IronSky

czwartek, 16 sierpnia 2012

Wstęp - słów kilka o tym, co chcemy zrobić

Dron - inaczej UAV, z angielskiego Unmanned Aerial Vehicle czyli "bezzałogowy statek latający". Obecnie co raz częściej wykorzystywany w armiach całego świata, rozważany jest zakup tego typu statków również dla polskiego wojska. Początek historii dronów w znanej nam dziś postaci (samolotów, nie balonów) sięga praktycznie samych początków lotnictwa, a dokładniej I-szej wojny światowej i roku 1916r., w którym chyba po raz pierwszy użyto zdalnie sterowanych maszyn latających do taranowania sterowców.

Współczene drony, którymi my chcemy się zająć, można podzielić na dwa rodzaje ze względu na specyfikę lotu - mogą być sterowane zdalnie lub wykonywać lot autonomiczny. Te pierwsze "drony" to nic innego jak samoloty RC w szerokim tego słowa znaczeniu: samoloty, szybowce, śmigłowce, quadro-coptery itd. Te drugie "drony" to również samoloty RC, które dodatkowo wyposaża się w autopilota, a trasę lotu programuje najczęściej na komputerze.

Obecnie modelarstwo RC staje się co raz bardziej popularne z racji niewysokich cen zestawów samolot + aparatura, którymi mogą latać już kilkuletnie dzieci. Sami bawimy się w modelartwo samolotowe RC od 3 lat, oblataliśmy kilka modeli zrobionych od podstaw własnoręcznie. W tym roku nasze zainteresowanie zostało skierowane na skonstruowanie takiej maszyny latającej, której sterowanie z ziemi nawet na większy dystans nie będzie problemem z racji wykorzystania na jej pokładzie urządzeń do FPV - First Person View. Docelowo jednak naszego "UAV'a" przystosujemy do lotów samodzielnych - sterowanych autopilotem.

Można pomyśleć - "co ciekawego jest lataniu samolotem RC, który lata sam". To samodzielne latanie wymaga jednak pewnych modyfikacji naszego latającego sprzętu, znajomości konfigurowania dodatkowego modułu autopilota, odrobiny umiejętności programowania no i stalowych nerwów - gdy już po ustawieniu i zaprogramowaniu wszystkiego będziemy chcieli sprawdzić jak poradzi sobie w locie nasz DRONA, bo tak - dla odróżnienia od "zwykłych" samolotów RC - będziemy go nazywać. Co potem? Potem będziemy chcieli nasz samolot wyposażony w niewielką lekką kamerę HD wysyłać na dalekie kilku-kilkunastokilometrowe "misje zwiadowcze" lub zlecać mu śledzenie naziemnych celów (np. bryły przestrzennej w postaci samochodu). Chcemy nauczyć naszego drona samodzielnych  startów i lądowań, zrzucania różnych "desantów" nad określonym terenem, będziemy również chcieli pobić kilka rekordów np. na najdłuższy autonomiczny lot w linii prostej naszego amatorskiego drona. Brzmi to trochę jak Science-Fiction nawet dla nas, ale chcemy spróbować! Jeśli nam się to uda - wyniki poznacie własnie na tym blogu ;).

Jak jest cel tego bloga? Chcemy przede wszystkim sami podjać wyzwanie stworzenia naszego DRONA  w rozumieniu "samolotu RC latającego autonomicznie" bez ingerencji modelarza i bez sterowania go poprzez tradycyjną aparaturę. Dla nas jest to nie lada wyzwanie, bo do tej pory lataliśmy tradycyjnymi samolotami RC bez żadnych dodatkowych modułów: FPV, OSD, GPS itd...

Chcemy tym samym pokazać, jak stworzyć (na naszym przykładzie) od zera własnego DRONA i z powodzeniem go skonfigurować wg własnego uznania tak by każdy, kto trafi na tę stronę mógł pójść w nasze ślady i "zrobić sobie drona" - ot tak, po prostu! Dlatego nasz "poradnik" dedykujemy zarówno totalnym laikom, którzy nawet nigdy nie latali modelami samolotów zdalnie sterowanych, jak i tym - którzy wiedzą w tym temacie tyle samo lub nawet więcej niż my sami.

Zatem do dzieła - zróbmy sobie od podstaw własnego DRONA!

Więcej o hitorii dronów możecie przeczytać tutaj: http://gadzetomania.pl/2013/03/04/drony-cz-1-od-pierwszych-konstrukcji-do-drugiej-wojny-swiatowej

4 komentarze:

 1. Trzymam kciuki za powodzenie wysilkow oraz prosze o szczegoly. Chodzi mi po glowie quatro-copter, ktory moze pomoc mi w pracy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaramy się opisywać wszystko ze szczegółami. Co do quadro czy ogólnie multicopterów - mamy w planie za jakiś czas złożyć również taki sprzęt. Jednak z racji stosunkowo skomplikowanej konstrukcji copterów i bardzo krótkiego czasu lotu w porównaniu do skrzydlatych dronów postawiliśmy na model samolotu, nie heli/multi-coptera.

   Usuń
 2. Jeśli to wstęp teoretyczny to można by jeszcze dodać że w Polsce latanie FPV jest od 11 kwietnia 2013 (Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki) mało realne :) bo wolno latać tylko w zasięgu widoczności modelu przez pilota. Do tego dochodzi obowiązkowe OC - co akurat nie jest głupie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga choć chcieliśmy to zrobić na oddzielnej zakładce (podstronie a nie blogowym artykule), żeby dla wszystkich było widoczne zaraz po wejściu. W sumie od tego powinniśmy zacząć, ale posty o "prawach i obowiązkach" nie są tak przyjemne do pisania ;)

   Usuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.