IronSky

piątek, 17 sierpnia 2012

Krok 1 - Wybór platformy RC pod drona

Przy wyborze platformy latającej dla naszego drona kierowaliśmy się kilkoma prostymi kryteriami: trudność składania/sklejania modelu, trudność sterowania i koszt całego zestawu. Nie zastanawiając się przesadnie nasz wybór padł na samolot RC - Easy Star 2. Czemu akurat ten model?

Po pierwsze - zakupiony zestaw Easy Star 2 składa się z gotowych części modelu, które wystarczy ze sobą poskładać i posklejać zwykłym klejem do pianki modelarskiej (np. szybkoschnący UHU Por lub tradycyjny klej polimerowy Dragon ) oraz klejem cyjanoakrylowym (elementy plastikowe). Po drugie model uchodzi za jeden z prostszych samolotów RC jeśli chodzi o samodzielne latanie: swobodnie szybuje a z jego opanowaniem nie mają problemu kilkuletnie dzieci (no może nie wszystkie, ale jednego znam na pewno ;).


Po trzecie jest tani - obecnie w promocyjnej cenie można go dostać za kwotę 269zł w różnych sklepach modelarskich w internecie z czego osobiście skorzystaliśmy. Jest to oczywiście cena pustego modelu bez elektroniki - o nią będziemy musieli zadbać sami lub trzeba będzie zakupić zestaw Easy Star'a lub jego odpowiednik z innych firmy np. Beta 1400 lub Pioneer 1400 wraz w wyposażeniem. Rzeczą, o której trzeba jednak pamiętać to możliwy maksymalny ciąg silnika i uciąg śmigła w modelu. My z góry założyliśmy, że fabrycznie dodane do zestawu śmigło zostanie wymienione na większe jak również sam silnik będzie miał zapas mocy. Jest to kwestia o tyle ważna, że naszego drona będziemy wyposażać w dodatkową elektronikę (moduł autopilota, być może zewnętrzny GPS i dodatkowe czujniki, kamera zwykła, kamera FPV, dodatkowe zasilanie?) zatem bez sporego zapasu mocy samolot może okazać się w pewnym momencie przeciążony i niestabilny w locie, a tego przecież nie chcemy.

Nasz zestaw startowy do konstrukcji drona to:

- Easy Star 2 (bez elektroniki): 270zł
- 3 serwa Tower Pro SG-90 = 3*15zł = 45zł
- 1 serwo Tower Pro MG-90 = 40zł
- regulator - Hobby King 40-50A = 80zł
- silnik - Emax GT 2218/09 (ok. 1100-1200g ciągu) = 100zł
- śmigło - APC 8x6 E = 10zł
- bateria - 2100mAh 3S = 80zł

Łącznie: 625zł

Jak widać jest to konfiguracja przekraczająca cenę gotowego zestawu Easy Star/Beta 1400/Pioneer 1400, które z odbiornikiem i aparaturą (nie zawartą jeszcze powyżej) kosztują w granicach 500-600zł. Jednak jak już wcześniej zaznaczaliśmy - fabryczna konfiguracja silnik-śmigło-bateria może nie być wystarczająca jeśli do naszego modelu dorzucimy elektronikę ważącą dodatkowe 0,5kg. Nie jest to jednak problem, bo wymiana silnika i dobór śmigła jest rzeczą stosunkowo prostą.

My do naszego zestawu powyżej użyjemy aparatury Hitec Aurora 9 z odbiornikiem Optima 9.

W następnym kroku zabierzemy się za sklejenie modelu i wyposażenie go w podstawową elektronikę do lotu zdalnie sterowanego.

6 komentarzy:

  1. Jakies zdjecia, schematy, tabelki, cos... please!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdjęcia czego? Easy Stara 2? Schematy gotowych modeli? Tabelki z jakimi danymi? Przecież wszystko opisane prostym językiem jaki model wybraliśmy. Nie wiem czy można prościej opisać ten temat ;)

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cześć, jestem totalnym nowincjuszem modelarstwa i dronów, ale za to z licencją pilota ;) Chcę złożyć sobie dron FPV i natrafiłem na ten bardzo pomocny blog.

    Mam dwa pytania/prośby:
    Czy możecie proszę podać jakieś linki do regulatora Hobby King 40 - 50A lub jakiegoś innego odpowiednika?

    Czy śmigło LP08060EP - Pusher może być?

    PS: Czy jest jakiś klub w Warszawie (poza tym na Bemowie), zrzeszający pilotów amatorów bezzałogowców?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. http://abc-rc.pl/ESC-ABC-Power-Pro-40A - taki, lub taki: http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-40A - wystarczą w zupełności. Wystarczy jakikolwiek regulator do silników trójfazowych z okolicach 30-40A.

      Co do śmigła - jeśli mowa o tym: http://abc-rc.pl/smiglo-APC-8x6E-pusher - to jest jak najbardziej OK.

      Co do klubów to nie wiem, jestem z Krakowa, ale generalnie modelarze się skupiają albo wokół forów internetowych albo przy aeroklubowych klubach modelarskich, ale bez problemu można się umawiać na wspólne latanie na forach np. tutaj http://pfmrc.eu/index.php?/forum/120-centrum/

      Usuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.