniu lub ucieczki samolotu w nieznane ;). Zatem dzięki FPV będziemy mieli znacznie lepszą kontrolę w każdym momencie lotu.

Zatem co będzie nam potrzebne przy robieniu modyfikacji i przystosowaniu modelu w pierwszej kolejności do FPV...

 • Kamera FPV
 • Nadajnik FPV (nadawanie na 1,2GHz)
 • Odbiornik FPV
 • urządzenie odbierające Audio/Video z odbiornika FPV
 • zasilanie kamery i nadajnika FPV
 • zasilanie odbiornika FPV
 • okablowanie
Opcjonalnie, dodatkowo:
 • mikrofon
 • filtr dolnoprzepustowy do nadajnika
 • OSD - On Screen Display
 • lepsze anteny o większym zasięgu: Vee (do nadajnika video) + BiQuad (do odbiornika Video)
 • USB Grabber Audio/Video w przypadku odbierania obrazu i dźwięku na laptopie
 • Program do obsługi USB Grabbera i widoku z kamery
 
Pierwsza lista to zestaw niezbędnych akcesoriów do lotu FPV. Jak widać nie jest tego tak "bardzo mało" a wartość w zależności od tego co wybierzemy waha się od minimalnie 550-600zł do.... górna granica jest ciężka do oszacowania, ale trzeba liczyć to minimum na poziomie 550zł.

Dodatkowe wyposażenie (dolna lista) jest opcjonalne, ale szybko wyjaśnię czemu może stać się bardzo przydatne i prędzej czy później powinniśmy się w nie wyposażyć:
 • mikrofon - wbrew pozorom nie będzie służył do słuchania przyjemnego szumu wiatru i śpiewu ptaków, ale do odsłuchu obrotów silnika ;). Osobiście wyposażyłem się w mikrofon po dwóch pierwszych lotach FPV ponieważ gdy oddalimy się modelem 200-300m od nas to dźwięk silnika jest już praktycznie niesłyszalni i mimo, że widać na monitorze stabilny lot modelu, to brak odsłuchu obrotów silnika powoduje delikatne poddenerwowanie, bo nie wiemy czy samolot unosi się dzięki śmigle czy "nieszczęśliwie" szybuje już bez silnika, który z jakiegoś powodu przestał działać. Lepiej nie mieć takich dylematów i cały czas mieć odsłuch na silnik.
 • filtr dolnoprzepustowy do nadajnika FPV - to jest trochę zagadka - filtr stosowany między anteną a nadajnikiem FPV ma filtrować częstotliwość tak, aby przekazywany sygnał nie zakłócał się z wszelakim innym przekazem na naszej częstotliwości. Jego skuteczność jest dyskusyjna i nie jest jako tako doświadczalnie potwierdzania przez wielu pilotów (nie widzą oni różnicy). Ponieważ jednak jego koszt jest niewielki postanowiliśmy zabezpieczyć się przez zakłóceniami przynajmniej na płaszczyźnie psychicznej ;) i dokupiliśmy ten filtr.
 • OSD, czyli On Screen Display - małe elektroniczne urządzenie, które w połączeniu różnymi czujnikami i modułami (część z nich jest w standardzie) będzie pokazywać bezpośrednio na obrazie z kamery bardzo cenne dane takie jak: wysokość, prędkość, azymut, kierunek do bazy, wariometr (prędkość wznoszenia/opadania), napięcia na pakietach zasilających tor audio/video oraz silnik i wiele innych. Łatwo sobie wyobrazić, że takie dane znacznie ułatwiają lot, a przede wszystkim orientację w terenie. Ktoś, kto choć raz leciał samolotem (szczególnie sam nim sterował ;) wie, że z góry wszystko wygląda inaczej, jest dużo mniejsze a prędkości lotu nawet zwykłym Easy Starem przekraczają 80km/h - w tej sytuacji każde 5 sekund nieuwagi skutkuje przeleceniem kilkuset metrów i szybko można stracić orientację. Pamiętajmy, że w podstawowej konfiguracji modelu kamera FPV jest nieruchoma i obracanie nią jak głową aby znaleźć punkt orientacyjny nie jest możliwe. Pozostaje krążenie w kółko i szukanie punktów charakterystycznych, dochodzi stres. OSD nie jest obowiązkowe, ale bardzo pomocne no i każdy dron powinien prędzej czy później być wyposażony w takie urządzenie.
 • anteny Vee + BiQuad - łączny koszt obu anten to ok. 100zł, dostępne na forach FPV lub na allegro.pl, choć przy odrobinie chęci, cierpliwości i wiedzy można je wykonać taniej własnoręcznie. My zaopatrzyliśmy się w nie przede wszystkim dla pewności, że sygnał nadawania Audio/Video nie zaniknie nam na nieco dalszych odległościach. Wprawdzie dużo zależy od samej mocy nadajnika FPV, który wybierzemy, ale wymiana anteny na Vee + BiQuad wg wielu "relacji świadków" zwiększa zasieg nawet do 10km od bazy. Może kiedyś wypróbujemy ;)
 • USB Grabber Audio/Video - w zasadzie urządzenie niezbędne gdy zamierzamy mieć laptopa jako bezpośredni odbiornik obrazu i dźwięku. Grabber to małe urządzenie USB podpinane do komputera, które z drugiej strony posiada kable-wtyczki typu Chinch do bezpośredniego podpięcia sygnału Video i Audio.
 • Program do obsługi USB Grabbera i widoku z kamery - i znów: jeśli zamierzamy transmitować obraz i dźwięk na laptopie będziemy prócz Grabbera potrzebowali program. Osobiście polecam FPV Recorder od pana Lastowskiego dostępny tutaj: fpvr.lastowski.com. Program jest generalnie bezpłatny, ma niewielkie ograniczenia z tego powodu. Ja skontaktowałem się z jego autorem i za drobną opłatą otrzymałem licencję (można o niej przeczytać na stronie programu), która umożliwia wyświetlanie obrazu w trybie Full Screen cały czas (nie tylko 15 sekund) i pozbędziemy się paska, który zachęca do rejestracji.

To chyba tyle na chwilę obecną, jeśli coś mi się przypomni na pewno dopiszę. W następnym wpisie będzie dokładniejszy opis poszczególnych akcesoriów FPV z ich cenami, linkami gdzie je można kupić, z konfiguracją itp.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.