IronSky

piątek, 21 października 2016

Mikrodrony FPV: budżetowy "Tiny Whoop" na jesienno-zimowe wieczory


Ciągły brak wolnego czasu na latanie pełnowymiarowymi samolotami RC i racer'ami, a także co raz krótsze dni ze słabą pogodą zmusiły mnie do poszukiwania jakichś alternatyw by przeczekać ten gorszy okres, a jednak nie porzycić całkiem latania dronami przez te najbliższe jesienno-zimowe tygodnie. I tak oto trafiłem na dronową niszę, która - tak sądzę - niedługo wyjdzie z cienia i zyska mocno na popularności. W zasadzie tę popularność już ma, ale póki co przede wszystkim na zachodzie. A tymczase w polskich sklepach droniarsko-modelarskich próżno szukać takich konstrukcji. Mowa tu o mikrodrona FPV - sprzętach o wadze zaledwie 24g, które są w pełni funkcjonalnymi maszynami FPV i sprawiają masę frajdy w lataniu po mieszkaniu. Ale zacznijmy od początku...

"Tiny Whoop" to wynalazek pewnego Amerykanina Jesse P., który przerobił klasycznego mikrodrona Blade Inductrix dodając mu na pokładzie kamerę FPV miniaturowych rozmiarów zintegrowaną z wbudowanym nadajnikiem FPV na częstotliwości 5.8GHz. Okazało się, że takie maleństwo całkiem fajnie po pomieszczeniach, a widok z kamery pokładowej daje masę zabawy, możliwość rywalizacji z innymi w małych pomieszczeniach, wyścigi po torach ułożonych z naturalnych domowych przeszkód itd. Tiny Whoopy stały się bardzo szybko popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nagle ilość chętnych na przerobione Inductrixy wzrosła lawinowo. Ludzie oszaleli na punkcie Tiny Whoopów, zajrzyjcie sobie np. tutaj: https://www.facebook.com/groups/tinywhoop/ - grupa fanów Tiny Whoopów liczy aktualnie nieco mniej niż 8000 fanów, ale na profilu codziennie pojawia się dziesiątki zdjęć modyfikacji, akcesoriów i innych gadżetów do Whoopów. Kiedy i czy w ogóle to szaleństwo dotrze do Polski? Zobaczymy ;) Tak czy inaczej - zima jest dobrym okresem na zainteresowanie się Whoopem...


A więc zachciało mi się mieć własnego Tiny Whoopa. Jednak oryginał ze strony tinywhoop.com lub oryginalny Blade Inductrix + konieczność jego przerabiania to koszt ok. $100. Niby nie dużo, ale jednak - okazało się, że można taniej zacząć przygodę z tymi mikrodronami FPV. Zakupiłem zatem dwa modele (w sumie jednakowe, ale najpierw kupiłem jeden - spodobał mi się, więc wziąłem drugi) z dwóch różnych źródeł: Eachine E010 z Banggood oraz JJRC H36 z GearBest.com. To "kropka w kropkę" te same modele, różnią się nazwą. Ponieważ na JJRC H36 wciąż jeszcze czekam (aż przyjdzie z Chin) - rozpocząłem przeróbkę Eachine E010 na Tiny Whoopa "dla ubogich" ;). Kilka zdjęc samego modelu:


Eachine E010 w pudełku długości długopisu ;)

Mocno zabawkowy kontroler...

Bateria zasilająca 1S 150mAh wielkości dwóch 10-groszówek ;)

Małe śmigiełka turbinowe

Eachine E010 w pełnej okazałości


Bez plastikowej karoserii osłaniającej elektronikę




Jak widać na zdjęciu powyżej po zdjęciu palstikowej "karoserii" Eachine E010 konstrukcja waży zaledwie 20g. To będzie nasza baza do dalszych przeróbek, których - nie ma się co oszukiwać - wiele nie będzie. 

Przede wszystkim będziemy potrzebowali mikrokamerę FPV - my mamy FX978T z GearBest.com. Ma ona wbudowany nadajnik FPV o mocy 25mW oraz antenę koniczynkę widoczną na zdjęciach. Całość jest naprawdę rozmiarów mikro, waży w obydowie plastikowej zaledwie 5g. 





Przeróbka Eachine E010 polega przede wszystkim na podłączeniu kamerki FPV do płytki z elektroniką w dronie Eachine. Są na to dwie opcje - albo ucinami końcówkę kamery i lutujemy na stałe kable do płytki, albo szukamy sobie jakiego gniazda z kablami, które można wlutować w płytkę by kamerę dało się odpinać w przyszłości. Wybrałem rozwiązanie nr dwa w sumie tylko dlatego, że zorientowałem się w porę, że mam jeden popsuty silnik od Tarantuli X6, który ma idealnie pasujące złącze do tej kamerki.


Obciąłem zatem kabel od silnika i wlutowałem go z drugiej strony (od góry) płytki, niż przychodzi gniazdo do wpinania baterii 1S LiPo.



Sprawdziłem jeszcze przed podpięciem kamery, czy na pewno dobrze wlutowałem kabel (czy + i - jest na swoim miejscu):


Przyszedł czas na montaż samej kamery - będzie na gumkę i delikatną piankową podkładkę wkładaną między elektronikę a kamerę.




Tak jak powyżej wyglądał mój Eachine E010 zaraz po zamontowaniu kamery. Latał bezproblemowo, obraz kamery FPV idealny i ostry - wszystko OK! - a jednak przeszkadzały mi długie kable od kamery więc... postanowiłem je odlutować, przyciąć i wlutować spowrotem w kamerę... Pozbyłem się również zbędnej moim zdaniem plastikowej obudowy kamery. To wszystko pozwoliło zaoszczędzić ok. 1g wagi i całość waży teraz 24g do lotu. Poza tym tzw. hot-glue wzmocniłem najcieńsze miejsce na antenie łączące koniczynę z resztą kabla, a poprzednią piankowa podkładkę wymieniłem na nieco grubszy plasterek pianki EPP, równie lekki, ale z racji ok. 1-2mm większej grubości kamera siedzi wyżej i śmigła z osłonami mniej zasłaniają widok FPV. Tak wygląda całość teraz:






Na koniec została przeróbka radia RC do Eachine E010, które jest bardzo zabawkowe, ma krótkie drążki, a ja mam całkiem spore dłonie, więc sterowanie nie było zbyt wygodne anie precyzyjne. Rozkręciłem całość, zdjąłem kopółki z drążkami:



W miejsce kopułek znów na hot-glue zatopiłem dwa słupki aluminiowe wzięte z ramy racera 250 ;). Pasują idealnie!


Całość poskładałem i aktualnie wygląda tak:



I to w suime tyle, jeśli chodzi o składanie Tiny Whoopa na podstawie Eachine E010. Nie omieszkami tu wrzucić nagrań z własnych lotów, ale na to przyjdzie czas - z racji tego, że możliwe jest jedynie nagranie tego co widzi kamera FPV poprzez DVR w goglach - muszę jeszcze chwilę poczekać na zamówiony odbiornik do moich nowych FatSharków Dominator V3. Na zakończenie póki co inne filmy nagrane Tiny Whoopem .Stay tuned!

19 komentarzy:

  1. bardzo fajny projekt, czekam na filmy z lotów

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie da rady tego zegrać z jakąś zewnętrzną aparaturą nadawczą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Da się! Tylko nie te najtańsze Eachine E010 czy JJRC H36 z GearBest.com natomiast jeśli kupisz oryginalnego Blade Inductrix lub od razu Tiny Whoopa, to jest on kompatybilny z apkami działającymi w technologii Spectrum DSMX. Np. można to sparować z Taranisem działającym z modułem OrangeRX.

      Usuń
    2. da się też E010 sterowac z normalnego radia :) https://oscarliang.com/binding-eachine-e010-taranis-tx/ na bg podobny modół do flysky jest za 11$ jak tylko przyjdzie, przetestuje i dam znać :)

      Usuń
    3. To fakt, pojawiły się jakiś czas temu moduły do wymiany i sterowania np. Taranisem. Ja aktualnie czekam na apkę Walkera Devo7, która chyba działa nawet "out of the box" razem z E010 ;)

      Usuń
    4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    5. ok modół z banggood przyszedł :) udało się go od razu odpalic na aparaturze flysky z softem er9x i pomyslnie zbindować z tarantula x6 na E010 jeszcze czekam :(

      Usuń
  3. E010 da się. Musisz poczytać o module DIY multiprotocol.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super sprawa. Zastanawiam się czy nie można by zrobić podglądu fpv na smartfona przez google vr?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obawiam się, że do Tiny Whoopa nie da rady. Kamera transmituje sygnał video po 5.8GHz, ale to nie jest wifi. Trzebaby mieć odbiornik, który da radę wpiąć do smartfona przez np. mikroUSB i jeszcze jakaś apka do obsług. Szczerze mówiąc nie wiem czy coś takiego istnieje. Zawsze można kupić jakiegoś gotowca, który od razu tak działa (ale nie będzie to już Tiny Whoop) np. https://www.youtube.com/watch?v=c_n0YhVSOZQ

      Usuń
  5. Oj tam oj tam. Wystarczy video grabber + program. Więcej poczytajcie tutaj:
    http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=6&t=26019&p=492374&hilit=video+grabber#p492374
    Przy okazji macie nagrywarkę, ale są lagi, ale dla takich zabawek, to bez większej różnicy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jaki sprzęt do FPV? tzn odbiornik i jakieś okulary, polecacie cos?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam np. budżetowe Eachine VR D2 z Chin i dają radę. Można też monitor skompletować z odbiornikem 5.8GHz - do latania po domu starczy. Jak zależy Ci na lepszej jakości to gogle FatShark V3/HD2 - ale to już najwyższa półka i nijak się ma do latania samym mikrodronem za 1/10 ceny gogli ;)

      Usuń
  7. Wow, naprawdę świetny tekst i świetny dron. Gdybyś potrzebował jakościowych części, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dronami zacząłem zajmować się dwa miesiące temu. Chęci miałem już kilka lat wstecz, tylko ..., właśnie nie wiem co. Takie kamerki można spokojnie kupić za 20 zielonych baksów, czasami taniej jak ma się szczęście, dodatkowo z trochę wyższą liczbą linii. Na razie szukam, może uda mi się wyhaczyć jakąś promocję. A co do grabera, można spokojnie użyć takiego pod USB do kompa, dodać do tego jakiś kabel OTG i smartfona z wgranym programem. Nie wiem ile całość wyniesie, na razie próbuję na sucho skompletować całość. I później zamontować to na H31, lub pod nim. Kamera oryginalna to tylko nagrywa filmiki, ale nie przekazuje obrazu na żywo.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy artykuł oraz efekt "lekkich" przeróbek. Moim zdaniem moda na "Tiny Whoop" przetrwa zimę i będzie urozmaiceniem całego roku, a nie tylko tego mroźnego okresu. Trochę smutne jest to, że większość rzeczy przychodzi do nas z opóźnieniem jako moda z zachodu. Jednakże lista dronów projektowanych i konstruowanych w Polsce jest imponująca. Daje to nam nadzieję, że w przyszłości może to właśnie w tej dziedzinie polskie firmy zdobędą znaczenie na rynku międzynarodowym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Interesujące ciekawostki można znaleźć na Twoim blogu

      Usuń
  10. fajny sklep ze sprzętem elektro tutaj: https://www.eltrox.pl/

    OdpowiedzUsuń
  11. To jest tak małe, ze aż nieprawdopodobne.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.