IronSky

środa, 31 grudnia 2014

Podsumowanie 2014 i postanowienia na 2015 rok


Przyszedł czas wielkich podsumowań 2014 roku! Ale spokojnie, będzie bez przesadnej powagi - chcemy jedynie pokazać Wam, jak wyglądał ten rok z naszej perspektywy i podziękować za liczne odwiedziny, komentarze i zaangażowanie w prowadzenie tego bloga. A zatem...


Początki

Blog "Zrób sobie drona" powstał dość dawno (ok. 3 lat temu) i dość spontanicznie, a jego celem paradoksalnie wcale nie była popularyzacja dronów. Zaczęliśmy opisywać budowę "drona", na bazie Easy Stara 2 czyli płatowca dla początkujących, z tylnym napędem, żeby nie połamać śmigła przy pierwszym locie, i który latał z Arduplane (APM 2.5) na pokładzie. Założyliśmy ten blog i traktowaliśmy go jak notatnik - do spisywania podstawowych istotnych rzeczy, których znalezienie w gąszczu wątków i postów na modelarskich forach sprawiło sporo problemu i zabrało dużo czasu. Oczywiście gdzieś tam z tyłu głowy mieliśmy nadzieję, że te informacje trafią również do tych początkujących modelarzy, którzy mieli podobne problemy z ogarnięciem masy informacji na temat silników, regulatorów, FPV, OSD, autopilotów itp. itd. Stąd urodziła się pewna forma bloga - kierowana nie dla nas samych, ale od samego początki do potencjalnych Czytelników. Nie sądziliśmy jednak, że osób zainteresowanych tematem i zarazem początkujących (tak jak my) jest tak wiele.

Przełom

Przełomem - jeśli chodzi o wzrost popularności strony - było podjęcie się budowy quadcopter'a, którego szczerze mówiąc nie mieliśmy w planach i była to dość spontaniczna decyzja, bowiem osobiście jesteśmy jednak większymi fanami płatowców. Tak czy inaczej było to (wciąż jest!) ciekawe doświadczenie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się nowych rzeczy na temat działania i charakterystyki lotu kopterów, podszkoliliśmy swoje umiejętności pilotażu i przy okazji wykorzystaliśmy kilka razy nasz quadcopter jako platformę do zrobienia fajnych filmów i zdjęć.

Nasz mały sukces

Niepodważalnym sukcesem jest dla nas Wasze zainteresowanie blogiem, ilość pytań zadawanych w komentarzach i ilość wyświetleń/odsłon naszych wpisów. Żeby nie być gołosłownym wrzucam statystyki, które nas osobiście powaliły, które Wam zawdzięczamy i za które jesteśmy wdzięczni! :)



Tylko w tym roku (2014) blog zaliczył ponad 70.000 odwiedzin, odwiedziło go ponad 50.000 unikalnych użytkowników, którzy łącznie wygenerowali prawie 190.000 odsłon. Prawie 30% z Was to Czytelnicy powracający na naszą stronę częściej. Ładnie też widać wzrost odwiedzin na wykresie powyżej - wraz ze zbiegiem czasu notujemy ich co raz więcej (ten jeden "szczyt" wyróżniający się na wykresie to dzień, w którym ktoś wrzucił naszą stronę na wykop.pl;).

Wierzcie lub nie, ale zostawiliście nam na blogu już równo 500 komentarzy! Cieszy nas również to, że nie zadajecie jedynie pytań do nas w oczekiwaniu na odpowiedź, ale odpowiadają Wam również inni Czytelnicy - całe szczęście, bo my nie znamy odpowiedzi na każde zadane pytanie ;).

A skąd jesteście? Między innymi stąd:


...choć notujemy również odwiedziny z poza Polski:


Do najpopularniejszych wpisów od samego początku istnienia bloga należą wpisy:


Jak łatwo zauważyć to pierwsze 5 wpisów z cyklu "Budujemy quadcopter", z czego najpopularniejszy był "Nasz zestaw: części, ceny, linki".


Co dalej?

Jeśli zapytacie nas "co dalej?" to... sami jeszcze nie wiemy na 100%. W minionym roku nie polataliśmy tak dużo, jak chcieliśmy więc będziemy chcieli to nadrobić. Fanów kopterów powinien ucieszyć fakt, że mamy w planach zrecenzowanie nieco mniejszych i sporo tańszych konstrukcji, a do tego gotowych do kupienia w zestawach - mamy tu na myśli koptery "wyścigowe" o rozmiarze 250 (długość ramion = 250mm) dostępne zarówno na polskim rynku np. QAV-250 lub sprowadzone z HobbyKing'a np. Spec FPV250. Inspiracją do zakupu takiego zestawu są popularne w USA wyścigi dronów tej klasy jak i pierwszy w Polsce DRON Festiwal, który ma się odbyć w nadchodzącym roku. A oto jak wyglądają tego typu wyścigi dronów w klasie 250 (i zbliżonej) w USA:


Tym samym podejdziemy szerzej do tematu FPV na kopterach - zarówno tych małych wyścigowych jak i większych - bo nie udało nam się go poruszyć już w tym roku. Mamy nadzieję również na przetestowanie innych płytek sterujących do quadcopterów - prawdopodobnie będzie to CC3D lub KK 2.1.5 - tanie (100-150zł) i popularne płytki do sterowania kopterami.

Postaramy się nie zawieść również fanów płatowców, do których sami należymy. Chcemy znów zamontować APM 2.6 na jakimś płatowcu, a będzie to najprawdopodobniej nasze sporawe (250cm) latające skrzydło delta.



Dla tych, którzy nie czytali naszych wpisów sprzed roku - nasz Easy Star 2 latał w trybie Auto (pełne planowanie misji od początku do samego końca, łącznie z samodzielnym lądowaniem!) na dalsze samodzielnie misje po waypointach na ok. 4km i więcej o czym można przeczytać tutaj. Płatowce dają niesamowite możliwości jeśli chodzi o dalekie loty a same misje w trybie Auto są o wiele bardziej emocjonujące niż latanie quadcopterem ;).


Kończąc ten przydługi wywód...
Życzymy wszystkim Czytelnikom wielu udanych konstrukcji dronów w nadchodzącym 2015 roku oraz samych bezpiecznych, ale i ekscytujących lotów!

Pozdrawiamy!

3 komentarze:

  1. Gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy powodzenia w następnych latach. Czekamy z niecierpliwością na zapowiedziane recenzje.

    OdpowiedzUsuń
  2. :) Tak dalej. Dużo ciekawego materiału o FPV. Jestem właśnie na etapie składania zestawu na samolot i w pierwszej kolejności przekopuje internet szukając działających rozwiązań. Wląśnie dokładam Waszą stronę do zakładek. Pozdrawiam Piotr

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.