IronSky

środa, 11 listopada 2015

Fat Shark Dominator HD - recenzja gogli FPVGogle Fat Shark pośród innych gogli FPV są tym, czym kamery Go Pro wśród kamer sportowych. Śmiało mogę chyba zaryzykować stwierdzenie, że to najbardziej znana i obecnie najlepiej oceniana marka gogli FPV używanych przez modelarzy. Tym bardziej cieszymy się, że w nasze ręce wpadł model gogli Fat Shark Dominator HD, który otrzymaliśmy do testów dzięki uprzejmości sklepu Avatar (www.sklepavatar.pl). Są one do kupienia we wspomnianym sklepie tutaj: http://sklepavatar.pl/pl/fat-shark-dominator-hd. Zapraszamy zatem na recenzję Dominatorów HD!Techniczne możliwości gogli

Na początek kilka technicznych faktów:
 • oferowana rozdzielczość ekranu to 800x600 SVGA
 • autowybór między PAL/NTSC
 • możliwość odbierania sygnałów AV 2D, AV 3D, HDMI 2D, HDMI 3D
 • FOV (Field of View) = 45 stopni po przekątnej
 • szklana (nie plastikowa!) optyka
 • wbudowany moduł Head Tracker Trinity 3 (3-osiowy head tracker)
 • wbudowana nagrywarka video (DVR) na karty microSD (port na karty)
 • wejście mikro HDMI (można wpiąć GoPro, smartfona lub jakiekolwiek inne urządzenie nadające sygnał cyfrowy A/V i oglądać obraz na goglach)
 • wejście i wyście AudioVideo (3,5mm - mały Jack)
 • wyjście słuchawkowe stereo (3,5mm - mały Jack)
 • wejście - port Head Tracker'a MiniDIN4

 

Co zawiera zestaw i co będzie potrzebne dodatkowo?

Zestaw, który otrzymujemy po zakupie zawiera:
 • gogle Fat Shark Dominator HD
 • szare sztywne materiałowe etui
 • baterię zasilającą (Li-Po 2S 1000mAh)
 • wbudowany moduł Head Tracker Trinity 3
 • okablowanie A/V
 • kabel z końcówką do wejścia zasilania (z drugiej strony gołe kable + i - do podłączenia dowolnej innej wtyczki do baterii Li-Po)
 • kabel z przepinką na wtyki "banany" do ładowania baterii Li-Po 2S z zestawu
 • ściereczkę do optyki
Wyposażenie, którego brak w zestawie:
 • moduł FPV marki NexwaveRF (czyli oryginalne Fat Shark albo ImmersionRC) niezbędny do działania/odbierania sygnału - można wpiąć moduły o różnych częstotliwościach pracy: 1,3GHz, 2,4GHz lub 5,8GHz. 
 • soczewki korekcyjne (-2, -4, -6 DPI) jako opcja dla gorzej widzących
My dostaliśmy do testów odbiornik FPV NexwaveRF Beta 5G8:


Ogólny opis Dominatorów HD

Zacznijmy póki co od najważniejszego czyli zasilania. W komplecie z goglami znajduje się bateria zasilająca Fat Shark Li-Po 7,4V 1000mAh ze specjalną wtyczką do zasilania gogli oraz wtyczką balansera. Taką baterię można ładować na dwa sposoby: przy użyciu odpowiedniej ładowarki, która pozwala na ładowanie poprzez wtyczkę balansera (my używamy do tego celu ładowarki imaxRC B3) lub przy użyciu przepinki z zestawu, która umożliwa podłączenie baterii bezpośrednio do większości ładowarek przy pomocy wtyków "bananów":Bardzo fajny szczegół dotyczący baterii: została wyprofilowana w odpowiedni sposób, a sam pasek trzymający gogle został tak przemyślany, żeby dało się w nim "ukryć" baterię dzięki czemu nie przeszkadza, nie uciska, nie potrzebne jest dodatkowe mocowanie jej do gogli - naprawdę duży plus!


Fat Shark przewidział również chęć używania przez użytkowników innych baterii (np. zapasowych lub o większej pojemności) i z tego względu do zestawu dołączony jest krótki kabel z wtyczką pasującą do gniazda zasilania gogli, natomiast z drugiej strony są dwie gołe żyły (+ i -), do których można dolutować dowolną końcówkę (wtyczkę) i tym samym będziemy w stanie zasilać gogle również z innych baterii Li-po, oczywiście najlepiej 7,4V 2S:Gogle zawierają dwa główne sloty z zaślepką, w których montuje się dwa główne moduły: moduł odbiornika FPV oraz moduł Head Trackera. Moduł odbiornika pokazaliśmy na zdjęciach wyżej (chodzi o NexwaveRF Beta 5G8). Po przeciwnej stronie gogle znajduje się moduł Head Trackera Trinity 3, który jest fabrycznie zamontowany w goglach Fat Shark Dominator HD i jest integralną częścią zestawu (w przeciwieństwie do modułu FPV):
Fat Shark Dominator HD posiadają regulację tzw. IPD (Interpupillary) czyli po polsku rozstawu między środkami oczu (od 57 do 73 mm). Do regulacji jest bardzo prosty i wygodny dostęp od spodu gogli.

Poza tym Dominatory HD mają całkiem sporo różnych innych wejść i wyjść, co będzia łatwiejsze do opisania na obrazku:


Na plus jest na pewno umiejscowienie wszystkich przełączników i wejść od dołu gogli dzięki czemu nie psują one ogólnego wyglądu sprzętu. Spójrzmy zatem jak to wygląda od góry:


Patrząc na powyższe zdjęcie po lewej mamy HT - przycisk włączający (prawdopodobnie) Head-Tracker. Pozostałe przyciski - zarówno strzałki jak i wystające przełączniki są umiejscowione symetrycznie co wygląda całkiem zgrabnie. I znów po lewej mamy VOL do podgłaśniania i przyciszania dźwięku natomiast czarny przełącznik służy do odtwarzania, przewijania itd. filmu video nagranego wbudowaną nagrywarką DVR (o tym zaraz).

Po prawej stronie mamy oznaczenie CH (od CHannel) i służy zwyczajnie do przeszukiwania kanałów odbiornika w celu znalezienia najsilniejszego sygnału FPV. Z kolei czarny przełącznik po prawej (na zdjęciu, a w rzeczywistości po lewej) stronie służy do regulacji obrazu - kontrastu i jasności.

Wróćmy do wspomnianej nagrywarki DVR - świetną sprawą jest możliwość nagrywania widzianego przez pilota obrazu FPV wprost na kartę microSD, a to dzięki Digital Video Recorder. Slot na kartę microSD znajduje się pomiędzy okularami od wewnętrznej strony i jest dość mało widoczny. Mały otwór w kształcie kropki poniżej sygnalizuje czerwonym światłem nagrywanie filmu na kartę:


Wykorzystując fatsharkową nagrywarkę DVR zapisaliśmy trzy różne loty na różnych konfiguracjach dla porównania:
 1. Dron Tarot 250, nadajnik TS5823 200mW, kamera Tarot TL300M 600TVL
 2. Dron Tarot 250, nadajnik TS5823 200mW, kamera Sony 700TVL CCD
 3. Dron Walkera Runner 250 Advance z dedykowaną kamerą FPV HD 1080p, OSD i nadajnikiem FPV również z zestawu
Tak powstało krótkie filmowe porównanie:

 

Pierwsze użycie

Pamiętając stare dobre zasady z używania FOX 1,2GHz przed podłączeniem zasilania do odbiornika/nadajnika FPV obowiązkowo należy najpierw podłączyć antenę! Zwykle jej brak kończył się spaleniem końcówki mocy (sam do końca nie wiem co to oznacza, ale brzmi wystarczająco groźnie, żeby nie próbować). Nie kusząc zatem losu najpierw wpinamy antenę do naszych gogli, a potem dopiero zasilanie.Przy pierwszy użyciu naszych gogli założyliśmy, że spróbujemy złapać sygnał z całkiem innego nadajnika FPV - dokładnie chodzi o nadajnik SkyZone TS5823 Mini, który mamy na stałe zamontowany na naszym Tarocie 250 wraz z prostą kamerą FPV Tarot TL300M 600TVL. Okazało się, że bez problemu udało nam się złapać wizję z tego nadajnika. Przy okazji moglibśmy zrobić porównanie jakości obrazu z gogli SkyZone na tym samym obrazie (z jednej kamery i nadajnika na dwóch różnych goglach). Niestety SkyZone'y nie mają opcji nagrywania tak jak Dominatory HD więc nie możemy tutaj nic sensownego pokazać poza jedynie zdjęciami, które zrobiliśmy komórką przez wizjer obu gogli:

Obraz z Fat Shark Dominator HD

Obraz z gogli SkyZone SKY-01
Oba zdjęcia zostały wykonane w tym samym czasie (po sobie), z tej samej kamery FPV (Sony 700TVL) i na standardowych ustawieniach fabrycznych (bez żadnych korekt kolorów). Mimo, że nie przedstawiają tego samego kadru, różnice są bardzo widoczne:
 • w Fat Sharkach kolory są cieplejsze, intensywniejsze, bardziej nasycone, ale zarazem mniej naturalne (zdjęcie tego może nie udowadnia, ale w rzeczywistości tak jest)
 • obraz w Fat Sharkach ma format 4:3, w SkyZone jest panoramiczny
 • patrząc przez Fat Sharki wszystko wydaje się być bliżej "widza", najbardziej obrazowo mówiąc - to jak siedzenie w kinie w pierwszych rzędach, w przypadku SkyZone - zdecydowanie "siedzi się dalej od ekranu"
 • w Fat Sharkach kąt/pole widzenia jest większy (FOV=45 stopni) i jest to odczuwalne - w SkyZone FOV = 30 stopni
Pozostałe różnice wzięte ze specyfikacji technicznej:

Fat Shark Dominator HD Skyzone SKY-01
CENA: $550 $395
FPV: 45 30
ROZDZIELCZOŚĆ: 800 x 600 854 x 480
ZAKRES IPD: 57-73mm 60-68mm
Obsługiwane częstotliwości: 1.3Ghz, 2.4Ghz, 5.8GHz (32ch) 5.8Ghz (32ch)
Nagrywarka DVR: TAK NIE
Head-Tracker: TAK TAK
Diversity: NIE TAK
Wyjście słuchawkowe: TAK NIE
Wbudowana kamera przednia: NIE TAK
Soczewki korekcyjne: TAK (nie w komplecie) TAK (nie w komplecie)

Nie będę ściemniał, że sam taką tabelkę wymyśliłem - porównanie tych dwóch oraz wielu innych gogli FPV znajdziecie tutaj. Za jednymi i drugimi goglami jest kilka rzeczy, które przemawia "za" i kilka "przeciw". Ponieważ jest to jednak recenzja Dominatorów HD - na nich się skupmy.

 

Wrażenia z użytkowania i podsumowanie

Gogli mieliśmy szansę poużywać w kilkunastu lotach FPV naszym Tarotem 250 oraz Walkera Runner 250 Advance. Wrażenia ogólne są jak najbardziej pozytywne - w końcu są to gogle z górnej półki, nie zatanie, docenione na całym świecie i bez dwóch zdań należą się im wysokie noty. Ale ponieważ nie mamy żadnej skali w naszych recenzjach sprzętów postaram się zrobić to maksymalnie krótki i przejrzyście - wybiorę po 3 rzeczy na plus i na minus, a każdy będzie mógł sobie sam przemyśleć na czym mu bardziej lub mniej zależy i czy ostatecznie chciałby mieć Fat Sharki Dominator HD. A zatem...

Pros:
 • duży FOV - największy na rynku, szeroki kąt widzenia, wrażenie bliskości obrazu
 • nagrywarka DVR - świetna sprawa dla utrwalania lotów, przydatne przy np. poszukiwaniach miejsca przygodnego lądowania
 • wymienne moduły i dzięki temu obsługiwane różne częstotliwości FPV - nie tylko 5,8GHz
Cons:
 • nienaturalne kolory - może to kwestia samej kamery, może powinniśmy używać jakiejś dedykowanej np. Fat Shark Pilot HD, ale przy tych co mieliśmy na Skyzone'ach wszystko wyglądało jak w rzeczywistości, na Fat Sharkach było przejaskrawione i zbyt nasycone
 • brak diversity - znów, w porównaniu do Skyzone'ów w wielu przypadkach zanikał zasięg, jednak co dwie anteny to nie jedna, wprawdzie większość pilotów FPV lata na koniczynkach, ale my w obu modelach testowaliśmy baciki i widocznie lepszy odbiór był w Skyzone'ach
 • cena - tak, wiem, dla jednego dużo, dla innego mało, ale fakt jest faktem, że są to obecnie najdroższe gogle FPV na rynku, a w zestawie nie mają modułu FPV więc trzeba go dodatkowo dokupić za kolejne $20-30, łącznie robi się już $70 więcej niż porównywane Skyzone'y. 
Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was wybierze Dominatory HD z racji choćby samej marki - i będzie to dobry wybór. Najbardziej chyba zauważalny jest brak diversity, które by się bardzo przydało szczególnie przy dalszych lotach, reszta jest do przeżycia. Z kolei duży FOV i bliskość obrazu stwarzają wrażenie, że faktycznie bardziej siedzi się za sterami drona niż przed ekranem kinowym, a nagrywarka DVR to świetny bajer, choć nie ma co liczyć na jakąś powalającą jakość nagrań nawet w przypadku kamery FPV z HD. To chyba tyle, do następnego!

Oryginalny manual do Fat Shark Dominator HD znajduje się tutaj.

14 komentarzy:

 1. Odnośnie nasycenia kolorów - gogle mają regulację kontrastu i jasności. Można pokombinować trochę i stonować kolory ;)
  Nagranie z DVD zaskoczyło mnie bardzo słabą jakością. Posiadam Dominatory v.2 i jest zdecydowanie lepsza jakość. Być może YouTube zrobiło bardzo mocną kompresję video, bo nie sądzę, aby DomHD miały gorszą nagrywarkę. To pewnie ten sam moduł co w Dom2.
  Jedno pytanie - czy posiadacie jakieś gogle DYI z ekranem 4/5''? Jestem ciekaw jakie odnosi się wrażenie, porównując takie kubełki z tym FOV45 DomHD?
  Najnowsze Dominatory HD v.2 mają FOV50 i czytałem już wypowiedzi, że jest to porównywalne z kubełkami na 4'' ekranie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem o regulacji kontrastu i jasności, powyżej o tym pisałem, ale jak sama nazwa mówi to - to jest regulacja jasności i kontrastu, a nie barwy i nasycenia. Nie wiem czemu, ale na tych samych kamerach i nadajnikach na Skyzone'ach barwy są bardziej naturalne, a na Dominatorach HD mimo przełączania jasności i kontrastu w każdą możliwą stronę nie udało się uzyskać kolorów choć zbliżonych do naturalnych (niebo, trawa, drzewa - na tym testowaliśmy). Faktycznie nagrania z DVR nie są atrakcyjne, wrzuciłem raczej jako ciekawostkę. Albo to wina naszych kamer płytkowych albo po trosze YT, a na jakiej kamerze Ty nagrywałeś? Co do gogli - posiadamy takie http://zrobsobiedrona.blogspot.com/2015/02/gogle-fpv-napolskimniebiepl-krotka.html z monitorem 5" i tutaj faktycznie obraz jest jeszcze większy i jeszcze bardziej "siedzi się w dronie", ale trzeba używać soczewki Fresnela do takiego efektu. To ma też swoje wady, bo soczewka trochę rozmywa obraz na brzegach. Poza tym nie porównywaliśmy ich do FatSharków, bo to nie ta liga ;) Może kiedyś się pokusimy o to (tzn. porównanie samego FOV) przy okazji Dominatorów HD 2, bo też pewnie będziemy mieć do nich dostęp.

   Usuń
 2. Nagrywałem kamerą Lumenier Sony SuperHad2 600tvl. Kolory ekranów- kwestia samego LCD. Z tym porównywaniem lig to różnie bywa. Ostatnio kupiłem z kolegą Quanumy2 z HobbyKing. Kolega zachwycony w porównaniu z moimi Dominatorami2, ja właśnie piszę ogłoszenie na Ebaya :) Dla mnie Quanumy2:
  -są niewygodne
  -LCD ma zupełnie inną kolorystykę niż Dominatory, która mi nie odpowiada
  -ekran 5'' jest fajny do latania wysoko, ale do śmigania 250tką jest dla mnie za duży
  -brak DVR (nieoceniona czarna skrzynka), brak alarmu napięcia baterii. To można oczywiście dorobić, ale zaczynamy na głowie nosić plątaninę bebechów.

  Tak więc co oczy, to opinia. Miałem jeszcze okazję testować kubełki z ekranem 4'' i to jest dla mnie kompromis między immersywnością a użytecznością i uniwersalnością (latam czasem wysoko, a czasem nisko i szybko). Czytałem, że taki właśnie efekt dają te nowe DominatoryHD2, w które chcę celować na wiosnę.
  Bardzo jestem ciekaw Waszej relacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już chyba wiem skąd wynika różnica w jakości obrazu z DVR ;) Lumenier Sony SuperHad2 600tvl nie ma co raczej porównywać do zwykłych Sony 700TVL, która kosztuje $10 (Lumenier z tego co widzę ponad $50).

   Co do kolorystyki - my akurat więcej lataliśmy na panoramicznym obrazie Skyzone, i przyzwyczajeni do naturalnej zieleni trawy i błękitu nieba, nie mogliśmy się przestawić na "bajkowe" kolory FatShark'a. Z kolei co do "pudełek FPV" czyli Quanówmów czy tych polskich gogli, które mamy - w pełni się zgodzę, niestety u nas też poszły "w kąt" bo są zwyczajnie mało wygodne, opadają do przodu, a kable są nieuniknione, bo tam nie ma nic prócz samego ekranu więc dochodzi cały odbiornik i zasilanie zewnętrzne. Obraz jest megaduży (znów - przy użyciu soczewki Fresnela), ale nie rekomensuje dyskomfortu przy dłuższym lataniu.

   Też czekam na Dominatory HD2, tak na 95% wpadną nam w ręcę, więc je opiszemy tutaj na blogu ;)

   Usuń
 3. Świetnie! Będę zaglądał tu codziennie ;) (zresztą i tak często zaglądam)
  Odnośnie kamery - Lumenier strasznie winduje ceny swoich produktów. O ile nie żałuję wydania sporej sumy na ramę QAV250 (jest naprawdę pancerna i stosunkowo lekka), o tyle kamery drugi raz już bym nie kupił. Dlaczego? Niedawno kupiłem drugą kamerę, też Sony SuperHAD2 600tvl za 34$, ale już nie Lumenier. I nie widzę różnicy. Na dodatek Lumenierowska jest ograniczona tylko do 12V.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziemy trzymać rękę na pulsie z tymi Dominatorami HD 2 ;) Przy okazji właśnie jestem w trakcie szukania czegoś lepszego do FPV jeśli chodzi o kamerę, rozumiem, że polecasz Sony SuperHAD2 600tvl, coś jeszcze godnego uwagi?;)

   Usuń
 4. Mam jak najbardziej pozytywne doświadczenia z tymi kamerami (wydaje mi się, że są to identyczne kamery, z tą różnicą, że Lumenier ma napis LUMENIER :/ ).
  Jakiś miesiąc temu kupiłem taką i tutaj (darmowa wysyłka):
  http://www.surveilzone.com/DC5V-plastic-case-mini-sony-super-had-ccd-600tvl-super-camera-2.8mm-lens-for-fpv
  Wtedy nie miała nazwy producenta Foxeer, ale to chyba nie ma znaczenia.
  Jeśli Twoja poprzednia nie miała WDR (a za 10$ raczej nie), to na pewno odczujesz znaczącą różnicę przy trudniejszych warunkach oświetleniowych- np. pod słońce. Ponadto kamera ma bardzo dużo opcji regulacji parametrów obrazu oraz szeroki zakres napięcia. Ja kupiłem z soczewką 3.6, bo ta kamera będzie siedziała w skrzydle. Do quada wybrałbym nieco szerszy obiektyw 2.8. Mam też 2.1, którego nie polecam, bo za mocno zniekształca obraz, a obiekty na dalszym planie są malutkie i niewidoczne. Wybrałem wersję NTSC ze względu na 30klatek/sek. oraz IRblocked, bo latam póki co tylko w dzień.
  Rozważałem także 700tvl, jednak natknąłem się w sieci na opinie o problemach z niektórymi OSD oraz lekkim lagu. Między 600 a 700 różnica w rozdzielczości nie powinna być odczuwalna.
  Ta kamera generalnie to chyba najlepszy wybór w tym przedziale cenowym. Ponoć znakomite są kamery TeamBlackship, ale ich ceny są wyższe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki za rzeczową odpowiedź! Muszę przestudiować temat kamer FPV głębiej, przyznam szczerze, że nie jestem na bieżącą z pojęciami typu WDR, DNR, IR. Obecnie szukam czegoś właśnie co by się sprawdziło przy bardzo słabym oświetleniu, bo zdarza się latać całkiem nocą przy oświetleniu lampy ulicznej i nasza najzwyklejsza Sony 700TVL radzi sobie nieźle, chociaż szum jest i B/W ale widać szczegóły i można latać. Rozumiem, że ten IR ma tu znaczenie, na coś jeszcze jest sens wtedy zwrócić uwagę? Dzięki za rady;)

   Usuń
 5. WDR to wg mnie podstawa. Dzięki temu kamera radzi sobie z kadrem, gdzie ekspozycja jest bardzo skontrastowana, czyli np. z jednej strony mamy mocne źródło światła w postaci słońca, jasne niebo, a poniżej ciemna ziemia. Bez WDR kamera dostroi ekspozycję albo do słońca, pozostawiając ziemię czarną i niewidoczną (przeważnie właśnie tak), albo odwrotnie. Dzięku WDR można bez problemu latać np. pod słońce, co przydaje się zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nawet w południe słońce jest nisko nad horyzontem.
  DNR- teoretycznie powinno niwelować szumy, które dają się we znaki im mniej światła, więc jeśli chcesz latać po ciemku to powinno się przydać.
  IR- czułość na światło podczerwone. Znów, jeśli Twoim celem jest latanie w nocy, to wybierz kamerę IR sensitive. W dzień nie będziesz miał takiego nasycenia i kontrastu jak w przypadku IR blocked, ale kamera będzie bardziej światłoczuła i więcej zobaczysz nocą.
  NTSC vs. PAL- PAL trochę lepsza rozdzielczość, ale 25klatek/sek., NTSC 30klatek. Kwestia gustu. Testowałem obydwie opcje i większą różnicę widziałem w płynności obrazu niż w różnicy rozdzielczości.
  W omawianej kamerze możesz sobie ustawić jak ma się zachowywać w ciemnej scenerii- czy ma przełączać się na tryb B/W, czy też pozostawić kolor.
  Generalnie jest bardzo dużo opcji dostrajania obrazu i jak np. mocniej rozjaśniłem kamerę, to raz sobie tak latałem i latałem Bixlerem i cały czas było jak w dzień. Skończył mi się lipol, więc wylądowałem, zdjąłem gogle i szok! Na dworze był już zaawansowany półmrok :D Tak więc ze słabym oświetleniem radzi sobie wg mnie bardzo dobrze.
  To chyba najważniejsze funkcje. Ale generalnie w ciemnościach zawsze będziesz miał jakiś szum. Tak to już jest z matrycami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dasz jakis namiar na siebie??

   Usuń
 6. Fajny, ciekawy produkt. Robi wrażenie. Jeśli chodzi o artykuł jest bardzo wyczerpujący, dość szczegółowy. Takie recenzje warto czytać

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie kupiłem te google i mam pytanie - w instrukcji jest informacja o negatywnym działaniu na nie promieni słonecznych. Czy chodzi tutaj o wystawianie googli na słońce (czyli lepiej stać w cieniu podczas używania ich), czy chodzi o wystawianie samych soczewek?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o to, żeby nie wystawiać paneli LCD, które są w środku, na działanie słońca, czyli nie wpuszczać promieni słonecznych w otwory, przez które się patrzy ;)

   Usuń
  2. Ok, dzięki.
   Wolałem spytać i się upewnić, bo w pudełku jest informacja po angielsku ("exposing lens to direct sunlight..."), ale lepiej jeszcze spytać kogoś doświadczonego ;)

   Usuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.