IronSky

piątek, 29 marca 2013

Krok 6 - Zakupy baterii i okablowania do FPV

Jeśli staliście się już szczęśliwymi posiadaczami: modelu RC (przyjmijmy cały czas, że bazujemy na Easy Star 2 lub jego bliźniaczych konstrukcji), zestawu FPV (nadajnik+odbiornik) i telewizora lub innego urządzenia do odbioru obrazu - nadszedł czas na zakupy odpowiednich kabli i wtyczek oraz baterii. Zacznijmy od zasilania, bo tutaj będzie raczej krótko:
  • bateria zasilająca kamerę, nadajnik FPV i ewentualnie mikrofon oraz OSD - spokojnie wystarczy bateria lipol 3S ok. 800mAh (jest mała rozmiarem, stosunkowo lekka i wystarcza do zasilania tych wszystkich akcesoriów), bateria ze złączem BEC
  • bateria zasilająca odbiornika FPV - tutaj stosujemy również lipol 3S ok. 2000mAh, bo nie zależy nam na wadze (i tak leży na ziemi ;) a mamy zapas prądu na dłużej; bateria ze złączem XT-60.
  • bateria zasilające sam model, czyli regulator, odbiornik do sterowania modelem, serwa, silnik: lipol 3S ok. 2000mAh (choć może być i większa i mniejsza - zależy jak długo chcemy lecieć na jednym naładowaniu - przy 2000mAh to jest ok. 20-25 minut lotu), ze złączem XT-60.
  • opcjonalnie lub jako zapas: bateria lipol 3S +2000mAh i więcej, do zasilania np. telewizorka LCD 12V do odbioru obrazu FPV, ze złączem XT-60.
U mnie wygląda to póki co tak:


Podane wyżej złącza przy bateriach nie są oczywiście jedyne słuszne, podałem je bardziej jako propozycja, bo są to jedne z popularniejszych złącz stosowanych w modelach i w zasadzie większość baterii w standardzie ma właśnie przylutowane XT-60. Podobnie jest ze złączem (BEC) w pierwszej baterii - do zasilania video - baterie tej pojemności (ok. 800mAh) mają zwykle małe czerwone złącze BEC.

Teraz odnośnie samych kabli...


Będzie nam potrzebne:
  • sporo kompletów wtyczek i gniazdek do serw (ok. 20zł za 10 kompletów):
  • ok. 2m kabli do serw -  trój-żyłowych standardowych kabli, których używa się w większości serw (mogą być np. średniej grubości 0,25mm) - ok. 3,50zł za metr

  • jeden krótki kabel Y do serw (ok. 9zł sztuka)
  • jeden przedłużacz do serw ok. 60cm (ok. 6zł sztuka)
  • 2 x gniazdo (nie wtyczka!) BEC z przewodami (ok. 3zł sztuka)
  •  2 złącza XT60 (ok. 6zł sztuka)
  • kabel zasilający 12v z taką wtyczką jak poniżej po lewej - jedyny kabel z naszej listy, który musimy kupić gdzie indziej niż w sklepie modelarskim, ja kupiłem w zwykłym sklepie elektronicznym za 2-3zł, ok. 3m, drugi koniec kabla nie musi być w ogóle zakończony żadnymi ustrojstwami, grunt, żeby mieć wtyczkę, która pasuje do odbiornika Fox 800 więc najlepiej wziąć go na zakupy na przymiarkę; kable z takimi wtyczkami najczęściej występują w zasilaczach komputerowych albo właśnie w takich kablach do samochodu, ale można dostać taniej bez tych gadżetów z drugiej strony) 

Jeśli zostanie nam jeszcze kilka polskich złotych na zbyciu to przydatne będą również rurki termokurczliwe (różne kolory, najlepiej czarny i czerwony), taśma izolacyjna (również przyda się czarna i czerwona), małe kostki do łączenia przewodów (takie jak najczęściej występują w puszkach elektrycznych lub przy żyrandolach). To chyba tyle.

W następnym artykule opiszę sposób łączenia wszystkiego ze sobą i ostatecznie umiejscowienia w modelu, podłączania i testowania.

11 komentarzy:

  1. Witam, jaka bateria wystarczy do Chinskiego FPV Combo systemu,
    - HD No blue 800x480 monitor
    - Receiver RX RC832
    - dodatkowo wzmacniacz antenowy 2W
    Jaka moc na ile wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie się czyta Twojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo ciekawa co uda mi się zrobić. Działamy dalej

    OdpowiedzUsuń
  4. Super informacje. Ciesze się że załączone są też zdjęcia poglądowe produktów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dużo przydatnych informacji zawiera ten wpis. Super.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.