IronSky

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

[7] Budujemy quadcopter - Prosty montaż GoPro za 15zł



Każdy, kto wam mówi, że robi sobie drona by nim ot tak sobie polatać - ściemnia! Od dawna wiadomo, że quadcoptery czy inne wielowirnikowce to najlepsze platformy do filmowania lub fotografowania z powietrza - czasem mam wręcz wrażenie, że do tego celu zostały stworzone (do latania dla przyjemności zdecydowanie bardziej polecam samoloty;). Sami nie ukrywamy, że podjęliśmy się zrobienia od podstaw drona z dwóch powodów: żeby sprawdzić czy potrafimy (i pokazać jakie to proste!) oraz, żeby mieć fajną platformę do fotografii powietrznej.


Oczywiście do celów profesjonalnych i komercyjnych kopter powinien być wyposażony w aparat typu lustrzanka oraz odpowiedni gimbal - urządzenie do stabilizacji kamery eliminujące wszelkie drgania i przechyły. Do tego potrzeba wielowirnikowca o dużo większym udźwigu niż nasz - dlatego skupimy się na zamieszczeniu na naszym quadcopterze w pierwszej kolejności kamery GoPro - dużo lżejszej i mniejszej od lustrzanki. Oczywiście można od razu kupić odpowiedni gimbal (do naszej ramy idealny jest Tarot T-2D V2). My aktualnie jesteśmy wciąż na etapie poznawania charakterystyki lotu koptera i uczymy się nim sterować. Jak wiadomo gimbale przeważnie wymagają montażu GoPro bez żadnego zabezpieczenia - zatem większa kraksa może skończyć się nie tylko uszkodzeniem całego koptera, gimbala ale i samej kamery. Tymczasem znaleźliśmy prosty patent na przytwierdzenie kamery GoPro do naszej ramy Tarot Ironman FY650 w swojej oryginalnej "kuloodpornej" obudowie ochronnej. Może nie wygląda wielce profesjonalnie, ale nie martwimy się kompletnie o kamerę (w tej obudowie wytrzyma każdy upadek!), a możemy już cieszyć się nagranymi widokami z lotu ptaka. A całość wygląda tak:



Nie będziemy tłumaczyć dokładnie krok po kroku jak zrobić taki montaż, bo widać to chyba gołym okiem na fotach. Całość opiera się o zamontowanie konstrukcji na węglowych rurkach, które w oryginalne służą do montażu gimbala.

Części, które wchodzą w skład naszej konstrukcji:
  • kamera GoPro ;)
  • standardowa obudowa (sprzedawana w komplecie z kamerą)
  • 1 x przylepiec płaski wraz z plastikowym chwytem (również w zestawie z kamerą)
  • płytka PCV o grubości ok. 6-8mm (mogą być dwie po 3-4mm sklejone ze sobą tak jak u nas) i o wymiarach 4cm x 19cm - generalnie można wyciąć z jakieś niepotrzebnej płyty PCV; nową płytę o rozmiarze ok. 1m x 0,5m można kupić np. w Castoramie (sprzedają w różnych kolorach)
  • 2, 4 lub 6 śrubek (M2 z tego co pamiętam) i nakrętek do przytwierdzenia płytki PCV do uchwytów Tarota
Całości wygląda tak:



Jak widać na powyższych zdjęciach estetyka klejenia płytek PCV daje wiele do życzenia - kwestia delikatnego przeszlifowania papierem ściernym w celu usunięcia nadmiaru kleju i będzie OK.Tak czy inaczej powyższy montaż (nie licząc oczywiście samej kamery, obudowy i przylepca z zestawu) kosztował nas jakieś 15zł. Przy tym spełnia nasze podstawowe wymagania czyli: jest prosty, dość lekki (280g z kamerą i obudową), jest trwały i jest szybko demontowalny i tak samo szybko zakładany z powrotem (co ma znaczenie, bo nad nim znajduje się głównie bateria zasilająca).

Ważne jest miejsce przylepienia przylepca do zamontowania obudowy. My wybraliśmy sam środek płytki PCV ponieważ nasz cały dron jest wyważony centralnie (punkt ciężkości w samym środku konstrukcji). Wada jest taka, że przy szerokim kącie nagrywania (Wide) GoPro niestety łapie w kadr silniki i podwozie. Po zmianie kadru na Medium jest już znaczne lepiej. Przylepiec można by jednak zamontować bliżej przodu żeby pozbyć się niepotrzebnych fragmentów konstrukcji koptera w kadrze, ale wtedy trzeba dołożyć coś na tył. Co kto woli. Zawsze można przylepić drugi przylepiec jeśli ktoś chce i mieć dwie opcje do wyboru.

Jak pewnie zauważycie na ostatnim zdjęciu coś nie tak jest z kamerą GoPro - jest odwrócona do góry nogami. No niestety - aby przylepić w ten sposób obudowę GoPro trzeba całość odwrócić. Ale akurat dla GoPro 3 to żaden problem - w ustawieniach nagrywania można przestawić kamerę tak, by nagrywała od razu film odwrotnie - "do góry nogami" - a zatem ostatecznie otrzymamy film jak należy.

Oczywiście taki prosty montaż kamery pod kopterem ma swoje wady - przede wszystkim to nie gimbal a więc wszystkie drgania czy wahania quadcoptera w locie będą widoczne tak jak to ma miejsce w rzeczywistości. No, ale za taką ceną nie można mieć cudów. Mimo wszystko jeśli komuś zależy na robieniu jedynie zdjęć kamerą GoPro to drgania nie będą problemem i taki montaż w zupełności do tego celu wystarczy.

Z użyciem tej jakże pomysłowej konstrukcji udało nam się nagrać pierwszy film próbny - sprawdźcie poniżej. Pozdrawiamy!

9 komentarzy:

  1. Czy będą dalsze odcinki? Czekamy z niecierpliwością.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będą oczywiście kolejne części, ale mamy teraz niestety gorący okres i mało czasu na pisanie i latanie. Ale pamiętamy o czytelnikach! Prośba tylko o cierpliwość ;)

      Usuń
  2. mam pytanie-prośbę:
    obecnie mam dostęp do Phantoma 2 z zamontowanym gimbalem Walkera G-2D i kamerką GoPro Hero 4 Silver, ku mojemu zdziwieniu obraz strasznie drży - pomóżcie, doradźcie coś, może popełniłem gdzieś błąd przy montażu.
    Mam fajny zestaw a nie mogę z niego w pełni korzystać! poniżej link
    https://www.youtube.com/watch?v=RmzzeyOxtpY&feature=youtu.be

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz gimbal dwuosiowy, a obraz ewidentnie drży w osi, w której nie ma stabilizacji (oś pionowa obrotu koptera), zatem tym gimbalem tego nie załatwisz - po prostu za bardzo drży cała konstrukcja w zawisie (zauważ, że jak obracasz kopter wokół osi pionowej to tych drgań takich dużych już nie ma). Czy gimbal ma zamontowane gumki wytłumiające? Czy śmigła nie są jakieś przekrzywione i czy całość jest wyważona odpowiednio?

      Usuń
    2. generalnie sprawa montażu u mnie wygląda tak:

      https://www.youtube.com/watch?v=sa5MJzTZZyo&feature=youtu.be

      czy to znaczy że na tym gimbalu nie uzyskam lepszego efektu?

      na necie znalazłem kilka filmików z zastosowaniem tych samych zestawów - co prawda z GoPro hero 3, ale przecież to nie może być powód

      Usuń
    3. A czy ten patent z płytką to jakiś oficjalny czy Pana pomysł? Bo widzę, że np. na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=YkEQ7K8wZl0 gdzie również ten gimbal jest podwieszony pod Phantoma nie ma żadnej płytki - gimbal jest mocowany blisko konstrukcji. Gumki są ok, one mają tłumić tego typu drgania, ale pod warunkiem, że sam gimbal jest dość sztywno przymocowany do konstrukcji. Czy ta gruba płytka, do której Pan montuje gimbal jest sztywno przymocowana?

      Usuń
    4. pomysł z płytką jest mój ale bardziej wynika z faktu że gimbal którego posiadam ma oryginalne mocowanie TYLKO do Phantoma 1 (mocowanie na 2 śruby jak na przesłanym przez Pana video), a w użytkowanym przeze mnie Phantomi 2 montaż jest na 4 śruby!
      Musiałem coś wymyślić i to było chyba najszybsze/najprostsze rozwiązanie.
      Gruba płytka (prawie 3mm) jest przymocowana bezpośrednio (na sztywno) do drona i może tu jest problem - jutro spróbuję podłożyć pod nią gumowe podkładki - może to coś zmieni.

      Usuń
  3. Wpis zawiera bardzo ciekawe informacje

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.