IronSky

piątek, 11 grudnia 2015

Xiaomi Yi - tania i przyzwoita kamera sportowa HD



W przypływie chwili, w trakcie spędzania bezowocnie czasu na przeglądaniu części modelarskich na aliexpress.com kupiłem Xiaomi Yi, ot tak - bo tania była ;). Nie zastanawiałem się specjalnie, nie porównywałem parametrów między Mobius ActionCam, SJ CAM czy innymi chińskimi odpowiednikami Go Pro. To, co mnie w jakiś tam sposób pchnęło do zakupu (prócz ceny = $70) to rekomendacje wśród innych użytkowników 250-tek i kilka filmów na YouTube, które widziałem wcześniej nagrane właśnie przy pomocy Yi. Tym samym mam już kamerę do nagrywania własnych lotów wyścigówką. Kamerę, której zarazem nie będzie specjalnie szkoda w razie kraksy... no na pewno nie tak jak nowe Go Pro. Ale do rzeczy - jak się sprawuje Xiaomi Yi i jakie ma zalety?




Do tej pory (przez jakiś miesiąc czasu) przy użyciu Xiaomi Yi nagrałem zaledwnie kilkanaście filmów z czego 2-3 z lotu dronem. Trochę brak pogody, nieco ponura pora roku plus generalny brak czasu spowodowały, że nie udało mi się na wskroś przetestować kamery, ale podzielę się z Wami wrażeniami przynajmniej po tych kilku nagraniach i kilkudziesięciu minutach użytkowania Yi.

Xiaomi Yi to tzw. Action Cam czy inaczej kamera sportowa o zminiaturuzowanych wymiarach, bardzo lekka i maksymalnie prosta w obsłudze - dedykowana przede wszystkim do sportów ekstremalnych gdzie niewielkie wymiary, waga i jako taka odporność na brud, wstrząsy itd. zdecydowanie się przydają.

Czytając fora i będąc członkiem różnych grup dyskusyjnych na Facebook'u dotyczących dronów ogólnie i dronów wyścigowych zauważyłem, że od pewnego czasu Xiaomi Yi jest zdecydowanie najczęściej polecaną kamerą do dronów wyścigowych. Zgłębiłem nieco temat i okazało się, że Xiaomi Yi wygrywa z konkurencją w zasadzie jednym, ale konkretnym argumentem: stosunkiem jakości do ceny.

Przystępna cena!

Kamerę Xiaomi Yi najtaniej można nabyć prosto "ze źródła", czyli z Chin, a dokładniej z chińskich sklepów online. Dwa najczęściej polecane to banggood.com lub wspomniany wcześniej aliexpress.com. Ceny Xiaomi Yi przeważnie wahają się między 70-80 dolarów, czyli nawet przy szalejącym kursie dolara kamera kosztuje w okolicach 280-320zł (oczywiście wybieramy aukcje z przesyłką do Polski gratis;). Co dostajemy za tą cenę?


Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu paczki z Chin z kamerą Xiaomi Yi można zawrzeć w jednym słowie: "minimalizm". W kartonowym pudełku absolutnie bez żadnych upiększeń (jedynie z dwuliterowym logo YI) znajdujemy kamerę z osłonką na obiektyw, krótki biały kabelek microUSB-USB, akumulator do baterii i mało przydatną instrukcję w całości po chińsku.

Nie oceniajmy kamery po pudełku!;)

Ten minimalizm w wydaniu Xiaomi Yi w sumie mi się bardzo spodobał, ale to co się liczy chyba najbardziej to możliwości techniczne. Wydawałoby się, że za taką kasę nie można mieć kamery nagrywającej FullHD z dużą ilością klatek na sekundę (FPS), a tu proszę - Xiaomi Yi nagrywa filmy 2K przy 30fps, 1080p przy 60fps lub 720p przy 120fps! Czy komuś potrzeba więcej do filmów z pokładu 250tki? Jeszcze ciekawiej robi się jeśli sprawdzimy, że Xiaomi Yi robi zdjęcia z rozdzielczością 16MP i tym samym bije najnowsze GoPro HERO 4 na głowę, które cyka fotki "jedynie" 12MP ;). A skoro już jesteśmy przy prównaniach to polecam obejrzeć sobie poniższy film i samodzielnie porównać jakość nagrań kamer: Xiaomi Yi, GoPro HERO 4 Silver i GoPro HERO (2014):



Okazuje się, że zwykła GoPro HERO dość mocno odstaje jakością od Xiaomi Yi. Mimo, że to budżetowa edycja "dla ubogich" to wciąż HERO 2014 jest droższa o jakieś $50 od Xiaomi Yi.

Ponieważ naszą dotychczas używaną kamerą była GoPro HERO3 Black zaprezentuję pare fotek porównawczych, bez wdawania się w szczegóły techniczne:








Zatem wyliczyłem już podstawowe zalety Yi: (1) niska cena + (2) dość wysoka jakość, przy podobnych ustawieniach nawet zbliżona do GoPro HERO 4 Silver. Czy jest coś jeszcze za co można polubić Yi? Zdecydowanie tak!

Dla mnie strzałem w dziesiątkę jest (Zaleta 3) ograniczenie obsługi zaledwie do 3 przycisków na całej obudowie, bez żadnych wyświetlaczy ciekłokrystalicznych czy kolorowych LCD z tyłu obudowy, które jedynie są prądożerne i nic poza tym. Takie maksymalnie uproszczenie nie oznacza oczywiście, że w Xiaomi Yi nie da się ustawiać żadnych parametrów nagrywania czy fotografowania! Obsługa została przeniesiona do aplikacji mobilnej, która zarządza kamerą przez WiFi i w dodatku jest w całości po polsku.

Prosta, ale funkcjonalna aplikacja Yi Camera (wersja na Android oraz na iOS)


W zasadzie wszystko czego potrzebujemy wiedzieć o bierzących ustawieniach i aktualnym statusie kamery mamy w aplikacji Yi Action Camera. Prócz ustawień możemy przeglądać i odtwarzać nagrane pliki, włączać i wyłączać nagrywanie, mieć podgląd na żywo itp. itd. - w zasadzie obecnie to standard, ale cieszy fakt, że Chińczycy nic nie pominęli i w zasadzie apka spełnia w 100%  moje oczekiwania jako użytkownika kamery. Co do zamieszczonych na kamerze przycisków - są trzy jak wspomniałem: główny włączający kamerę i pozwalający przełączać się między filmowaniem i pojedynczymi zdjęciami (z przodu kamery), drugi do włączania filmowania/robienia zdjęć (standardowo na górze kamery) i trzeci z boku do włączania Wi-Fi. Otwór dla mikrofonu został umieszczony na górze obudowy. Jeszcze jeden skromny, ale w sumie bardzo praktyczny i całkiem fajnie przemyślany szczegół to podświetlanie przedniego przycisku, który zmienia kolor w zależności od stanu naładowania baterii (od niebieskiego do czerwonego oznaczającego wyczerpaną baterię).

Kolorowe podświetlanie przycisku POWER określa w przybliżeniu stan baterii.


Pojemność akumulatora Xiaomi Yi to 1010mAh, dla porównania GoPro HERO4 ma baterię 1160mAh - montaż jest taki sam jak w GoPro czyli pod tylną klapką kamerki.




Zaleta 4: Yi ma od spodu kamery gwint do nakręcenia kamery na standardowe statywy fotograficzne! Tak banalna rzecz, ale jednak cieszy, bo biorąc pod uwagę wysokiej jakości zdjęcia (16MP) kamerę można wykorzystać do zdjęć time-lapse, czy zwyczajnie kombinować z zamocowaniem gołej kamery do ramy drona przy pomocy takiej śruby (osobiście tak zrobiłem i sprawdziło się bardzo dobrze).



Zaleta 5: wprawdzie obiektyw Yi jest szerokokątny - kąt jest nieco mniejszy niż w GoPro i wynosi 155 stopni. Ale za to Xiaomi ma możliwość prostowania efektu "rybiego oka" od ręki - poprzez zmianę on/off jednego ustawienia poprzez aplikację (funkcja "lens rectification")! W GoPro prostowanie efektu rybiego oka kamery jest możliwe dopiero software'owo podczas obróbki filmu.



Zaleta 6: Xiaomi obsługuje 64GB karty micro SD nie ustępując tym samym najnowyszm HERO4 i wyprzedzając chociażby HERO 2014 ("tylko" 32GB ;).

Zaleta 7: waga Yi to dokładnie 72g (oczywiście bez żadnej dodatkowej obudowy), dla porównania HERO4 = 88g, HERO 2014 = 111g - kolejny powód, dla którego warto mieć ją na pokładzie 250-tki ;)

Zaleta 8: komunikacja z kamerą jest możliwa poprzez tylne porty: HDMI i microUSB, a także przez wspomniane Wi-Fi oraz Bluetooth.

Zalety zaletami...

Oczywiście ewentualne narzekania na Yi trzeba przepuścić przez filtr o nazwie "cena", która siłą rzeczy wymusza pewne uproszczenia lub niedociągnięcia kamerki. Ale szczerze mówiąc - ciężko się ich faktycznie doszukać. Kamera nie ma zbyt wielu akcesoriów, w zasadzie ma ich "tylko" 7, w porównaniu do GoPro to niewiele, ale jeśli zakładamy, że będziemu jej używać jedynie do lotów dronem wyścigowym i ew. innych pojedynczych zastosowań, to obejdziemy się całkiem bez akcesoriów (te wspomniane 7 to z tego co udało mi się znaleźć: Waterproof Case, Silicone Case, Fixing Stra, Hand Mount, Lens Cover, Head Strap, Bike or Motorcycle Mount - szukajcie ich na banggood.com/aliexpress.com). Doczepić się można również do wyraźnie słabszego obrazu przy kiepskim oświetleniu lub zbyt mocnym prześwietlaniu jasnych obiektów oświetlonych ostrym słońcem, przydałoby się też więcej zdjęć na sekundę (jedynie 7 w przypadku Yi) w trybie zdjęciowym Burst, no ale cóż - wszystkiego za tę cenę mieć nie można. W dodatku nie ma co liczyć na zastosowanie dla niej akcesoriów GoPro, bo Yi jest dosłownie o milimetr szersza/dłuższa i wyższa, w dodatku ma wyśrodkowany obiekty (na wymiarze wysokości).

Poniżej nasz film z pierwszych testowych nagrań kamery w różnych warunkach oświetleniowych. Nic odkrywczego, ale widać różnicę w jakości:



Niewielkie w zasadzie pomijalne wady Xiaomi Yi i zarazem wszystkie omówione zalety pozycjonują ten sprzęt na pozycji obecnie najlepszej budżetowej kamerki sportowej do dronów i ogólnie. Z tego, co zdołałem wyczytać Yi jest zdecydowanie lepsza jakościowo od Mobius'a (mimo lepszej ergonomii tej drugiej), natomiast blisko jej do kamer SJCAM, ale jest od nich zarazem tańsza więc wciąż Xiaomi jest aktualnie lepszym wyborem. Kto wie, może będziemy mieli okazję jeszcze potestować np. SJCAM'y, które również mnie od dawna kuszą, szczególnie model M10 Cube:

SJCAM M10


Na koniec jeszcze jedna mała uwaga dla tych, którzy planują kupić Yi z myslą o małych wyścigówkach. Trzeba dobrze przemyśleć jak i gdzie umieścić kamerę. Z racji tego, że jest ona dość szeroka to np. nie podeszła zbyt łatwo do naszej ramy Tarota 250. Niestety jej wymiary wymagają by ją umieszczać pod lub ponad linią śmigieł jeśli chcemy mieć ją na samym przedzie, bo inaczej śmigła będą o nią zahaczać. Jak tylko cykne jakąś fotkę naszego Tarota z przykładem zamontowania Xiaomi Yi na pokładzie to wrzucę ją tutaj.

A na koniec parę już naprawdę fajnych (niestety nie naszych ;) filmów nagranych Xiaomi Yi:





26 komentarzy:

  1. Czym podłączyliście ją do nadajnika fpv? Podaje obraz na usb?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zasadzie to niczym, bo nie używamy tej kamery jako FPV tylko jako dodatkowa nagrywająca, ale oczywiście podobnie jak w GoPro można wypuścić sygnał A/V przez microUSB np. takim kabelkiem: http://www.aliexpress.com/item/5-8Ghz-Transmitter-FPV-Micro-USB-to-AV-Out-Real-time-Output-Video-Audio-Transmitter-Cable/32463463371.html

      Usuń
    2. Jeszcze mnie interesuje aplikacja. Czy łączność aplikacji na telefonie z kamerą w celu konfiguracji odbywa się tylko po wifi czy też po bluetooth można zmieniać ustawienia? No i jak jest z zasięgiem, np do podglądu na żywo przez aplikację? Czy podczas nagrywania można zmieniać parametry takie jak balans bieli, iso i inne, czy trzeba najpierw zatrzymać nagrywanie?
      Na razie tyle pytań. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tą kamerą. Interesuje mnie 60fps przy 1920x1080. Muszę tylko wymyślić jak przerobić gimbala, bo mam pod gopro, a xiaomi jest większa i nie zmieści mi się w mocowanie.

      Usuń
    3. Łączność z apką jedynie po wifi z tego co samodzielnie udało mi się sprawdzić - zawsze apka prosi o włączenie kamery w trybie Wi-Fi, nie bluetooth. Bluetooth tylko do obsługi jakichś monopodów itp. Podczas nagrywania nie da się zmieniać opcji, jedynie robić zdjęcia podczas filmowania. W samym odbiorze sygnału po wifi z kamery jest jakieś półsekundowe opóźnienie. Zasięg zapewne taki jak przy każdym wi-fi - zależny od innych "zakłócających" sieci internetowych w pobliżu. Raczej nie używałbym tej kamery do FPV (z racji opóźnienia). Plus jedynie taki (odnośnie zmiany ustawień nagrywania), że przez aplikację można na bieżąco przeglądać to, co się nagrało i odtwarzać, więc można cyknąć fotę, sprawdzić jak wyszło i ew. zmienić ISO itp. I faktycznie inne rozmiary Yi niż GoPro sprawiają, że nie mieści się w standardowe gimbale (szczególnie jeśli chodzi o chwyt obiektywu zastosowany w gimbalach do GoPro).

      Usuń
    4. Raczej nie planowałem używać obrazu z wifi jako fpv głównie przez zasięg, ale dobrze, że mówisz o opóźnieniu.
      Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł na wykorzystanie takiej kamery, a właściwie to dwóch. Nie wiesz, czy aplikacja potrafi połączyć się z dwoma kamerami na raz? Czy trzeba rozłączać jedną i łączyć drugą? Fajnie by było mieć możliwość przełączać się jednym kliknięciem pomiędzy kamerami. Dużo wygodniejsze by było niż ręczne rozłączanie i łączenie. Ewentualnie dwa smartfony pozostają:)

      Usuń
    5. Opóźnienie jest, ale siedzę w biurze w budynku, w którym jest kilkanaście różnych sieci wi-fi więc trzeba by testować gdzieś na wolnym powietrzu z dala od routerów. Apka z tego co widzę jest raczej pod jedną kamerę, ale znów - nie mam dwóch Xiaomi żeby sprawdzić. Raczej nie sądzę, żeby się szybko dało przełączać aplikacją, raczej trzeba by wybierać z każdym razem sieć danej kamery (po jej nazwie) i wtedy przełączać ręcznie. Zapewne tak się da, ale nie będzie to szybkie przełączanie. Niestety nie mam jak sprawdzić przy jak to dział w rzeczywistości, ale kamera fajna więc może kupię jeszcze jedną na zapas ;).

      Usuń
  2. Mam tą kamerkę. Moja recenzja: http://typowerecenzje.pl/xiaomi-yi-jedna-tanszych-kamer-nagrywania-2k/ Zapraszam i polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli chodzi o mocowanie do tarota 2d to można nabyć odpowiedni adapter:
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__91052__Tarot_T_2D_Camera_Gimbal_Mount_for_Xiaomi_Yi_Sports_Camera.html

    OdpowiedzUsuń
  4. A jak było z cłem? Pierwszy raz zamawiałem od Chińczyków i przy śledzeniu mam status Zatrzymanie przesyłki w cle.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak poniżej ktoś już napisał - przesyłka może trafić na kontrolę celną, ale to nie oznacza, że będzie miała naliczone cło. Raczej standardowa wyrywkowa kontrola. Osobiście też jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby zostało naliczone cło przy kupnie detalicznym na użytek własny.

      Usuń
    2. Właśnie dostałem list z Zabrza. Piszą w nim, żeby dostarczyć dokumenty do odprawy celnej i po odprawie paczka zostanie do mnie wysłana, a przy odbiorze będę musiał uregulować cło i inne podatki. Teraz jak i co im wysłać, żeby cła nie naliczyli. Proszą o następujące dokumenty:
      1. Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu.
      2. Specyfikacja towaru w paczce.
      3. W przypadku towarów otrzymanych bezpłatnie od osób fizycznych oświadczenie o rodzaju, ilości, wartości i jego przeznaczenia.
      4. Kopia dowodu osobistego.
      Czytałem na jakimś forum, żeby wysłać im potwierdzenie przelewu z banku (karty, paypala czy czym tam było płacone), screena ze sklepu, gdzie widać zamówiony towar i napisać, że to prezent np od brata. Mogę zkombinować i napisać, że to prezent od żony na święta, ale jak będzie wyglądało takie coś, jak na potwierdzeniu z karty będą moje dane, a nie żony. Prezent sam sobie wysłałem? Czy może lepiej napisać, że to chcę zrobić prezent żonie?

      Usuń
    3. Też tak miałem z jakimś innym sprzętem z Chin albo z USA, nie pamiętam już. Wysłałem wszystko co chcieli, nawet nie musiałem pisać, że na prezent, tylko do użytku własnego i nie na sprzedaż. Wtedy VAT nie naliczą, a i cło przy cenie 300zł też nie powinni. Po prosu co którąś paczkę z Chin poddają kontroli i trafiło na Twoją. Wyślij im co chcą i powinno być OK, jak chcesz możesz napisać, że na prezent dla kogoś.

      Usuń
    4. Dzięki za porady. Jak najszybciej im to powysyłam i zobaczymy co będzie.

      Usuń
  5. Kupuje z Chin od paru lat i nikt nigdy jeszcze nie naliczył mi cła. Przesyłki zawsze przechodzą przez urząd celny ale nie oznacza to nałożenie cła.

    OdpowiedzUsuń
  6. witam
    Jak duza jest roznica w jakosci video pomiedzy xiaomi yi a gopro4? Czy ta roznica warta jest doplacania 1000zl do gopro wzgledem xiaomi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a mianowicie do czego bylaby uzywana kamera.... do krecenia filmow z drona przejazdow samochodow, robienia prezentacji wideo aut itp oraz do nagrywania jazdy samochodem... wszystko raczej w dobrym oswietleniu gdyz mialyby to byc filmiki pokazowe...

      Usuń
    2. Przy całej sympatii do Xiaomi Yi to jakościowo do GoPro HERO4 chyba jednak nie da się jej porównywać. Jeśli zależy Ci na jakości to raczej HERO4 choć bazuję jedynie na opiniach i testach z internetu, bo sam nie używam.

      Usuń
  7. Hej. Właśnie dostałem ją z banggood, kamera trafiła na odprawę celną, ale cła nie naliczyli, za to naliczyli podatek vat.
    ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że nie mam smartfona z androidem, a blackberry. Nie ma dedykowanej aplikacji dla bb, ale bb potrafi uruchamiać androidowe. No aplikacja się instaluje, telefon łączy się siecią kamery, ale aplikacja nie może się połączyć z kamerą. Nie wiem, czy problem leży po stronie tego, że bb nie całkiem potrafi sobie poradzić z jej poprawnym uruchomieniem, czy może gdzieś indziej. Nie mam na razie jak sprawdzić działania kamery z telefonem z androidem, bo wszystkie akurat z domu wyszły. Może być problem w tym, że kamera nie ma karty pamięci? Dopiero zamówiłem i czekam na dostawę. Możecie sprawdzić czy można się połączyć z kamerą bez karty? Jeszcze wyczytałem, że ta aplikacja https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fusionnext.camera&hl=pl potrafi współpracować z xiaomi yi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Popróbowałem conieco.
      Dedykowanej aplikacji dla blackberry 10 nie ma, producent nic nie mówi o jej wypuszczeniu. Androidowa aplikacja daje się zainstalować i się uruchamia, ale nie potrafi połączyć się z kamerą.
      Za to całkiem sprawnie działa LinkinEyes. Aplikacja ma dawać dostęp do samochodowych wideorejestratorów opartych o jakiś układ przez wifi. Czytając fora dowiedziałem się, że aplikacja potrafi współpracować z xiaomi yi, ale tylko przez przypadek i nie był to cel programistów. Dla blackberyy nie ma natywnej wersji, ale androidowa jest ok. Nie wiem jakie są różnice z oryginalną aplikacją, bo nie mam jej gdzie sprawdzić, dlatego napiszę co można w LinkinEyes. Można zmieniać parametry nagrywania (rozdzielczość, jakość, timelapse, znacznik czasu), robienie zdjęć (rozdzielczość, jakość, znacznik czasu, capture mode - cokolwiek to jest) i opcje systmowe (format tv, ustawienie daty, formatowanie karty pamieci). Dodatkowo jest podgląd na żywo. Co prawda nie działa od razu po uruchomieniu aplikacji i połączeniu się z kamerą. Trzeba zmienić jakąś opcję, np zaakceptować jakąś rozdzielczość (może być ta sama co jest wybrana, wystarczy kliknąć ok). Można jeszcze z aplikacji uruchamiać nagrywanie wideo, robienie zdjęć i przeglądać zawartość karty. Czyli całkiem sporo jak na przypadkowe wsparcie tej kamery przez obcą aplikację.
      Dla komputerów też jest aplikacja. https://dashcamtalk.com/forum/threads/xiaomi-yi-camera-gui-control-configure-from-pc-win-lin-mac.11206/. Też działa ok.
      Pytanie jeszcze. Co to tak właściwie jest ten timelapse dla wideo i jak działa?
      I ciekawostka. Uaktualniłem firmware w kamerze. Przed aktualizacją była mozliwość nagrywania w 60fps, a po aktualizacji zmieniło się na 50. Nie wiem co jeszcze zostało zmienione, bo za bardzo się nie przyglądałem. Pojawiła się też dość niestandardowa rozdzielczość (2304x1296 25sps). Nie wiem czy była przed aktualizacją.
      To taki krótkie podsumowanie.

      Usuń
  8. Jestem bardzo zadowolony z kamery sportowej Xiaomi YI Sony EXMOR WiFi FULL HD 60 fps .Robi świetne zdjęcia i filmy . Miałem okazję używać także kamery GoPro i uważam że Xiaomi jest porównywalnie dobry. Łatwa obsługa ze smartfona poprzez Wi-fi nie sprawi problemów nikomu . Ja kupiłem najtaniej na : http://www.dilmarket.pl/pl/p/Kamera-sportowa-Xiaomi-YI-Sony-EXMOR-WiFi-FULL-HD-60-fps-gratis/232 POLECAM Wojtas

    OdpowiedzUsuń
  9. Hmm... są dość ciekawą propozycją, choć wolę SJCAM, sam znalazłem ich sporo tutaj: https://www.sempler.pl/kamery-sportowe-sjcam

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawa recenzja. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z taką kamerą.

    OdpowiedzUsuń
  11. Korzystając z usług specjalistów zawsze uzyskacie najlepsze możliwe rezultaty. W przypadku moich budynków korzystam z różnych systemów alarmowych i monitoringu, a Wam zdecydowanie mogę polecić ofertę sklepu internetowego - https://ivel.pl/p20766,kamera-bezprzewodowa-wifi-4mpx-ezviz-c3t-pro.html .

    OdpowiedzUsuń
  12. Wygląda bardzo ciekawie. Podoba mi się ten wpis.

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.