IronSky

czwartek, 24 kwietnia 2014

Współczesne zastosowania dronów cywilnych na świecie

Dziś drony w ogólnym pojęciu postrzegane są głównie jako maszyny bojowe lub aparaty szpiegowskie. Są to jednak zastosowania wojskowe, a tymczasem drony co raz częściej i chętniej goszczą w naszym codziennym "cywilnym" życiu. W Polsce są wciąż rzadkością i jako modele zdalnie sterowane są przedmiotem zainteresowań praktycznie wyłącznie modelarzy. W wielu innych krajach drony są jednak wykorzystywane do różnych celów - czasem oczywistych, a czasem bardzo zaskakujących. Postanowiliśmy zatem zebrać i ułożyć listę różnych zastosowań dronów cywilnych na całym świecie. Kolejność na liście jest dość przypadkowa.

 1. Mobilne internetowe hot-spoty
 2. Fotografia lotnicza
 3. Dostawa przesyłek
 4. Geodezja i kartografia
 5. Pomiary meteorologiczne
 6. Akcje poszukiwawcze SAR - "Search and Rescue"
 7. Badanie życia dzikich zwierząt
 8. Rolnictwo
 9. Górnictwo
 10. Transmisja wideo
 11. Monitoring obiektów
 12. Ocena szkód
 13. Odkrycia archeologiczne
 14. Studiowanie oceanów i głębin
 15. Ratownictwo medyczne
 16. Dziennikarstwo
 17. Bonus!1. Mobilne internetowe hot-spoty

Jeszcze w marcu Mark Zuckerberg informował o swoich planach dostarczania internetu poprzez drony do 5 miliardów ludzi na całym świecie w ramach uczestnictwa w projekcie http://internet.org/. Miał tego dokonać dzięki dronom firmy Titan Aerospace a tymczasem firmę tę kupiło Google, które zapewne będzie chciało zrealizować plan założyciela Facebooka. Drony firmy Titan Aerospace zasilane są energią pozyskiwaną z paneli solarnych umieszczonych na powierzchni skrzydeł i stateczników bezzałogowca - dzięki temu może utrzymywać się w powietrzu wiele lat. Wysokość przelotowa tych dronów wynosi 20km nad ziemią zatem nie będą widoczne gołym okiem. Wcześniej Google zapoczątkował projekt Loon, który miał dostarczać Internet na podobnych zasadach wykorzystując jednak do tego celu balony. Projekt został zastopowany i zdaje się, że Google doszło do wniosku, iż drony z Titan Aerospace nadają się zdecydowanie lepiej do tego celu.


2. Fotografia lotnicza

Jedno z niewielu zastosowań, które w Polsce cieszy się sporą popularnością o czym może świadczyć długa lista firm świadczących usługi robienia zdjęć z powietrza. Przeważnie zdjęcia są robione z wszelkiego typu copterów - im więcej śmigieł tym lepiej, bo lepszy aparat jest w stanie unieść dron na swoim pokładzie. Najlepszy sprzęt do tego celu przenosi profesjonalne lustrzanki najwyższej klasy.


3. Dostawa przesyłek

Tutaj pionierem na dużą skalę jest amerykański sklep on-line Amazon.com, który swego czasu wprowadził usługę dostarczania swoich produktów.

 

W ślad za Amazonem próbowały iść również inne firmy, tak jak np. pizzeria Dominos:4. Geodezja i fotogrametria

Tu akurat nic więcej chyba nie trzeba wyjaśniać, w Polsce raczej zastosowanie rzadkie, zapewne z braku gotowego sprzętu na rynku w stosunkowo niskiej cenie. Generalnie reprezentantem flagowym tego typu dronów jest amerykański eBee firmy senseFly, który prezentuje się następująco:
5. Pomiary meteorologiczne

Przykładem może być drone Global Hawk należący do NASA, który nazywany jest "łowcą huraganów". Może unosić się 30h w powietrzu, przelecieć 18 tyś. km na swych 35-metrowych skrzydłach.


Global Hawk to dron zbliżony rozmiarami do prawdziwych samolotów lub dronów wojskowych zdolnych przenosić normalne rakiety i bomby. Z kolei Uniwersytet na Florydzie zaprezentował całkiem inną koncepcję dronów meteorologicznych, bardzo zbliżonych do lekkich małych klasycznych samolotów zdalnie sterowanych.

Inny przykład drona do przewidywania występowania tornad w Kanadzie: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-27194165.
6. Akcje poszukiwawcze SAR - "Search and Rescue"

Poznajcie drona Dragan Flyer X4-ES, który równo rok temu w maju uratował życie ofierze wypadku samochodowego, biorą udział w akcji poszukiwawczej z kamerą termowizyjną:


7. Badanie życia dzikich zwierząt

Jako przykład niech posłużą badania populacji orangutanów na wyspie Borneo. Co bardzo ciekawe do tego celu naukowcy użyli taniego sprzętu dostępnego dla każdego modelarza amatora - samolotu RC Bixler Hobby-King.


Samolot został przystosowany do dalekich lotów na ok. 25km i do utrzymania się w powietrzu przez ok. 50 minut. Na samolocie montowane były aparaty wykonujące zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości, po czym fotografie były składane razem w jeden obraz. Co więcej - do wyznaczania ścieżek lotu używany był ulubiony przez nas Ardupilot ;). Więcej o projekcie można przeczytać na jego oficjalnej stronie.

8. Rolnictwo

Tutaj spora niespodzianka ze strony Japończyków, którzy używali i dalej używają dronów w rolnictwie do oprysków plantacji - uwaga - od przeszło 20 lat ;). Do tego celu używają zdalnie sterowanego helikoptera Yamaha RMAX do opryskiwania farm w szczególnie trudnych górzystych warunkach.


Współczesne drony w rolnictwie potrafią wykonywać o wiele więcej zadań niż opryski. Zainteresowanych odsyłam do artykułu: http://www.wfs.org/blogs/thomas-frey/agriculture-new-game-drones.

9. Górnictwo

Z powodzeniem drony wykorzystywane są również w górnictwie, a ze szczególnym upodobaniem korzystają z nich od kilku lat górnicy z Australii. Do czego mogą być w tym przypadku wykorzystywane? Zastosowań jest naprawdę wiele: od skanowania otoczenia, monitorowania szybów i ich mapowania, oceny infrastruktury kopalni, a nawet transportu części do morskich platformach wydobywczych. Źródło: http://www.itnews.com.au/News/302240,australian-miners-send-drones-to-work.aspx


10. Transmisja wideo

Jedno z przyjemniejszych zastosowań dronów to możliwość streamingu video z kamer zainstalowanych na bezzałogowcach obsługujących np. koncerty, festiwale, imprezy sportowe. Takie wykorzystanie dronów umożliwia oglądanie różnych wydarzeń z niespotykanej dotąd perspektywy. Jako przykład podaję "video relację" z pokładu dronów na festiwalu Coachella Valley Music and Arts Festival w mieście Coachella w Stanach zjednoczonych: http://blogs.riverfronttimes.com/rftmusic/2014/04/there_were_real-life_drones_fl.php.


11. Monitoring obiektów

Drony mogą monitorować z powietrza różne obiekty począwszy od własnego domu czy podwórka po obiekty strategiczne i nie będące jednocześnie bryłami (które przecież prościej monitorować klasycznie) takie jak linie wysokiego napięcia, rury gazowe czy inne przesyłowe, turbiny wiatrowe, panele słoneczne rozmieszczone na dużych obszarach. Jako przykład może posłużyć młoda firma Skycatch z Kalifornii, która specjalizuje się w produkcji dronów do tego typu usług (źródło: http://www.nytimes.com/2014/04/22/business/energy-environment/drones-are-becoming-energys-new-roustabouts.htmlhttp://www.defenseone.com/technology/2014/05/want-more-renewable-energy-send-drones/83620/).


Niemieckie koleje Deutsche Bahn będą zbierać materiał dowodowy video na graficiarzy, którzy niszą koleje: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/deutsche-bahn-testuje-drony-bedzie-scigac-graficiarzy,328693.html.

12. Ocena szkód

Po pożarze platformy wiertniczej w 2009 roku niedaleko zachodniego wybrzeża Australii drony CyberQuad zostały wysłane na miejsce pożaru do oceny szkód przez niego wyrządzonych. Warto tutaj zaznaczyć, że do tej pory szkody były oceniane przez pracowników wysyłanych bezpośrednio na zniszczoną platformę. Jednak od zawsze wiązało się to z dużym zagrożeniem zdrowia i życia wysłanych pracowników, ponieważ nigdy nie było pewności, że konstrukcja jest z jednej strony ugaszona a z drugiej nie rozpadnie się w wyniku naruszenia konstrukcji przez wysoką temperaturę występującą podczas pożaru. A takie drony brały udział w akcji oceny szkód na platformie wiertniczej w Australii w 2009 roku:


 Film z inspekcji wspomnianej platformy:

13. Odkrycia archeologiczne

Całkiem niedawno archeologowie z Albuquerque w Nowym Meksyku użyli dronów z kamerami termowizyjnymi do poszukiwań pozostałości po 1000-letniej wsi, która spoczywa gdzieś pod warstwami osadu, pyłu i tamtejszej krzewiastej roślinności. Podobne akcje planowane są przez archeologów do poszukiwań zaginionych cywilizacji w Arabii Saudyjskiej czy np. na Cyprze. Można zapytać - jak przy pomocy kamer termowizyjnych można badać obiekty będące pod powierzchnią ziemi? Odpowiedzią na to pytanie są duże różnice temperatur w ciągu doby - w dzień i w nocy - we wspomnianych lokalizacjach (Arabia Saudyjska, Cypr, Nowy Meksyk). Dzięki temu w nocy gdy temperatura powietrza spada i ziemia zaczyna się wychładzać, kamienne struktury pod jej powierzchnią są wciąż cieplejsze i przez to widoczne jako plamy na obrazie z kamery. To pozwala wykryć pozostałości kamiennych domów lub murów. Źródło: http://bigstory.ap.org/article/drones-unearth-more-details-about-chaco-culture


Więcej o przypadkach wykorzystania dronów w archeologii: http://news.sciencemag.org/archaeology/2014/05/aerial-drones-reveal-hidden-archaeology

14. Studiowanie oceanów i głębin

Przyzwyczailiśmy się już, że drony utożsamiane są ze latającymi obiektami, a tymczasem drony mogą być również maszynami poruszającymi się w środowisku wodnym. Tutaj nie może zabraknąć chociaż wzmianki o firmie Liquid Robotics produkującej różnego rodzaju drony pływające zarówno pod- jak i na wodzie.Do czego mogą służyć drony (pod)wodne? Wachlarz zastosować jest olbrzymi, poprzez przeszukiwania głębin morskich, poszukiwania rozbitków, pilnowania granic lub ochrony raf koralowych po wywoływanie fal.

Liquid Robotic jest oczywiście jedną z wielu firm, które zainwestowały w drony wodne. Inne to np. DeepTrekker - firma, która może pochwalić się takimi klientami jak chociażby NASA czy Disney.Źródło: http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424127887324183204578565460623922952

15. Ratownictwo medyczne 

Niemiecka firma Definetz zbudowała Defikopter - ośmioramienny kopter, który jest w stanie w krótkim czasie dostarczać AED, czyli defibrylator do poszkodowanych z zawałem lub ofiar wszelakich wypadków.


16. Dziennikarstwo

Aktualnie ponad 10 dużych korporacji z branży mediów (New York Times Co., the Associated Press, NBCUniversal, Advance Publications Inc., A.H. Belo Corp., Gannett Co., Getty Images, E.W. Scripps Co., Sinclair Broadcast Group Inc. the Washington Post.) stara się o pozwolenia na wykorzystanie dronów do swojej codziennej pracy. Firmy mają zacząć współprace z Virginia Tech University w celu nauczenia się obsługi dronów na jednym z sześciu obszarów oficjalnie zaakceptowanych przez amerykański kongres jako obszary do testów dronów. Skąd to zainteresowanie mediów? Przede wszystkim z oszczędności. Popularne drony w sklepach modelarskich to koszt ok. $1000 i dostajemy maszynę gotową do lotu i do uniesienia niewielkiej kamery. Dla porównania koszt wypożyczenia śmigłowca do podobnego celu to $1500 za godzinę, nie mówiąc już o kupnie takiej maszyny, utrzymaniu jej, zaopatrzeniu w paliwo i koszcie utrzymania chociaż jednego pilota.Źródło: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-01-15/10-news-outlets-to-test-drones-for-journalism

17. Walki gangów narkotykowych ;)

W hrabstwie Shropshire w Wielkiej Brytanii gangi narkotykowe wykorzystują drony do... namierzania plantacji marihuany należących do innych gangów po czym szantażują ich podaniem policji dokładnej lokalizacji plantacji lub wprost - okradają je z "trawki". Warto tutaj zaznaczyć, że wykrycie takiej plantacji kamerą termowizyjną jest stosunkowo proste... ;).

Żródło: http://betabeat.com/2014/04/criminals-using-drones-to-find-marijuana-farms-steal-their-crop/


Więcej informacji o zastosowaniu dronów: http://www.swiatdronow.pl/zastosowania-dronow.

1 komentarz:

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.