wtorek, 4 czerwca 2013

Krok 9 - kable FPV do OSD Remzibi

Przyszedł czas na obiecany post na temat przygotowania kabli FPV wraz z podpięciem ich do OSD Remzibi, z którego osobiście skorzystałem. W ramach przypomnienia: ponad miesiąc temu pokazałem jak zrobić kable do FPV bez OSD. Jeśli ktoś zamierza latać wyłącznie "przy nodze" to jest to całkiem rozsądne, tańsze i mniej skomplikowane rozwiązanie. Natomiast jeśli zamierzacie odlecieć od bazy na kilkaset (i więcej) metrów - wypadałoby już wyposażyć się w OSD z GPS, dzięki któremu uzyskamy wiele cennych informacji na temat położenia naszego modelu gdy będzie już poza zasięgiem wzroku.

Schemat przyłączenia kamery, nadajnika i baterii pod OSD wygląda tak:


Finalnie i w rzeczywistości okablowanie będzie wyglądało tak (po lewej kable bez OSD z kroku 7, po prawej kable podpięte do OSD Remzibi):


Na zdjęciu brak jeszcze podpiętego kabelka idącego od głównej baterii zasilającej silnik i regulator, ale o tym napiszę później.

Zatem zabieramy się do pracy.

Potrzebne nam będzie:
  • 2 x wtyczka serwa
  • 2 x gniazdo serwa
  • kilka konektorów do gniazd/wtyczek serw
  • ok. 0,5m kabli serwa (a dokładnie po 0,5m każdej z żył kabli serwa)
LUB to wszystko co powyżej można zastąpić dwoma kompletnymi kablami serw (z zamontowanymi gniazdami i wtyczkami) o długości ok. 25cm, a dalej:
  • 1 x wtyczka BEC (JST) wraz z kabelkami
  • 2 x gniazdo BEC (JST) wraz z kabelkami
  • taśma izolacyjna
  • 1-2 części z małej kostki do łączenia kabli elektrycznych, coś takiego:

W pierwszej kolejności musimy przygotować sobie odpowiednie kable serwa wraz z wtyczkami i gniazdami.

Dla chcących ułatwić sobie pracę bierzemy dwa kompletne kable serw ok. 25cm. Pierwszym krokiem będzie wypięcie z obu kabli czerwonych żył z WTYCZEK (nie gniazd!). Można tego dokonać poprzez delikatne naciśnięcie np. szpilką blokady konektora (zakończenia czerwonej żyły), który siedzi we wtyczce przy jednoczesnym delikatnym pociągnięciu czerwonej żyły, trzeba przy tym wcześniej unieruchomić wtyczkę. Metoda jest dokładnie taka sama jak opisywałem podczas wyciągania żył z wtyczki kamery tutaj.

Następnym krokiem będzie odcięcie fragmentu wtyczki (w obydwu wtyczkach), z której właśnie wyciągnęliśmy czerwone żyły. Ponieważ ja robiłem kable od podstaw (nie miałem akurat na stanie gotowych kabli serw do przeróbki) wyglądało to tak:


Zatem po odcięciu w gotowych wtyczkach fragmentu wtyczki, w którym siedziała czerwona żyła powinniśmy otrzymać wtyczki dwużyłowe z żyłami: brązową (lub czarną) i pomarańczową (lub żółtą - zależy jakiej firmy są kable serw). Takie wtyczki są nam potrzebne do podpięcia kabli do OSD Remzibi:

(na zdjęciu po prawej)

Jeden z tych kabli będzie prowadził do kamery a drugi do nadajnika Video. Druga strona kabli (wtyczki) pozostaną niezmienione. Kluczowe znaczenie będzie miało podpięcie dwóch odpiętych od wtyczek czerwonych żył, które odpowiadają za zasilanie. Do tego celu będzie nam potrzebny kawałek kostki (wystarczy jeden) oraz wtyczka BEC z kablami oraz gniazdo BEC z kablami.

W pierwszej kolejności łączymy dwa czarne kable odchodzące od gniazda i wtyczki BEC:


Możemy je połączyć za pomocą jednej części kostki elektrycznej, ale żeby zajmowały mniej miejsca proponuję dwie czarne końcówki skręcić ze sobą a potem zlutować cienką warstwą, następnie okleić czarną izolacją.

Teraz kluczowe będzie połączenie wszystkich tych kabli o czerwonych żyłach - zarówno tych od BEC jak i tych od kabli serw. Najłatwiej tego dokonać z pomocą fragmentu kostki elektrycznej i tutaj już nie bawiłem się w ich skręcanie i lutowanie - choć jak najbardziej można! 

Połączenie wygląda następująco:


Jak widać na załączonym obrazku - z jednej strony (od strony gniazda BEC) do kostki wchodzą 3 czerwone żyły w tym dwie od poprzednio przerabianych kabli serw, z drugiej natomiast tylko czerwona żyła dochodząca do wtyczki BEC. Taki układ w moim przypadku sprawdził się najlepiej. Samo łączenie - kostkę  elektryczną - można teraz obwinąć izolacją by kable do niech wchodzące nie ruszały się i nie obluzowały. Wtyczka BEC będzie podłączona do OSD Remzibi i będzie służyć do zasilania OSD, kamery oraz nadajnika Video. Zatem z drugiej strony (do gniazda BEC) będzie podpięta bateria zasilająca. Wygląda to tak:Dzięki powyższym kablom jesteśmy w stanie podpiąć kamerę do OSD, przepuścić jej obraz przez OSD oraz wyprowadzić sygnał na nadajnik video. Będziemy mieć również informację o napięciu baterii zasilającej OSD, kamerę oraz nadajnik video.

Brakuje nam jeszcze informacji o napięciu baterii zasilającej silnik - to będzie temat następnego (krótkiego) posta - obiecuję go napisać jeszcze dziś.

Następnie zajmiemy się spięciem wszystkich kabli razem i konfiguracją OSD do lotu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty

Nasze zdjęcia dronów:

Created with flickr badge.