Przy wyborze platformy latającej dla naszego drona kierowaliśmy się kilkoma prostymi kryteriami: trudność składania/sklejania modelu, trudność sterowania i koszt całego zestawu. Nie zastanawiając się przesadnie nasz wybór padł na samolot RC - Easy Star 2. Czemu akurat ten model?
Po pierwsze - zakupiony zestaw Easy Star 2 składa się z gotowych części modelu, które wystarczy ze sobą poskładać i posklejać zwykłym klejem do pianki modelarskiej (np. szybkoschnący UHU Por lub tradycyjny klej polimerowy Dragon ) oraz klejem cyjanoakrylowym (elementy plastikowe). Po drugie model uchodzi za jeden z prostszych samolotów RC jeśli chodzi o samodzielne latanie: swobodnie szybuje a z jego opanowaniem nie mają problemu kilkuletnie dzieci (no może nie wszystkie, ale jednego znam na pewno ;).
Po trzecie jest tani - obecnie w promocyjnej cenie można go dostać za kwotę 269zł w różnych sklepach modelarskich w internecie z czego osobiście skorzystaliśmy. Jest to oczywiście cena pustego modelu bez elektroniki - o nią będziemy musieli zadbać sami lub trzeba będzie zakupić zestaw Easy Star'a lub jego odpowiednik z innych firmy np. Beta 1400 lub Pioneer 1400 wraz w wyposażeniem. Rzeczą, o której trzeba jednak pamiętać to możliwy maksymalny ciąg silnika i uciąg śmigła w modelu. My z góry założyliśmy, że fabrycznie dodane do zestawu śmigło zostanie wymienione na większe jak również sam silnik będzie miał zapas mocy. Jest to kwestia o tyle ważna, że naszego drona będziemy wyposażać w dodatkową elektronikę (moduł autopilota, być może zewnętrzny GPS i dodatkowe czujniki, kamera zwykła, kamera FPV, dodatkowe zasilanie?) zatem bez sporego zapasu mocy samolot może okazać się w pewnym momencie przeciążony i niestabilny w locie, a tego przecież nie chcemy.
Nasz zestaw startowy do konstrukcji drona to:
- Easy Star 2 (bez elektroniki): 270zł
- 3 serwa Tower Pro SG-90 = 3*15zł = 45zł
- 1 serwo Tower Pro MG-90 = 40zł
- regulator - Hobby King 40-50A = 80zł
- silnik - Emax GT 2218/09 (ok. 1100-1200g ciągu) = 100zł
- śmigło - APC 8x6 E = 10zł
- bateria - 2100mAh 3S = 80zł
Łącznie: 625zł
Jak widać jest to konfiguracja przekraczająca cenę gotowego zestawu Easy Star/Beta 1400/Pioneer 1400, które z odbiornikiem i aparaturą (nie zawartą jeszcze powyżej) kosztują w granicach 500-600zł. Jednak jak już wcześniej zaznaczaliśmy - fabryczna konfiguracja silnik-śmigło-bateria może nie być wystarczająca jeśli do naszego modelu dorzucimy elektronikę ważącą dodatkowe 0,5kg. Nie jest to jednak problem, bo wymiana silnika i dobór śmigła jest rzeczą stosunkowo prostą.
My do naszego zestawu powyżej użyjemy aparatury Hitec Aurora 9 z odbiornikiem Optima 9.
W następnym kroku zabierzemy się za sklejenie modelu i wyposażenie go w podstawową elektronikę do lotu zdalnie sterowanego.
Jak zrobić drona? To stosunkowo prosta rzecz, choć może nie być tania. Nauczymy Cię jak zbudować drona od podstaw na bazie łatwego do sterowania samolotu RC oraz quadcoptera. Obserwuj nasz blog!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Popularne posty
-
Nasz skompletowany zestaw quadcoptera, gotowy do złożenia. Ponieważ dostaliśmy kilka głosów od czytelników, że dobrze by było z naszej s...
-
Wiele osób w komentarzach i osobiście pytało nas skąd wziąć materiały i opracowania pytań na egzamin teoretyczny UAVO VLOS. Ci, którzy pr...
-
Choć quadcopter to nasz projekt poboczny (wolimy skrzydlate maszyny latające ;) tak jak obiecaliśmy w poprzednim wpisie - zrobimy również...
-
Nadszedł czas na post, w którym ostatecznie opiszemy ustawienia całej elektroniki do lotu: od połączenia kabli po konfigurację softu. Pos...
-
Nasz zestaw części do quadcoptera już praktycznie skompletowany. Ponieważ jeden z nas się teraz urlopuje, a drugi (czyli ja) ma przeprowadzk...
Jakies zdjecia, schematy, tabelki, cos... please!
OdpowiedzUsuńZdjęcia czego? Easy Stara 2? Schematy gotowych modeli? Tabelki z jakimi danymi? Przecież wszystko opisane prostym językiem jaki model wybraliśmy. Nie wiem czy można prościej opisać ten temat ;)
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńCześć, jestem totalnym nowincjuszem modelarstwa i dronów, ale za to z licencją pilota ;) Chcę złożyć sobie dron FPV i natrafiłem na ten bardzo pomocny blog.
OdpowiedzUsuńMam dwa pytania/prośby:
Czy możecie proszę podać jakieś linki do regulatora Hobby King 40 - 50A lub jakiegoś innego odpowiednika?
Czy śmigło LP08060EP - Pusher może być?
PS: Czy jest jakiś klub w Warszawie (poza tym na Bemowie), zrzeszający pilotów amatorów bezzałogowców?
http://abc-rc.pl/ESC-ABC-Power-Pro-40A - taki, lub taki: http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-40A - wystarczą w zupełności. Wystarczy jakikolwiek regulator do silników trójfazowych z okolicach 30-40A.
UsuńCo do śmigła - jeśli mowa o tym: http://abc-rc.pl/smiglo-APC-8x6E-pusher - to jest jak najbardziej OK.
Co do klubów to nie wiem, jestem z Krakowa, ale generalnie modelarze się skupiają albo wokół forów internetowych albo przy aeroklubowych klubach modelarskich, ale bez problemu można się umawiać na wspólne latanie na forach np. tutaj http://pfmrc.eu/index.php?/forum/120-centrum/
Świetny poradnik
OdpowiedzUsuń