IronSky

piątek, 29 marca 2013

Krok 6 - Zakupy baterii i okablowania do FPV

Jeśli staliście się już szczęśliwymi posiadaczami: modelu RC (przyjmijmy cały czas, że bazujemy na Easy Star 2 lub jego bliźniaczych konstrukcji), zestawu FPV (nadajnik+odbiornik) i telewizora lub innego urządzenia do odbioru obrazu - nadszedł czas na zakupy odpowiednich kabli i wtyczek oraz baterii. Zacznijmy od zasilania, bo tutaj będzie raczej krótko:
 • bateria zasilająca kamerę, nadajnik FPV i ewentualnie mikrofon oraz OSD - spokojnie wystarczy bateria lipol 3S ok. 800mAh (jest mała rozmiarem, stosunkowo lekka i wystarcza do zasilania tych wszystkich akcesoriów), bateria ze złączem BEC
 • bateria zasilająca odbiornika FPV - tutaj stosujemy również lipol 3S ok. 2000mAh, bo nie zależy nam na wadze (i tak leży na ziemi ;) a mamy zapas prądu na dłużej; bateria ze złączem XT-60.
 • bateria zasilające sam model, czyli regulator, odbiornik do sterowania modelem, serwa, silnik: lipol 3S ok. 2000mAh (choć może być i większa i mniejsza - zależy jak długo chcemy lecieć na jednym naładowaniu - przy 2000mAh to jest ok. 20-25 minut lotu), ze złączem XT-60.
 • opcjonalnie lub jako zapas: bateria lipol 3S +2000mAh i więcej, do zasilania np. telewizorka LCD 12V do odbioru obrazu FPV, ze złączem XT-60.
U mnie wygląda to póki co tak:


Podane wyżej złącza przy bateriach nie są oczywiście jedyne słuszne, podałem je bardziej jako propozycja, bo są to jedne z popularniejszych złącz stosowanych w modelach i w zasadzie większość baterii w standardzie ma właśnie przylutowane XT-60. Podobnie jest ze złączem (BEC) w pierwszej baterii - do zasilania video - baterie tej pojemności (ok. 800mAh) mają zwykle małe czerwone złącze BEC.

Teraz odnośnie samych kabli...


Będzie nam potrzebne:
 • sporo kompletów wtyczek i gniazdek do serw (ok. 20zł za 10 kompletów):
 • ok. 2m kabli do serw -  trój-żyłowych standardowych kabli, których używa się w większości serw (mogą być np. średniej grubości 0,25mm) - ok. 3,50zł za metr

 • jeden krótki kabel Y do serw (ok. 9zł sztuka)
 • jeden przedłużacz do serw ok. 60cm (ok. 6zł sztuka)
 • 2 x gniazdo (nie wtyczka!) BEC z przewodami (ok. 3zł sztuka)
 •  2 złącza XT60 (ok. 6zł sztuka)
 • kabel zasilający 12v z taką wtyczką jak poniżej po lewej - jedyny kabel z naszej listy, który musimy kupić gdzie indziej niż w sklepie modelarskim, ja kupiłem w zwykłym sklepie elektronicznym za 2-3zł, ok. 3m, drugi koniec kabla nie musi być w ogóle zakończony żadnymi ustrojstwami, grunt, żeby mieć wtyczkę, która pasuje do odbiornika Fox 800 więc najlepiej wziąć go na zakupy na przymiarkę; kable z takimi wtyczkami najczęściej występują w zasilaczach komputerowych albo właśnie w takich kablach do samochodu, ale można dostać taniej bez tych gadżetów z drugiej strony) 

Jeśli zostanie nam jeszcze kilka polskich złotych na zbyciu to przydatne będą również rurki termokurczliwe (różne kolory, najlepiej czarny i czerwony), taśma izolacyjna (również przyda się czarna i czerwona), małe kostki do łączenia przewodów (takie jak najczęściej występują w puszkach elektrycznych lub przy żyrandolach). To chyba tyle.

W następnym artykule opiszę sposób łączenia wszystkiego ze sobą i ostatecznie umiejscowienia w modelu, podłączania i testowania.

1 komentarz:

 1. Witam, jaka bateria wystarczy do Chinskiego FPV Combo systemu,
  - HD No blue 800x480 monitor
  - Receiver RX RC832
  - dodatkowo wzmacniacz antenowy 2W
  Jaka moc na ile wystarczy?

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.